Directed by
Randal Kleiser |
Writing Credits (WGA)
Paul Reubens | ... | (written by) & |
George McGrath | ... | (written by) |
Cast (in credits order) verified as complete
Produced by
Richard Gilbert Abramson | ... | executive producer |
Debra Hill | ... | producer |
William E. McEuen | ... | executive producer |
Paul Reubens | ... | producer |
Music by
Danny Elfman |
Cinematography by
Steven Poster | ... | director of photography |
Editing by
Jeff Gourson |
Casting By
Victoria Thomas |
Production Design by
Stephen Marsh |
Art Direction by
Beala Neel | ... | (as Beala B. Neel) |
Set Decoration by
Anne D. McCulley |
Costume Design by
Robert Turturice |
Makeup Department
Greg Cannom | ... | duke the dog-faced boy by |
Edouard F. Henriques | ... | make-up artist (as Edouard F. Henriquez) |
Ve Neill | ... | make-up artist |
Yolanda Toussieng | ... | hairstylist |
Production Management
Kurt Neumann | ... | unit production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Edward Crocitto | ... | second second assistant director |
Linda Montanti | ... | second assistant director |
Roger Joseph Pugliese | ... | first assistant director |
Art Department
Carl Aldana | ... | set designer |
Gavin Cowie Sr. | ... | paint foreperson |
Gavin Cowie | ... | painter (as Gavin Cowie Jr.) |
Stuart T. Cowie | ... | production painter (as Stuart Cowie) |
Oscar Delgadillo | ... | lead person |
Edward Eyth | ... | production artist |
Oscar Flores | ... | assistant property master (as Oscar M. Flores) |
Horst Grandt | ... | property master |
David Harris | ... | greens (as Paul David Harris) |
Stephen Homsy | ... | set designer |
John Hutchinson | ... | paint foreperson |
Tim R. Lafferty | ... | construction foreman |
David Lanning | ... | property person (as Dave Lanning) |
Anthony J. Martin | ... | laborer |
Pat Moudakis | ... | assistant property master |
William J. Newmon II | ... | set designer |
Frank Noriega | ... | labor foreperson |
James F. Orendorff | ... | construction foreperson (as James S. Orendorff) |
Richard Pitman | ... | set designer (as Richard W. Pitman) |
Constantine A. Poulos | ... | construction clerk (as Constantine 'Gus' A. Poulos) |
Ruth Pulido | ... | painter |
Ray Rarick | ... | construction foreperson (as Raymond S. Rarick) |
Gary H. Rizzo | ... | property person (as Gary Rizzo) |
George Stokes | ... | construction coordinator |
George Stokes | ... | propmaker (as George W. Stokes) |
Craig Talmy | ... | sculptor |
Ralph Votaw Sr. | ... | labor foreperson |
Ralph Votaw | ... | propmaker (as Ralph Votaw Jr.) |
Kenneth L. Westcott | ... | lead person |
Robert Willis | ... | greens (as Robert K. Willis) |
Sound Department
Sandina Bailo-Lape | ... | sound editor |
Pamela Bentkowski | ... | foley editor |
Julia Evershade | ... | sound editor |
Kirk Francis | ... | sound mixer |
Judee Gustafson | ... | assistant sound editor |
Cecelia Hall | ... | supervising sound editor |
Ronald Jacobs | ... | supervising sound editor (as Ron Jacobs) |
Trevor Jolly | ... | sound editor |
Rick Kline | ... | re-recording mixer |
Dessie Markovsky | ... | supervising sound editor |
Hudson B. Marquez | ... | boom operator |
F. Hudson Miller | ... | sound effects editor |
Donald O. Mitchell | ... | re-recording mixer |
Kevin O'Connell | ... | re-recording mixer |
Donald Ortiz | ... | assistant sound editor (as Don Ortiz) |
R.J. Palmer | ... | sound editor / sound effects editor |
Mychal Smith | ... | boom operator (as Mychal D. Smith) |
Jack Keller | ... | sound recordist (uncredited) |
Special Effects by
Yarek Alfer | ... | sculptor |
Raymond C. Boyle | ... | special effects person |
Dale Brady | ... | puppet fabrication |
Thaine Morris | ... | special effects foreperson |
John Parker | ... | special effects person (as John A. Parker) |
Jeff Rand | ... | special effects technician |
Bob Stoker | ... | special effects person (as Bob Stoker Jr.) |
Lucinda Strub | ... | special effects person |
Matt Sweeney | ... | special effects supervisor |
Fred Tessaro | ... | special effects foreperson |
Visual Effects by
Wayne Baker | ... | visual effects (as Wayne D. Baker) |
Mike Chambers | ... | visual effects coordinator |
Richard Edlund | ... | visual effects producer |
Neil Krepela | ... | visual effects supervisor |
Tom Nikosey | ... | title designer |
Jeff Platt | ... | electronics |
Chris Regan | ... | optical supervisor |
Howard Stein | ... | visual effects editor |
Michael Van Himbergen | ... | visual effects coordinator: Boss Film Corp. |
Stunts
Bill Couch Jr. | ... | stunts |
Bill Couch | ... | stunt coordinator |
Gene Mendez | ... | stunts (as Ginear Emilio Mendez) |
Gary Morgan | ... | stunts |
Alex Plasschaert | ... | stunts |
Karen Price | ... | stunts |
Mel Ray | ... | stunts |
Bob Yerkes | ... | stunts |
Rick Avery | ... | stunts (uncredited) |
Camera and Electrical Department
James Arron Barber | ... | film loader |
Mike Brooker | ... | grip |
R. Michael De Chellis | ... | assistant chief lighting technician |
Alan R. Disler | ... | first assistant photographer |
Candace Ann Edwards | ... | second assistant photographer |
Joseph Graham | ... | dolly grip (as Joseph A. Graham) |
Gregg Guellow | ... | first company grip (as C. Gregory Guellow) |
Roy Heath | ... | best boy (1988) |
Jack Kirk | ... | assistant chief lighting technician |
John Koester | ... | camera operator (as John C. Koester) |
George Kohut | ... | camera operator |
Michael Krueger | ... | lighting technician |
Kyle T. MacDowell | ... | electrician |
Scott McKnight | ... | lighting technician |
Jim Plannette | ... | chief lighting technician (as James Plannette) |
Alex Rodriguez | ... | lighting technician |
Mike Schwake | ... | dolly grip (as Michael Schwake) |
Hank Sheppherd | ... | second company grip (as Hank Sheppard) |
Bing Sokolsky | ... | first assistant photographer (as Ivan 'Bing' Sokolsky) |
Bruce W. Talamon | ... | still photographer |
Craig Talmy | ... | rigger |
Paul Threlkeld | ... | dolly grip |
Tony Whitman | ... | dolly grip (as Anthony Whitman) |
Ron Kunecke | ... | musco light operator (uncredited) |
Casting Department
Renee Milliken | ... | casting assistant |
Ron Severini | ... | casting consultant (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Craig Ames | ... | costumer |
James 'Mike' Balker | ... | costumer (as James 'Michael' Balker) |
Sandy Berke Jordan | ... | costume supervisor (as Sandra Berke-Jordan) |
Jerry Herrin | ... | set costumer |
Christopher Lawrence | ... | costume design assistant: Robert Turturice |
Milton G. Mangum | ... | key costumer |
Sharyn Manis | ... | costumer (as Sharyn 'Ruby' Manis) |
Anthony J. Scarano | ... | costumer |
Editorial Department
Terry Haggar | ... | color timer |
Maria Lee Silver | ... | assistant editor |
Irvin Paik | ... | assistant editor |
Donald Rounds | ... | assistant editor |
Dianne Ryder-Rennolds | ... | additional editing by |
Music Department
Steve Bartek | ... | orchestrator |
Dick Bernstein | ... | music editor |
William Ross | ... | conductor |
Steven Scott Smalley | ... | additional orchestrator |
Dan Wallin | ... | music scoring mixer |
Robert Adcock | ... | musician: cello (uncredited) |
Dale Anderson | ... | musician: percussion (uncredited) |
Don Ashworth | ... | musician: oboe (uncredited) |
Philip Ayling | ... | musician: oboe (uncredited) |
Phil Azelton | ... | music copyist (uncredited) |
Israel Baker | ... | musician: violin (uncredited) |
Rick Baptist | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Mark Baranov | ... | musician: violin (uncredited) |
Arnold Belnick | ... | musician: violin (uncredited) |
Charles Boito | ... | musician: clarinet (uncredited) |
Bill Booth | ... | musician: trombone (uncredited) |
Bob Bornstein | ... | supervising music copyist (uncredited) |
Tom Boyd | ... | oboe soloist (uncredited) |
Jacqueline Brand | ... | musician: violin (uncredited) |
Denyse Buffum | ... | musician: viola (uncredited) |
Larry Bunker | ... | musician: percussion (uncredited) |
Ken Burwood-Hoy | ... | musician: viola (uncredited) |
Stuart Canin | ... | musician: violin (uncredited) |
Ronald Cooper | ... | musician: cello (uncredited) |
Rose Corrigan | ... | musician: bassoon (uncredited) |
Wayne Coster | ... | music copyist (uncredited) |
Douglas Davis | ... | musician: cello (uncredited) |
Vince De Rosa | ... | Musician: french horn (uncredited) |
Drew Dembowski | ... | musician: bass (uncredited) |
Burnette Dillon | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Bob DiVall | ... | musician: trumpet (uncredited) |
George Doering | ... | musician (uncredited) |
Chuck Domanico | ... | musician: bass (uncredited) |
Bonnie Jean Douglas | ... | musician: violin (uncredited) |
Bruce Dukov | ... | musician: violin (uncredited) |
Julie Eidsvoog | ... | music copyist (uncredited) |
Christine Ermacoff | ... | musician: cello (uncredited) |
Emmett Estren | ... | music librarian (uncredited) |
Dominick Fera | ... | musician: clarinet (uncredited) |
Carl Fortina | ... | orchestra contractor (uncredited) |
Gary Foster | ... | musician: clarinet (uncredited) |
Glenn Garrett | ... | musician: flute (uncredited) |
James Getzoff | ... | musician: violin (uncredited) |
Dan Goldwasser | ... | soundtrack producer (uncredited) |
Ralph Grierson | ... | musician: synthesizer (uncredited) |
Barbara Hunter | ... | musician: cello (uncredited) |
Tommy Johnson | ... | musician: tuba (uncredited) |
Alan Kaplan | ... | musician: trombone (uncredited) |
Roland Kato | ... | musician: viola (uncredited) |
Myra Kestenbaum | ... | musician: viola (uncredited) |
Katie Kirkpatrick | ... | musician: harp (uncredited) |
Carol Kleister-Castillo | ... | musician: viola (uncredited) |
Ezra Kliger | ... | musician: violin (uncredited) |
Raphael Kramer | ... | musician: cello (uncredited) |
Armen Ksajikian | ... | musician: cello (uncredited) |
Janet Lakatos | ... | musician: viola (uncredited) |
Michael Lang | ... | musician: synthesizer (uncredited) |
Warren Luening | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Michael Markman | ... | musician: violin (uncredited) |
Frank Marocco | ... | musician: accordion (uncredited) |
Susan McLean | ... | score recordist (uncredited) |
Malcolm McNab | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Todd Miller | ... | musician: french horn (uncredited) |
Ralph Morrison | ... | musician: violin (uncredited) |
Carole Mukagawa | ... | musician: viola (uncredited) |
Richard Nash | ... | musician: trombone (uncredited) |
Buell Neidlinger | ... | musician: bass (uncredited) |
Dan Neufeld | ... | musician: viola (uncredited) |
Irma Neumann | ... | musician: violin (uncredited) |
Mike Nowak | ... | musician: viola (uncredited) |
Brian O'Connor | ... | musician: french horn (uncredited) |
Richard Perissi | ... | musician: french horn (uncredited) |
Kazi Pitelka | ... | musician: viola (uncredited) |
Joe Porcaro | ... | musician: percussion (uncredited) |
Tom Ranier | ... | musician: synthesizer (uncredited) |
Bill Reichenbach | ... | musician: trombone (uncredited) |
Emil Richards | ... | musician: percussion (uncredited) |
David Riddles | ... | musician: bassoon (uncredited) |
John Rotondi | ... | scoring engineer: Y4 (uncredited) |
Vic Sagerquist | ... | music copyist (uncredited) / orchestrator (uncredited) |
Sheldon Sanov | ... | musician: violin (uncredited) |
David Schwartz | ... | musician: viola (uncredited) |
Jim Self | ... | musician: tuba (uncredited) |
Sid Sharp | ... | musician: violin (uncredited) |
Paul Shure | ... | concertmaster (uncredited) |
Henry Sigismonti | ... | musician: french horn (uncredited) |
Joe Soldo | ... | orchestra contractor (uncredited) |
Margaret Storer | ... | musician: bass (uncredited) |
Richard Todd | ... | musician: french horn (uncredited) |
Alexander Treger | ... | musician: violin (uncredited) |
Robert Tricarico | ... | musician: bassoon (uncredited) |
Mari Tsumura | ... | musician: violin (uncredited) |
Louise Di Tullio | ... | musician: flute (uncredited) |
Lloyd Ulyate | ... | musician: trombone (uncredited) |
Don Waldrop | ... | musician: tuba (uncredited) |
James Walker | ... | musician: flute (uncredited) |
Miwako Watanabe | ... | musician: violin (uncredited) |
Ken Watson | ... | musician: percussion (uncredited) |
Bob Zimmitti | ... | musician: percussion (uncredited) |
Script and Continuity Department
Joyce King | ... | script supervisor |
Transportation Department
Joel Marrow | ... | transportation coordinator |
Gaston Veilleux | ... | transportation captain |
Additional Crew
Michael Adley | ... | production assistant |
Ty Arnold | ... | production assistant |
James Bailey | ... | first aid (as Jim Bailey) |
Marcy Bolotin | ... | unit publicist |
David Bryant | ... | production assistant |
Scott E. Chester | ... | assistant to mr. herman |
Jeff Copeland | ... | production assistant (as Jeff K. Copeland) |
Bob Dunn | ... | animal trainer |
Joy Green | ... | animal trainer |
Cheryl Harris | ... | animal trainer: pig (as Cheryl Ann Harris) |
Ann Meade Johnson | ... | assistant to randal kleiser |
Thomas B. Jones | ... | craft service (as Tom Jones) |
Elyse Katz | ... | assistant to debra hill |
Sandy Lawrence | ... | production coordinator |
Jamie Marshall | ... | assistant to randal kleiser (as Jamie Anise Marshall) |
Dan Miller | ... | production assistant (as Danny Miller) |
Paul Plannette | ... | production assistant |
Roland Raffler | ... | animal trainer |
Chris Regan | ... | optical supervisor |
Don Reynolds | ... | animal trainer (as Don Kay Reynolds) |
Paul 'Sled' Reynolds | ... | animal trainer (as Paul C. Reynolds) |
Michael Roberts | ... | production auditor (as Mike Roberts) |
Lindsay Root | ... | production assistant |
Cheryl Shawver | ... | animal trainer |
Doree Sitterly | ... | animal trainer |
Diana Smith | ... | animal trainer (as Diana C. Smith) |
Phil Smith | ... | animal trainer (as Philip Glen Smith) |
Patsy Swayze | ... | choreographer |
Craig Talmy | ... | puppeteer |
Rex Tegelaar | ... | production assistant |
Helena Walsh | ... | animal trainer |
Hubert Wells | ... | animal coordinator (as Hubert G. Wells) |
Jeanine Wilson | ... | assistant production auditor |
David L. Wolfson | ... | facilities coordinator (as David Litmen Wolfson) |
Stephanie Ziemer | ... | production secretary (as Stephanie Suzanne Ziemer) |