Directed by
Scott Elliott |
Writing Credits (WGA)
Jane Hamilton | ... | (novel) |
Peter Hedges | ... | (screenplay) and |
Polly Platt | ... | (screenplay) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Produced by
Rainer Bienger | ... | associate producer |
Willi Bär | ... | executive producer |
Kathleen Kennedy | ... | producer |
Frank Marshall | ... | producer |
Lisa Niedenthal | ... | co-producer |
Music by
Pat Metheny |
Cinematography by
Seamus McGarvey |
Editing by
Naomi Geraghty | ||
Craig McKay |
Casting By
Tina Gerussi | ||
Avy Kaufman |
Production Design by
Richard Toyon |
Art Direction by
KEi |
Set Decoration by
Megan Less |
Costume Design by
Suzette Daigle |
Makeup Department
Linda DeVetta | ... | hair stylist: Sigourney Weaver / makeup artist: Sigourney Weaver |
Gail 'Freddie' Godden | ... | key hair stylist (as G.E. 'Freddie' Godden) |
Kathleen Graham | ... | key makeup artist |
Elaine L. Offers | ... | makeup artist: Julianne Moore |
Production Management
David Bailey | ... | post-production supervisor |
Sandra Cunningham | ... | production manager |
Paul A. Levin | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Richard Black | ... | third assistant director (as Rick Black) |
Tyler Delben | ... | third assistant director |
Laurie Mirsky | ... | first assistant director |
Michelle Morris | ... | second assistant director |
Jonathan Wright | ... | second assistant director |
Janet Zdyb | ... | trainee assistant director |
Art Department
Tammy Beatty | ... | art department apprentice / graphic designer |
Stefan Dechant | ... | storyboard artist |
Dave Fuller | ... | key scenic artist |
Rob Hepburn | ... | set buyer |
Sarah Low | ... | first assistant art director |
Terry Macauly | ... | set dresser |
Kenny Meinzinger | ... | property master |
Andrij Molodecky | ... | property master |
Friday Myers | ... | lead dresser |
Blair Robins | ... | second assistant art director |
Jeff Silver | ... | set dresser |
George Stouros | ... | on-set dresser (as George Storus) |
Carlos Subercaseaux | ... | head carpenter |
Eric Summerley | ... | carpenter |
Allan Westlake | ... | construction coordinator |
Matthew G. Wright | ... | set dresser |
Sound Department
Marko A. Costanzo | ... | foley artist |
Sean Garnhart | ... | sound effects editor |
Lewis Goldstein | ... | sound effects editor |
Andy Kris | ... | foley editor |
Claude La Haye | ... | production sound mixer / sound mixer |
Igor Nikolic | ... | assistant sound editor |
Mike Poppleton | ... | transfer assistant (as Michael Poppleton) |
Francis Péloquin | ... | boom operator |
Will Ralston | ... | foley supervisor (as Jennifer Ralston) |
Nicholas Renbeck | ... | dialogue editor |
Fred Rosenberg | ... | supervising sound editor |
Reilly Steele | ... | re-recording mixer |
Deborah Wallach | ... | adr editor |
Special Effects by
Tim Good | ... | special effects coordinator (uncredited) |
Darren Marsman | ... | special effects key (uncredited) |
Visual Effects by
Janos Pilenyi | ... | titles & opticals |
Ulli Reichhold | ... | titles & opticals |
Stunts
Marco Bianco | ... | stunt coordinator |
Camera and Electrical Department
Daryl Alvaro | ... | grip (as Darryl Alvaro) |
Tim Barg | ... | best boy electric |
Laurence Bortnick | ... | first assistant camera: "b" camera / second assistant camera |
Makiko Carlson | ... | second assistant camera: second unit (as Makiko Watanabe) |
Robert C. Carlson | ... | first assistant camera: second unit (as Robert Carlson) |
John Couto | ... | electrician |
Gabriele DiChiara | ... | gaffer |
Roger Finlay | ... | first assistant camera: "a" camera |
Ava Gerlitz | ... | still photographer |
Mark Hewson | ... | electrician |
Michael Kohnhorst | ... | director of photography: second unit |
James McRae | ... | best boy grip (as Jamie McRae) |
Michael Meagher | ... | second assistant camera |
Lucas Pasquali | ... | electrician |
Peter Rosenfeld | ... | camera operator / steadicam operator |
Mark Silver | ... | key grip |
John Sztejnmiler | ... | generator operator (as Johnny Sztejnmiler) |
Denise Taylor | ... | camera trainee |
Jordan Wallace | ... | grip |
Johnny Wersta | ... | dolly grip |
Greg Whiteside | ... | 24 frame video operator |
Greg Williams | ... | video playback operator |
Casting Department
Tina Gerussi | ... | casting: Toronto |
Costume and Wardrobe Department
Terri Frank | ... | wardrobe assistant |
Ann Steel | ... | costume supervisor |
Christine Urias | ... | wardrobe buyer |
Editorial Department
Kenn Elliott | ... | final colorist |
Tom Engelmann | ... | telecine colorist (as Tom Engleman) |
Lisa Hayden | ... | post-production assistant |
Roby Kid | ... | telecine colorist |
Sue Mitchell | ... | post-production coordinator |
Ricardo Olivero | ... | color timer |
Deirdre Slevin | ... | first assistant editor |
Renannah Weinstein | ... | apprentice editor (as Renannah Seliger) |
Location Management
Brady Breen | ... | location manager: Chicago |
Fernando DaSilva | ... | location production assistant |
Beverley Kolbe | ... | assistant location manager |
Joe Melton | ... | location production assistant |
Anne Richardson | ... | location manager |
Music Department
Brian Cassier | ... | musician: bass |
Wally Dunbar | ... | music preparation |
Rob Eaton | ... | music scoring mixer |
Gil Goldstein | ... | conductor / orchestrator |
Pat Metheny | ... | score producer |
John Moses | ... | musician |
Steve Rodby | ... | score producer |
David Sholemson | ... | music production coordinator |
Script and Continuity Department
Beth Unger Morrison | ... | script clearance |
Anna Rane | ... | script supervisor |
Transportation Department
Cheryl Darbey | ... | driver |
Alex Laframboise | ... | transportation captain |
Jerome McCann | ... | transportation supervisor |
John Ricci | ... | picture car wrangler |
Erwin Roithmeier | ... | picture vehicle coordinator |
Grant Wilkins | ... | transportation coordinator |
Additional Crew
Jim Breithaupt | ... | production accountant (as James F. Breithaupt) |
Laurel Bresnahan | ... | tutor |
Virginia Campbell | ... | in house coordinator |
Anthony Carovillano | ... | craft service |
Carolyn Chrzan | ... | technical assistant: Pat Metheny |
Jane Conway | ... | cat wrangler |
Catherine Currie | ... | controller |
Prudence Emery | ... | publicist |
Grant Evans | ... | cattle wrangler |
Tammy Fitzgerald | ... | stand-in: Juilanne Moore |
Linda Gillespie | ... | post-production accountant |
Sabine Graham | ... | production coordinator (as Sabine Bernhard) |
Anthony F. Grani | ... | assistant to producer |
Jodi Kideckel | ... | tutor |
Stacey Knocker | ... | assistant production coordinator |
Stephanie Lee | ... | production assistant |
Jeremy Major | ... | intern |
Deborah Manger | ... | office assistant |
Paula P. Manzanedo | ... | completion guarantor: Film Finances, Inc. (as Paula Manzanedo-Schmit) |
David Oakes | ... | technical assistant: Pat Metheny |
Jerome Persaud | ... | production assistant |
Cara Pifko | ... | assistant: Ms. Weaver |
Dominika Pyk | ... | craft service |
Mary T. Radford | ... | assistant: Mr. Marshall |
Denise L. Rottina | ... | assistant: Ms. Kennedy (as Denise Rottina) |
Todd Shannon Jr. | ... | dive supervisor |
Raymond Ted Shelton | ... | assistant: Mr. Hedges (as Raymond T. Shelton) |
David Smukler | ... | dialect coach: pre-production |
Sue Sparling | ... | assistant production accountant |
Sheelagh Stewart | ... | office coordinator |
Deeanna Wendel | ... | post-production payroll |
Sandra Wendel | ... | office assistant |
Thanks
Sam Cohn | ... | special thanks |