Directed by
Robert Zemeckis |
Writing Credits (WGA)
Martin Donovan | ... | (written by) & |
David Koepp | ... | (written by) |
Cast (in credits order) verified as complete
Produced by
Joan Bradshaw | ... | co-producer |
Steve Starkey | ... | producer |
Robert Zemeckis | ... | producer |
Music by
Alan Silvestri |
Cinematography by
Dean Cundey | ... | director of photography |
Editing by
Arthur Schmidt |
Casting By
Karen Rea |
Production Design by
Rick Carter |
Art Direction by
William James Teegarden | ... | (as Jim Teegarden) |
Set Decoration by
Jackie Carr |
Costume Design by
Joanna Johnston |
Makeup Department
David LeRoy Anderson | ... | assistant prosthetic makeup artist: Ms. Hawn (as David Anderson) |
Lance Anderson | ... | prosthetic makeup artist: Ms. Hawn |
Kathryn Blondell | ... | hair stylist: Ms. Hawn (as Kathy Blondell) |
E. Thomas Case | ... | makeup artist: Ms. Hawn (as Tom Case) |
Shirley Crawford | ... | hair stylist |
Susan Germaine | ... | key hair stylist |
Kevin Haney | ... | prosthetic makeup supervisor |
J. Roy Helland | ... | hair stylist: Ms. Streep (as Roy Hellend) / makeup artist: Ms. Streep (as Roy Hellend) |
Michael Mills | ... | makeup artist: Mr. Willis |
Greg Nelson | ... | additional makeup artist |
Nadege Schoenfeld | ... | body makeup artist |
Dick Smith | ... | makeup designer |
John Dods | ... | special makeup effects artist (uncredited) |
Jake Garber | ... | special makeup effects artist (uncredited) |
Scott Oshita | ... | special makeup effects artist (uncredited) |
Production Management
Joan Bradshaw | ... | unit production manager |
Donna Smith | ... | executive in charge of production |
Second Unit Director or Assistant Director
David D'Ovidio | ... | second second assistant director: second unit |
Marty P. Ewing | ... | first assistant director (as Marty Ewing) |
Max Kleven | ... | second unit director |
Dana J. Kuznetzkoff | ... | second second assistant director (as Dana Kuznetzkoff) |
Cherylanne Martin | ... | second assistant director |
Carla McClosky | ... | second assistant director: second unit (as Carla McCloskey) |
Bruce Moriarty | ... | first assistant director: second unit |
Ken Ralston | ... | second unit director |
Mark Tobey | ... | dga trainee |
Art Department
Craig B. Ayers Sr. | ... | greensman (as Craig Ayers) |
Tom Bartholomew | ... | paint foreman (as Thomas Bartholomew) |
Daniel R. Bentley | ... | assistant property master (as Dan Bentley) |
John Berger | ... | set designer |
Linda Berger | ... | assistant art director |
Max E. Brehme | ... | set dresser (as Max Brehme) |
Richard Bruns | ... | construction foreman |
Kevin Carrigan | ... | sketch artist |
Lauren Cory | ... | assistant art director |
Tom Cranham | ... | production illustrator (as Thomas Cranham) |
Erin M. Cummins | ... | assistant art director (as Erin Cummins) |
Tim Donelan | ... | leadman |
Lee B. Drygas | ... | assistant property master (as Lee Drygas) |
Melissa Feinberg | ... | property master: second unit |
Jerry Fitzpatrick | ... | construction coordinator |
Bruce Fuselier | ... | set dresser |
Steven Jarrard | ... | set dresser |
Elliot Jennings | ... | foreman |
Lynn A. Johanson | ... | paint gang boss |
Martin A. Kline | ... | production illustrator (as Marty Klein) |
Elizabeth Lapp | ... | set designer |
Scott W. Leslie | ... | set dresser (as Scott Leslie) |
Dwight Lowell | ... | foreman |
David Lowery | ... | production illustrator |
Masako Masuda | ... | set designer |
Ron Mendell | ... | model maker |
Steven M. Miller | ... | greensman (as Steve Miller) |
Michael Ogle | ... | carpenter |
Lauren E. Polizzi | ... | set designer (as Lauren Polizzi) |
Caroline Quinn | ... | art department coordinator |
Teri Renteria | ... | construction accountant |
David Robbie | ... | plaster foreman (as Dave Robbie) |
Rick Ross | ... | labor foreman |
Robert Simpson | ... | foreman |
John Slatsky | ... | drapery foreman |
William Solomon | ... | standby painter |
Paul Sonski | ... | assistant art director |
Jeffrey Thomas | ... | greensman (as Jeff Thomas) |
Warren Williams | ... | foreman |
William Kemper Wright | ... | set dresser (as William Wright) |
Todd Young | ... | foreman |
John Zemansky | ... | property master |
William Boyd | ... | location foreman (uncredited) |
Mike B. Brooks | ... | propmaker (uncredited) |
Richard Bryan Douglas | ... | construction (uncredited) |
Joe Elvington | ... | plasterer laborer (uncredited) |
David Goldstein | ... | lead painter (uncredited) |
Kurt V. Hulett | ... | set dresser (uncredited) |
Johnny Knight | ... | carpenter (uncredited) |
William H. Phen Jr. | ... | propmaker gangboss (uncredited) |
Chad Simpson | ... | painter (uncredited) |
Randal Woodward | ... | gang boss painter (uncredited) |
Sound Department
Rick Alexander | ... | re-recording mixer |
Kevin Bartnof | ... | foley artist |
James Bolt | ... | re-recording mixer (as Jim Bolt) |
Mike Boudry | ... | sound recordist |
Charles L. Campbell | ... | supervising sound editor |
Larry Carow | ... | sound editor |
Jeff Clark | ... | sound editor |
Andy D'Addario | ... | re-recording mixer |
Jerry Edemann | ... | assistant sound editor (as Jerry Edeman) |
D.G. Fisher | ... | cable person |
Sandra García | ... | foley recordist (as Sandra Garcia) |
Albert Gasser | ... | sound editor |
Marilyn Graf | ... | foley recordist |
Hilda Hodges | ... | foley artist |
Nils C. Jensen | ... | sound editor (as Nils Jensen) |
Doc Kane | ... | adr mixer |
William B. Kaplan | ... | production sound mixer |
Angie Luckey | ... | assistant sound editor |
Donald J. Malouf | ... | supervising sound editor (as Donald Malouf) |
Howard Neiman | ... | sound editor (as Howard Nieman) |
John Pritchett | ... | sound mixer: second unit |
Rod Rogers | ... | adr assistant editor |
Albert Romero | ... | sound recordist |
Earl Sampson | ... | boom operator (as Earl F. Sampson) |
Corinne Sessarego | ... | adr editor |
Larry Singer | ... | adr supervisor |
Carolyn Tapp | ... | foley mixer |
Thomas Whiting | ... | adr editor (as Tom Whiting) |
Nicholas James | ... | dialogue editor (uncredited) |
Steve Kohler | ... | sound (uncredited) |
Special Effects by
Donald Elliott | ... | special effects foreman (as Don Elliot) |
Alec Gillis | ... | special body effects designer and creator |
John E. Gray | ... | special effects: second unit (as John Grey) |
Guy Himber | ... | creature shop mechanical supervisor / puppeteer |
Michael Lantieri | ... | special effects supervisor |
Dan Ossello | ... | special effects |
Tom Pahk | ... | special effects |
Jon Porter | ... | special effects |
E. Wayne Rabouin | ... | special effects (as Wayne Rabouin) |
Gregory C. Tippie | ... | special effects (as Gregory Tippie) |
Brian Tipton | ... | special effects |
Tom Woodruff Jr. | ... | special body effects designer and creator |
David Cohen | ... | mold maker (uncredited) |
Kim Derry | ... | special effects technician (uncredited) |
Jeffrey S. Farley | ... | prosthetics lab supervisor: ADI (uncredited) |
Erik Haraldsted | ... | fabricator (uncredited) |
Eric Roberts | ... | special effects (uncredited) |
Wayne Toth | ... | special effects (uncredited) |
Visual Effects by
Jon Alexander | ... | optical camera operator: ILM |
Sandra Almond | ... | visual effects coordinator: ILM (as Sandra Almond Williams) |
Leslie Arvio | ... | rotoscope artist: ILM |
Debra Bainum | ... | rotoscope artist: ILM |
Gordon Baker | ... | animator: ILM |
Randall K. Bean | ... | senior scanner operator: ILM |
Tom Bertino | ... | rotoscope supervisor: ILM |
Patricia Blau | ... | executive in charge of production: ILM |
Scott Bonnenfant | ... | animator: ILM (as Sxott Bonnenfant) |
Barbara Brennan | ... | computer graphic artist: ILM |
Anne Calanchini | ... | visual effects coordinator: ILM |
Colin Campbell | ... | effects camera operator: ILM |
Geoff Campbell | ... | computer graphic artist: ILM |
Doug Chiang | ... | visual effects art director: ILM |
Donald Clark | ... | optical camera operator: ILM (as Don Clark) |
Charlie Clavadetscher | ... | effects camera operator: ILM |
Richard L. Cohen | ... | computer graphic artist: ILM |
Susan Adele Colletta | ... | post production coordinator: ILM |
Michael J. Cummins | ... | model maker: ILM (as Mike Cummins) |
Peter Daulton | ... | visual effects camera operator: ILM |
Debbie Denise | ... | visual effects producer: ILM |
Rob Doherty | ... | stagehand: ILM (as Robert Doherty) |
Jeff Doran | ... | optical camera operator: ILM |
Lisa Drostova | ... | rotoscope artist: ILM |
Timothy Eaton | ... | visual effects editor: ILM |
Selwyn Eddy | ... | visual effects camera operator: ILM (as Selwyn Eddy III) |
Mike Ellis | ... | optical processing: ILM |
Rachel Falk | ... | computer graphic artist: ILM |
Bob Fernley | ... | optical processing: ILM |
Bob Finley III | ... | gaffer: ILM (as Robert Finley III) |
Ron Fode | ... | assistant effects editor: ILM |
Jon Foreman | ... | miniature electronic designer: ILM |
Carl N. Frederick | ... | computer graphic artist: ILM |
George Gambetta | ... | film scanner operator: ILM |
Steve Gawley | ... | supervising model maker: ILM |
Tim Geideman | ... | optical processing: ILM |
Brian Gernand | ... | model maker: ILM |
Joanne Hafner | ... | rotoscope artist: ILM |
James Hagedorn | ... | effects camera operator: ILM (as Jim Hagedorn) |
Jack Haye | ... | miniature electronic designer: ILM |
Robert Hill | ... | visual effects camera assistant: ILM |
John Horn | ... | computer graphic artist: ILM |
Sandy Houston | ... | computer graphic artist: ILM |
Lincoln Hu | ... | CG production co-supervisor: ILM |
Peg Hunter | ... | optical line-up: ILM |
Keith Johnson | ... | optical camera operator: ILM |
Ed Jones | ... | executive in charge of post-production: ILM (as Ed L. Jones) |
Sandra Ford Karpman | ... | computer graphic artist: ILM |
Laurel Klick | ... | computer graphic artist: ILM |
Brad Kuehn | ... | visual effects optical photography supervisor: ILM |
Jennifer Hall Lee | ... | optical line-up: ILM (as Jennifer Lee) |
Jeffrey B. Light | ... | computer graphic artist: ILM |
James Lim | ... | optical camera operator: ILM |
Michael Lynch | ... | model maker: ILM (as Mike Lynch) |
Mike MacKenzie | ... | vistaglide engineer: ILM |
Greg Maloney | ... | computer graphic artist: ILM |
Tina Matthies | ... | production assistant: ILM |
Michael McGovern | ... | visual effects editor: ILM |
Roberto McGrath | ... | assistant effects editor: ILM |
Marghi McMahon | ... | model maker: ILM (as Marghe McMahon) |
Richard Miller | ... | model maker: ILM |
Jim Mitchell | ... | computer graphic artist: ILM |
Terry Molatore | ... | rotoscope artist: ILM |
Jack Mongovan | ... | rotoscope artist: ILM |
Ron Moreland | ... | computer graphic artist: ILM |
Jim Morris | ... | general manager: ILM |
George Murphy | ... | computer graphic artist: ILM |
Patrick T. Myers | ... | computer graphic artist: ILM |
Kate O'Neill | ... | visual effects camera assistant: ILM |
Michael Olague | ... | stagehand: ILM |
David Owen | ... | still photographer: ILM |
Joe Pasquale | ... | computer graphic artist: ILM (as Joseph Pasquale) |
Alan Peterson | ... | model maker: ILM |
Joshua Pines | ... | film scanner supervisor: ILM (as Josh Pines) |
Vance Piper | ... | visual effects camera assistant: ILM |
Ken Ralston | ... | production visual effects supervisor |
Steve Reding | ... | effects camera operator: ILM |
Carolyn Ensle Rendu | ... | computer graphic artist: ILM |
Stuart Robertson | ... | computer graphic artist: ILM |
Stephen Rosenbaum | ... | computer graphics artist: ILM |
Thomas Rosseter | ... | optical line-up: ILM (as Tom Rosseter) |
Penny Runge | ... | plate photography coordinator: ILM |
John Schlag | ... | computer graphic artist: ILM |
Andrew Schmidt | ... | computer graphic artist: ILM (as Andrew H. Schmidt) |
Alex Seiden | ... | computer graphic artist: ILM |
Mark Siegel | ... | model maker: ILM |
Kenneth Smith | ... | optical camera operator: ILM |
Thomas J. Smith | ... | computer graphic artist: ILM |
Douglas Smythe | ... | CG supervisor: ILM (as Doug Smythe) |
Mark Sullivan | ... | matte painter: ILM |
Wes Takahashi | ... | animation supervisor: ILM |
John Teska | ... | visual effects: ADI |
Kristen Trattner | ... | optical line-up: ILM |
Pat Turner | ... | visual effects camera operator: ILM (as Patrick Turner) |
Bruce Vecchitto | ... | visual effects optical photography supervisor: ILM |
Bruce Walters | ... | effects camera supervisor: ILM |
Judith Weaver | ... | CG production supervisor: ILM |
Robert Weaver | ... | computer graphic artist: ILM |
John Whisnant | ... | optical line-up: ILM |
Chuck Wiley | ... | model maker: ILM |
Debra Wolff | ... | optical line-up: ILM |
Leah Anton | ... | digital artist (uncredited) |
Joel Aron | ... | lead technical assistant (uncredited) |
John Andrew Berton Jr. | ... | CG department manager: ILM (uncredited) |
Wendy Bonn | ... | visual effects apprentice: ILM (uncredited) |
Bryan Haynes | ... | model maker: ILM (uncredited) |
Kim Smith | ... | model maker; miniature unit (uncredited) |
Amy Young | ... | stage technician: Industrial Light & Magic (uncredited) |
Stunts
Keii Johnston | ... | stunt double: Bruce Willis |
Barbara Anne Klein | ... | stunt double: Goldie Hawn (as Barbara Klein) |
Denise Lynne Roberts | ... | stunt double: Goldie Hawn / stunt double: Meryl Streep |
Debby Lynn Ross | ... | stunt double: Goldie Hawn (as Debby Lynne Ross) |
Walter Scott | ... | stunt coordinator |
Charles Croughwell | ... | stunts (uncredited) |
Scott Sproule | ... | utility stunts (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Jon Antunovich | ... | rigging lighting technician |
Josh Bleibtreu | ... | first assistant camera: second unit |
Clyde E. Bryan | ... | first assistant camera (as Clyde Bryan) |
Don Burgess | ... | director of photography: second unit |
Ron Cardarelli | ... | key grip |
Steven Cardarelli | ... | grip (as Steve Cardarelli) |
Steve Chandler | ... | assistant chief lighting technician |
Peter Clarson | ... | chief lighting technician: second unit |
Jack Cooperman | ... | underwater director of photography |
Marty Dobkousky | ... | grip |
Bob Fillis | ... | rigging lighting technician (as Robert Fillis) |
Daniel Flannery | ... | theatrical lighting consultant (as Dan Flannery) |
Jason Garcia | ... | camera loader |
Ben O. Graham | ... | lighting technician (as Ben Graham) |
Lisa Hackler | ... | location projectionist |
Michael Ronald Heath | ... | grip (as Michael Heath) |
Bud Heller | ... | key rigging grip |
Robert Hernandez | ... | grip |
Steve Irwin | ... | 24 frame video playback |
Jeffrey Katelman | ... | best boy |
Ian Kelly | ... | video engineer |
Kris Krosskove | ... | "a" camera operator: second unit |
Sid Lucero | ... | best boy grip |
Kurt Marshall | ... | best boy |
Patrick Marshall | ... | rigging gaffer (as Pat Marshall) |
Tom D. May | ... | key grip: second unit (as a different name) |
Raymond Michels | ... | rigging grip |
Deana Newcomb | ... | still photographer |
John O'Grady | ... | grip |
Keith Roverud | ... | lighting technician |
Gary Sneed | ... | lighting technician |
Mark Soucie | ... | lighting technician |
Chris Squires | ... | camera operator: second unit |
Raymond Stella | ... | camera operator (as Raymond N. Stella) |
Edward R. Thompson Jr. | ... | lighting technician (as Edward Thompson Jr.) |
Dave Wachtman | ... | dolly grip |
O'Shana Walker | ... | lighting technician |
Mark Walthour | ... | chief lighting technician (as Mark D. Walthour) |
Jolanda R. Wipfli | ... | second assistant camera (as Jolanda Wipfli) |
Anthony Wong | ... | lighting technician |
John Zirbel | ... | lighting technician |
Jim Beeby | ... | gaffer (uncredited) |
John Flemming | ... | key grip (uncredited) |
Mark Gutterud | ... | additional assistant camera (uncredited) |
Gregory Lundsgaard | ... | steadicam operator (uncredited) |
Casting Department
Donna Ekholdt | ... | casting associate (as Donna M. Ekholdt) |
Costume and Wardrobe Department
Gilbert S. Hernandez | ... | costumer (as Gilbert Hernandez) |
Deborah Hopper | ... | costumer |
Linda Redmon | ... | costumer |
Paul St. John | ... | costumer |
Nicole Tapp | ... | seamstress |
Barcie Waite | ... | assistant costume designer |
Tricia Bercsi Wilkin | ... | costumer (as Patricia Bersci) |
Diana Wilson | ... | costumer |
Pamela Wise | ... | costume supervisor (as Pam Wise) |
Editorial Department
Gary Burritt | ... | negative cutter |
Susan Adele Colletta | ... | post-production coordinator |
Shari Malyn | ... | post-production coordinator |
Stephen L. Meek | ... | assistant editor |
Jeremiah O'Driscoll | ... | apprentice editor |
David Orr | ... | color timer |
Preston Richard | ... | negative cutter |
Louis Rivera | ... | negative cutter |
Lorraine Salk | ... | assistant film editor |
Carin-Anne Strohmaier | ... | first assistant editor |
Lisa Vaughn | ... | post-production coordinator |
Location Management
Richard De Labio | ... | assistant location manager (as Richard Delabio) |
Karlene Gallegly | ... | location manager |
Music Department
David Bifano | ... | music programmer |
Stuart Canin | ... | musician: violin solo |
Don Davis | ... | orchestrator |
Sandy De Crescent | ... | music contractor (as Sandy DeCrescent) |
Brad Jeffries | ... | stager: musical sequences |
Jo Ann Kane | ... | music services (as Joann Kane) |
Kenneth Karman | ... | music editor (as Ken Karman) |
William Ross | ... | orchestrator |
Dennis S. Sands | ... | music recording mixer (as Dennis Sands) |
Jacqueline Tager | ... | assistant music editor |
David Bergeaud | ... | composer: additional music (uncredited) |
Tom Boyd | ... | musician: oboe soloist (uncredited) |
Tom Brown | ... | music preparation (uncredited) |
Daniel Gold | ... | music prep (uncredited) |
Darrell Hall | ... | music editor (uncredited) |
Jim Hoffman | ... | music preparation (uncredited) |
The Hollywood Studio Symphony | ... | music performed by (uncredited) |
Tommy Johnson | ... | musician: tuba (uncredited) |
Alan Silvestri | ... | conductor (uncredited) |
James Thatcher | ... | musician: French horn (uncredited) |
Louise Di Tullio | ... | musician: flute (uncredited) |
Script and Continuity Department
Sandy Mazzola | ... | script supervisor: second unit |
Anne Rapp | ... | script supervisor |
Transportation Department
Maylon Houston | ... | transportation captain (as Skook Houston) |
Ron Kelley | ... | transportation co-captain |
Robert Neilson | ... | transportation coordinator (as Bob Neilson) |
Roger Bojarski Jr. | ... | driver: honeywagon (uncredited) |
William Hogue | ... | driver (uncredited) |
Additional Crew
Gino Acevedo | ... | puppeteer |
Joe Baker | ... | adr loop group |
Donna Baltron | ... | Madeline body double |
Julia Bartholomew | ... | production assistant |
Carol Bawer | ... | production assistant |
Adam Beason | ... | production assistant |
Catherine Bell | ... | body double: Isabella Rossellini |
Steven M. Boyd | ... | production assistant (as Steven Boyd) |
Norman Cabrera | ... | puppeteer |
Janine Cavoto | ... | assistant production coordinator |
Leslie Cook | ... | assistant choreographer |
Jennifer Darling | ... | adr loop group |
Burr DeBenning | ... | adr loop group (as Burr De Benning) |
Stephen J. Eads | ... | assistant: Mr. Willis (as Stephen Eads) |
Maggie Earle | ... | assistant: Ms. Streep |
Bill Farmer | ... | adr loop group (as Bill Faruer) |
Laurie Faso | ... | adr loop group |
Sharon Felder | ... | production assistant |
Efrain Figueroa | ... | adr loop group |
Thomas W. Foster | ... | first aid (as Thomas Foster) |
Gary Gero | ... | dog trainer |
Tim Gonzales | ... | craft service |
Richard Greenberg | ... | producer: main and end title / title designer |
Patti Hawn | ... | unit publicist |
Chris Hunt | ... | puppeteer (as Christopher Hunt) |
Brad Jeffries | ... | choreographer |
Johnny Johnson | ... | stand-in: Bruce Willis |
Sandra M. Kraft | ... | assistant accountant (as Sandy Kraft) |
Kevin Landry | ... | production accountant |
Luisa Leschin | ... | adr loop group |
Pauline Lomas | ... | stand-in: Meryl Streep (as Pauline Arthur Loomis) |
June Kyoto Lu | ... | adr loop group (as June Kyoko Lu) |
Josh Lusby | ... | production assistant |
Sherry Lynn | ... | adr loop group |
Roby Marshall | ... | production assistant |
Marina Massaro | ... | assistant: Mr. Willis |
Melody McCord | ... | stand-in: Goldie Hawn |
Mickie McGowan | ... | adr loop group (as Mickie T. McGowan) |
Michael McKenna | ... | assistant: Ms. Hawn (as Michael Birznieks) |
Hayley B. Miller | ... | assistant: Mr. Starkey |
Tim Monich | ... | dialect coach (as Timothy Monich) |
Dave Nelson | ... | puppeteer (as David Nelson) |
Christine M. Norton | ... | production assistant (as Christine Norton) |
Rick Porras | ... | production associate |
Edward Poveda | ... | assistant accountant |
Deborah Cahn Scott | ... | assistant: Mr. Zemeckis (as Deborah Cahn) |
Jacqueline A. Shea | ... | production coordinator |
Joanie Spates | ... | assistant accountant |
Lawrence Steffan | ... | adr loop group |
Jesse Stills | ... | assistant: Mr. Donovan |
Wayne Toth | ... | puppeteer |
Arlene Trainoff | ... | assistant: Mr. Koepp |
Melissa Wiechmann | ... | production secretary |
Nita Willis | ... | assistant: Mr. Willis |
N. Brock Winkless IV | ... | puppeteer |
Darrel W. Wright | ... | assistant choreographer (as Darrel Wright) |
Mark Forbes | ... | animal trainer (uncredited) |
Ryan Hintz | ... | post-production accountant (uncredited) |
B.J. Smith | ... | first aid construction (uncredited) |