Directed by
Rupert Sanders | ... | (directed by) |
Writing Credits (WGA)
Evan Daugherty | ... | (screenplay) and |
John Lee Hancock | ... | (screenplay) and |
Hossein Amini | ... | (screenplay) |
Evan Daugherty | ... | (screen story) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Produced by
Laurie Boccaccio | ... | associate producer |
Gloria S. Borders | ... | executive producer (as Gloria Borders) |
Sarah Bradshaw | ... | co-producer |
Helen Hayden | ... | producer: Ireland surf unit |
Sam Mercer | ... | producer (produced by) |
Palak Patel | ... | executive producer |
Joe Roth | ... | producer (produced by) |
Music by
James Newton Howard | ... | (music by) |
Cinematography by
Greig Fraser | ... | director of photography |
Editing by
Conrad Buff IV | ... | (as Conrad Buff) |
Neil Smith |
Casting By
Lucy Bevan | ... | (casting by) |
Production Design by
Dominic Watkins |
Art Direction by
Andrew Ackland-Snow | ||
Alastair Bullock | ||
John Frankish | ||
Oliver Goodier | ||
Stuart Rose | ||
David Warren | ... | supervising art director |
Set Decoration by
Fainche MacCarthy |
Costume Design by
Colleen Atwood |
Makeup Department
Roz Abery | ... | prosthetic makeup artist |
Francesco Alberico | ... | hairdresser |
Enzo Angileri | ... | hair stylist: Ms. Theron |
Victoria Bancroft | ... | prosthetic makeup artist |
Lisa Carracedo Barbet | ... | special make up effects hair technician (as Lisa Carracedo) |
Sam Bear | ... | hair dresser: second unit |
Farah Beegun | ... | standby optician |
Benjamin Brown | ... | special makeup effects artist |
Stuart Browne | ... | prosthetic modeller |
Amy Byrne | ... | makeup artist |
Sacha Carter | ... | prosthetics production manager |
Anita Casali | ... | hair dailies |
Punam Chhatralia | ... | contact lens optician / standby contact lens optician |
Bonnie Clevering | ... | hair stylist: Ms. Stewart |
Julie Davies | ... | hairdresser: dailies |
Nathaniel De'Lineadeus | ... | dental effects designer |
Luke Fisher | ... | prosthetic sculptor |
Marcelle Genovese | ... | hair crowd supervisor (as Marcelle Genovesse) |
Richard Glass | ... | contact lens optician |
Nikkie Grimshaw | ... | prosthetic painter |
Victoria Holt | ... | prosthetic makeup artist |
Joe Hopker | ... | key hairdresser: second unit |
Giacomo Iovino | ... | supervising mould maker |
Colin Jackman | ... | sculptor |
Leila Karalic | ... | personal hair stylist: Kristen Stewart |
John Kavanagh | ... | prosthetics assistant |
James Kernot | ... | mouldshop supervisor |
Uxue Laguardia | ... | makeup artist |
Sebastian Lochmann | ... | prosthetic makeup sculptor |
Giuliano Mariano | ... | hair set supervisor |
Sharon Martin | ... | makeup department head |
Nuria Mbomio | ... | makeup supervisor: crowd (as Nuria Mbomio-Mba) |
Sue Newbould | ... | hair and makeup daily |
Jane Oginsky | ... | assistant makeup artist |
Shane Paish | ... | makeup artist: Ms. Theron |
Stacey Panepinto | ... | makeup artist: Ms. Stewart |
Sunita Parmar | ... | prosthetic makeup artist |
Katie Pattenden | ... | assistant hair stylist |
Vanya Pell | ... | crowd |
Amber Pitkin | ... | makeup trainee |
Susie Redfern | ... | prosthetic makeup artist (as Susie O'Sullivan) |
Stuart Richards | ... | special makeup effects artist |
Alex Rouse | ... | wigmaker |
Laura Schiavo | ... | hairdresser (as Loz Schiavo) |
Jemma Scott-Knox-Gore | ... | contact lens coordinator |
Emma Sheldrick | ... | daily hair and make-up artist |
Colin Shulver | ... | special makeup effects artist |
Kate Alexandra Smith | ... | prosthetics modeller / prosthetics mould maker |
Luca Vannella | ... | hair department head |
Josh Weston | ... | prosthetic makeup artist: Ray Winstone / special makeup effects artist |
Sophia Weston | ... | crowd makeup artist |
David White | ... | prosthetics makeup designer |
Julie White | ... | prosthetic makeup artist |
Kate Laura Woodhead | ... | silicone technician |
Natalie Abizadeh | ... | makeup trainee: crowd (uncredited) |
Daisy Almond | ... | crowd hairdresser (uncredited) |
Sylvia Atkins | ... | hair assistant (uncredited) |
Jess Brooks | ... | makeup artist: crowd (uncredited) |
Nicola Buck | ... | makeup supervisor: second unit (uncredited) |
Anita Burger | ... | hair stylist (uncredited) |
Tilly Calder | ... | makeup junior (uncredited) |
Hanna Canfor | ... | hair junior (uncredited) |
Anna Cash | ... | makeup artist: crowd (uncredited) |
Helen Conroy | ... | junior makeup artist: dailies (uncredited) |
Lauren Katie Cox | ... | hair trainee (uncredited) |
Gemma Dillon | ... | wigmaker (uncredited) |
Tamsin Dorling Barbosa | ... | makeup artist (uncredited) |
Sarah Downes | ... | makeup artist: crowd (uncredited) |
Kathryn Fa | ... | hair stylist: crowd (uncredited) |
Patt Foad | ... | junior hair stylist: crowd, dailies (uncredited) |
Mandy Gold | ... | crowd makeup artist (uncredited) |
Chloe Grice | ... | hair trainee (uncredited) |
Lisa Halstead | ... | hair stylist: dailies (uncredited) |
Tammy Harewood | ... | daily makeup artist (uncredited) |
Jennifer Harty | ... | makeup artist (uncredited) |
Jill Hornby | ... | makeup: dailies (uncredited) |
Soleil Jackson | ... | crowd makeup junior: dailies (uncredited) |
Catriona Johnstone | ... | crowd hairdresser (uncredited) |
Angela Kiely | ... | junior makeup artist: second unit (uncredited) |
Katie Lee | ... | hair stylist: dailies (uncredited) |
Fiona Lobo-Cranston | ... | hair stylist (uncredited) |
Chris Lyons | ... | dental prosthetics (uncredited) |
Monica MacDonald | ... | makeup artist (uncredited) |
Donald McInnes | ... | makeup artist (uncredited) |
Lois McIntosh | ... | makeup daily (uncredited) |
Ferdinando Merolla | ... | hair stylist (uncredited) |
Alice Moore | ... | makeup trainee (uncredited) |
Nicola Mount | ... | hair stylist (uncredited) |
Niamh O'Loan | ... | makeup artist (uncredited) |
Nina Pratley | ... | crowd makeup junior: dailies (uncredited) |
Pascale Recher | ... | junior makeup artist: dailies (uncredited) |
Luca Saccuman | ... | hair stylist (uncredited) |
Sophie Slotover | ... | makeup artist: dailies (uncredited) |
Brigitta Smart | ... | crowd makeup artist (uncredited) |
Stephanie Lynne Smith | ... | daily makeup (uncredited) |
Tracy Smith | ... | hair stylist (uncredited) |
Rachael Speke | ... | hair stylist: dailies (uncredited) |
Angelo Vannella | ... | hair stylist (uncredited) |
Vale Von der Wehl | ... | makeup artist: dailies (uncredited) |
Sarah Walkinshaw | ... | makeup artist (uncredited) |
Sarah Weatherburn | ... | facial hair maker (uncredited) |
Lucy Willis | ... | daily makeup artist (uncredited) |
Julia Wilson | ... | makeup artist assistant (uncredited) |
Pippa Woods | ... | crowd hair: dailies (uncredited) |
Wakana Yoshihara | ... | hair stylist: crowd (uncredited) |
Production Management
Sarah Bradshaw | ... | unit production manager |
Gary Bunn | ... | supervising unit coordinator |
Simone Goodridge | ... | production supervisor |
Samson Haveland | ... | assistant unit manager (as Sam Haveland) |
Michael J. Malone | ... | unit production manager: additional photography |
Tricia Miles | ... | post-production supervisor |
Gerald Scaife | ... | second unit production supervisor |
Lauren Scott | ... | post-production supervisor |
Sean T. Stratton | ... | post production executive (uncredited) |
Second Unit Director or Assistant Director
Dan Channing Williams | ... | second second assistant director |
Lucy Cover | ... | base third assistant director |
James Daniel Hunter Davidson | ... | assistant director runner: crowd (as James Davidson) |
Gayle Dickie | ... | third assistant director |
Fraser Fennell-Ball | ... | second second assistant director: second unit |
Jen Gasson | ... | crowd coordinator |
Mark Gillespie | ... | third assistant director: dailies |
Tania Gordon | ... | base third assistant director: second unit |
Lindsay Gough | ... | base third assistant director: second unit |
Richard Graysmark | ... | first assistant director: second unit |
Paul Hayes | ... | floor assistant director |
Mark Layton | ... | second assistant director: second unit |
Sandrine Loisy | ... | base third assistant director |
John Mahaffie | ... | second unit director |
Tom Mulberge | ... | third assistant director: second unit |
Cedric Nicolas-Troyan | ... | second unit director |
Nick Page | ... | assistant director: crowd |
Samar Pollitt | ... | second assistant director |
Ben Quirk | ... | third assistant director: dailies |
Nanw Rowlands | ... | crowd second assistant director |
Toby Spanton | ... | additional third assistant director |
Vaughn Stein | ... | additional third assistant director |
Andrew Ward | ... | first assistant director: additional photography |
Richard Whelan | ... | first assistant director |
Mark Rudd | ... | floor runner (uncredited) |
Art Department
Michael Acheson | ... | greensman/arborist |
Luis F. Aguilar | ... | stage foreman: additional photography |
Roxana Alexandru | ... | draughtsperson |
Jory Alvarado | ... | set dresser: additional photography |
Maudie Andrews | ... | assistant buyer |
Charlotte Anthony | ... | art department work experience |
Martin Asbury | ... | storyboard artist |
Ravi Bansal | ... | concept artist |
Ken Barley | ... | h.o.d. plasterer |
Sarah Bick | ... | junior greens daily |
Dean Bird | ... | scenic painter |
Gabor Biro | ... | greens stand-by |
Matt Boyton | ... | prop modeller |
Samuel Bozier | ... | Plasterer |
Matthew Broderick | ... | stand-by props |
Alan Brooker | ... | draper |
Constance Buccafurri | ... | storyboard artist |
Mark Buck | ... | plasterer |
Steven Burdett | ... | greensmen |
Martin Campbell | ... | senior prop modeller |
Oliver Carroll | ... | assistant art director |
Lottie Chamberlain | ... | props |
Joel Chang | ... | concept artist |
Keith Christensen | ... | sculptor: Ironhead Studio |
Mick Chubbock | ... | standby plasterer |
Lisa Chugg | ... | asst set decorator |
Danny Clark | ... | junior model maker |
Jane Clark | ... | storyboard artist |
Jeff Clark | ... | painter |
Temple Clark | ... | storyboard artist |
Matt Codd | ... | concept artist |
Frank Collins | ... | carpenter |
Darren Connock | ... | stagehand |
Kelvin Cook | ... | chargehand dressing propsman |
Jim Cornish | ... | storyboard artist |
Bryn Court | ... | sculptor |
Steve Court | ... | supervising plasterer |
Ben Crosby | ... | chargehand scenic painter |
Gary Crosby | ... | hod painter |
Laura Davison | ... | construction coordinator |
Gary Dawson | ... | second unit chargehand stand-by prop |
Amanda Dazely | ... | assistant art director (as Amanda Leggatt) |
Alfonso De La Torre | ... | concept designer |
Steven DeSantis | ... | construction coordinator: additional photography |
John Dickenson | ... | concept artist |
Laura Dishington | ... | graphic designer |
Anthea Dixon | ... | painter |
David Doran | ... | assistant art director |
Steve Dring | ... | prop modeller |
Judy Ducker | ... | production buyer |
Jack Dudman | ... | junior concept artist |
David E. Duncan | ... | storyboard artist |
Colin Ellis | ... | charge hand dressing props |
Philip Elton | ... | assistant art director |
Harry Elvidge | ... | rigger |
Adriaan Engelbrecht | ... | prop modeller |
James Enright | ... | asset producer |
Jeff Errico | ... | storyboard artist |
Simon Essery | ... | props runner |
Stephen Fell | ... | chargehand rigger |
Jordana Finkel | ... | draughtsman |
Richard Flower | ... | prop maker |
Richard Fox | ... | stand-by carpenter |
Rhiannon Fraser | ... | set decorating propmaker |
Steve Furneaux | ... | carpenter |
Barry Gibbs | ... | property master |
Hayley Gibbs | ... | props coordinator |
Lily Gibbs | ... | property dyer & ager |
Lucy Gibson | ... | props |
Sarah Ginn | ... | junior draughtsperson |
Craig Gleeson | ... | supervisor |
Trevor Goring | ... | character illustrations |
Simon Gosling | ... | prop modeller |
Clare Gosnold | ... | petty cash buyer |
Gavin Grant | ... | props |
Andrew Guyett | ... | scenic painter |
Patrick Harris | ... | art department assistant |
Paul Hearn | ... | set dresser |
Jourdan Henderson | ... | art department co-ordinator: US |
Peter Hooper | ... | greens supervisor |
Jason Hopperton | ... | props storeman |
Rhys Ifan | ... | draughtsman |
Michael Anthony Jackson | ... | storyboard artist |
Thomas Jones | ... | prop modeller |
Ian Joyner | ... | concept artist |
Ben Kendall | ... | carpenter trainee |
Kevin Kirkpatrick | ... | lead sculptor: Quantum Creation FX |
Chloe Kletsa | ... | art department assistant |
Vance Kovacs | ... | concept artist |
Magdalena Kusowska | ... | concept artist |
Gerald Linnane | ... | carpenter |
Katie Lodge | ... | prop modeller |
Will Loughlin | ... | greensman |
Steve Loveday | ... | sculptor |
Vincent Lucido | ... | storyboard artist |
Jim Magdaleno | ... | storyboard artist |
Adam Maher | ... | sculptor's assistant |
Kevin Mahoney | ... | paint supervisor: additional photography |
Jerad Marantz | ... | character designer |
Jon Marson | ... | key greensman |
Dominic Masters | ... | draughtsman |
Mark McCabe | ... | drapesman |
Ian McCaughrean | ... | concept artist |
Kate McColgan | ... | production buyer / set dresser |
Norah McKeogh | ... | props |
Peter McKinstry | ... | concept artist |
Duncan McNeil | ... | carpenter |
Rob Mear | ... | prop modeller |
Sonny Merchant | ... | stand-by props: second unit |
Sebastian Meyer | ... | concept artist |
Naomi Moore | ... | art department co-ordinator: UK |
Brian Muir | ... | sculptor |
Ben Munro | ... | standby art director |
Steven Murphy | ... | greensman |
Neil Murrum | ... | dressing propman |
Annis Naeem | ... | concept illustrator |
Alan Neighbour | ... | carpenter |
Brian Neighbour | ... | construction manager |
Sophie Neil | ... | art department assistant |
Rick Newsome | ... | storyboard artist |
Mitch Niclas | ... | chargehand standby props |
Danny O'Keefe | ... | props |
Harriet Orman | ... | production buyer |
Damian Paesano | ... | greens |
Andrew Palmer | ... | assistant art director |
He Jung Park | ... | concept artist |
Robert Park | ... | supervising carpenter |
Darryl Paterson | ... | assistant property master |
Vladimir Pavlu | ... | greensman |
Keith Perry | ... | hod rigger |
Carl Peters | ... | props |
Thomas Power | ... | sculptor |
Rick Radomski | ... | art department assistant |
Jenny Ray | ... | set decorating propmaker |
Justin Richards | ... | greensman |
Andrew Richardson | ... | greens |
Steve Ritchie | ... | prop hand |
Paul Robinson | ... | dressing props: daily |
Mark Rocca | ... | prop modeller |
Daniel Rogers | ... | carpenter |
Tom Rothwell | ... | greensman |
Annushka Russell | ... | draughtsman |
Mark Russell | ... | construction buyer |
Alex Rutherford | ... | prop modeller |
Lee Schofield | ... | rigger |
Ross Sears | ... | stagehand |
Mark Smith | ... | dressing props |
Gavin Snell | ... | modeler |
James Staples | ... | scenic painter |
David Stapleton | ... | chargehand props painter |
Sean Sweeney | ... | greensman |
Simon Sweeney | ... | greensman |
Jeff Tartaglini | ... | general foreman: additional photography |
Fred Taylor | ... | rigger |
Ian Taylor | ... | scenic carpenter |
Jeremy Thompson | ... | property master: additional photography |
George Thomson | ... | property department |
Tod Todeschini | ... | props technician |
Amy Lynn Umezu | ... | storyboard artist |
Maira Vazeou | ... | set dresser |
Joe Vettese | ... | sculptor |
Ketan Waikar | ... | draughtsman |
Norman Walshe | ... | concept artist |
Sam Walters | ... | painter |
Amanda Ward | ... | soft props |
Dicken Warner | ... | thatching |
Georgia Warner | ... | props |
Simon Webber | ... | concept artist |
Steve Westley | ... | dressing props |
Ian Whiteford | ... | greensman |
Catherine Whiting | ... | junior draughtsman |
Harley Wilkinson | ... | carpenter |
Andrew Williamson | ... | concept artist |
Steve Williamson | ... | scenic painter: set |
Carl Wilson | ... | senior propmaker |
Tracey Wilson | ... | storyboard artist |
Clare Winkworth | ... | art department assistant: dailies |
Eddie Wolstencroft | ... | stand-by painter |
Rebecca Wood | ... | armoury props |
Ryan Jeremy Woodward | ... | storyboard artist |
Dorrie Young | ... | draughtsman |
Paul Zippo | ... | construction electrician |
Hugo Dias | ... | greensman (uncredited) |
Marcus Ehren | ... | carpenter (uncredited) |
Darren Fitzsimons | ... | sculptor (uncredited) |
Matt Francis | ... | greensman (uncredited) |
Matt Hains | ... | props trainee (uncredited) |
Sound Department
Roberto Dominguez Alegria | ... | foley mixer (as Roberto Domínguez) |
James Ashwill | ... | foley mixer |
Sandy Buchanan | ... | adr recordist |
Derek Casari | ... | adr engineer |
Simon Chase | ... | adr editor |
Smokey Cloud | ... | first assistant sound editor |
Ryan Cole | ... | recordist |
Blake Collins | ... | foley mixer |
John T. Cucci | ... | foley artist |
Nicolas Essig | ... | sound editor |
Paula Fairfield | ... | sound designer / sound effects editor |
Steve Finn | ... | boom operator |
Glen Gathard | ... | adr recordist |
John Guentner | ... | foley mixer |
Warren Hendriks | ... | sound designer |
Craig Henighan | ... | re-recording mixer / supervising sound editor |
James Hyde | ... | adr recordist |
Bob Kellough | ... | supervising foley editor |
Tom Lalley | ... | sound re-recording engineer |
Ai-Ling Lee | ... | sound designer / sound effects editor |
David Lucarelli | ... | adr recordist |
Travis MacKay | ... | adr mixer |
Diane Mercer | ... | adr artist |
Chris Munro | ... | production sound mixer |
Paul Munro | ... | production sound mixer: second unit |
Andy Nelson | ... | re-recording mixer |
Rob Nokes | ... | field sound effects |
Dan O'Connell | ... | foley artist |
Jill Purdy | ... | supervising dialogue and adr editor |
Erin Michael Rettig | ... | sound engineering |
Lyndsey Schenk | ... | post-production sound: movie trailer |
Danial Shimiaei | ... | sound re-recording engineer: Feature Trailer |
Andrew Sissons | ... | sound mixer: additional unit |
Tristan Tarrant | ... | boom operator: second unit |
William Towers | ... | sound maintenance |
Tom Sedgwick | ... | sound assistant: 2nd unit (uncredited) |
Ramji Soma | ... | trailer re-recording mixer (uncredited) |
Special Effects by
Vince Abbott | ... | senior special effects technician |
Dominic Allan | ... | special effects technician |
Kirby Allen-D'Cruze | ... | special effects modeller (as Kirby Allen) |
Robin Beavis | ... | special effects technician (as Robbie Beavis) |
Julie Bentley | ... | snow effects consultant |
Blake Bolger | ... | special effects technician |
Caimin Bourne | ... | senior special effects technician |
Xavier Breuil | ... | special effects technician |
Ben Broadbridge | ... | special effects technician |
Brian Claus | ... | model maker |
Chris Corbould | ... | special effects technician |
Jamie Corbould | ... | special effects technician |
Malcolm Crash Corbould | ... | special effects test technician |
Neil Corbould | ... | special effects supervisor |
Dennison Crook | ... | special effects assistant |
Fernando da Silva | ... | special effects gangsman |
Craig Daly | ... | snow effects technician |
Louis Davis | ... | sfx wireman |
Keith Dawson | ... | lead senior technician |
Michael Dawson | ... | special effects supervisor |
Paul Denney | ... | snow effects technician |
Michelle Deville | ... | fabrication department: Legacy Effects |
Dawn Dininger | ... | specialty costumes |
Brian Duff | ... | special effects assistant technician |
Andrew Duffy | ... | special effects |
John Duffy | ... | special effects |
Ronnie Durkan | ... | special effects technician |
Manex Efrem | ... | special effects senior technician |
Laura Elliott | ... | special effects technician |
Jerome Ellis | ... | snow effects technician |
Andrew Ellwood | ... | special effects trainee |
Nicholas Ellwood | ... | special effects trainee |
Raymond Ferguson | ... | workshop supervisor |
Damian Fisher | ... | mold shop supervisor |
Jesse Gee | ... | suit fabricator: Legacy FX |
Tom Goodman | ... | explosives engineer |
Charlie Graovac | ... | special effects trainee |
Jared Guenther | ... | special effects technician |
Oliver Guy-Watkins | ... | snow supervisor |
Peter Haran | ... | special effects floor supervisor: second unit |
Taea Hartwell | ... | special effects technician: Legacy Effects |
Tomo Hayashi | ... | special effects technician |
Mark Hutchinson | ... | snow effects technician |
Stephen Hutchinson | ... | floor supervisor: second unit |
Ben James | ... | special effects assistant |
David Johns | ... | special effects |
Gareth Jolly | ... | snow effects technician dallies |
Terry Jones | ... | special effects senior technician |
Nick Joscylene | ... | special effects technician |
Alana Kirkpatrick | ... | special effects assistant |
Alex Landrum Jr. | ... | snow effects technician |
Alan Lashbrook | ... | special effects |
Kristen Lobstein | ... | special effects technician |
Kevin Lumley | ... | special effects technician |
Michael MacFarlane | ... | special effects technician |
Lindsay MacGowan | ... | effects supervisor: Legacy Effects |
Dan MacIntyre | ... | snow effects technician |
Megan Many | ... | special effects technician |
Ivan Manzella | ... | prosthetic makeup design / sculpter |
Kevin Mathews | ... | wire effects supervisor |
Martin 'Marty' McLaughlin | ... | senior snow effects technician |
Kevin McTurk | ... | special effects technician: Legacy Effects |
Claire Mear | ... | special effects medic (as Claire Hall) |
Noah Meddings | ... | special effects technician |
David Merritt | ... | key artist: Legacy Effects |
David Monzingo | ... | special effects |
Chris Motjuoadi | ... | special effects technician |
Steven Munson | ... | special effects crew |
Nigel Nixon | ... | special effects production buyer |
Angela Novak | ... | assets coordinator: Legacy Effects |
Declan O'Donnell | ... | special effects assistant |
William Overstall | ... | special effects modeler |
Dennis Parker | ... | special effects technician |
Joe Patti | ... | trainee |
Ken Pearce | ... | facial motion capture |
Tim Phoenix | ... | special effects |
Dave Poole | ... | senior special effects technician |
Delroy Reid | ... | snow effects technician (as Del Reid) |
Tracey Roberts | ... | special effects technician |
Dave Roddham | ... | special effects technician |
Derek Rosengrant | ... | special effects: Art department |
John Rosengrant | ... | studio coordinator: Legacy Effects |
Simon Rowling | ... | special effects crew |
J. Alan Scott | ... | studio coordinator: Legacy Effects (as Alan Scott) |
Ty Senior | ... | lead senior special effects technician |
Stephen Shelley | ... | snow effects supervisor |
Kevin Skehan | ... | special effects assistant |
James Smith | ... | snow effects coordinator |
Karol Stachowicz | ... | special effects technician |
Ana Stichini | ... | special effects coordinator |
Tom Stroud | ... | snow effects technician |
David 'Pinkie' Thomas | ... | modeller |
Neil Toddy Todd | ... | special effects technician |
George Troester | ... | special effects technician |
Brian Van Dorn | ... | mold department: Ironhead Studios |
Mark Vanstone | ... | senior special effects technician |
Matt Veale | ... | special effects technician |
Joel Vitow | ... | special effects |
Steven Warner | ... | special effects floor supervisor |
Daniel Williams | ... | special effects technician |
Stuart Wishart | ... | special effects senior technician |
Clint Zoccoli | ... | fabricator: Legacy FX |
Jennie Hall | ... | special effects assistant (uncredited) |
Visual Effects by
Resham Aaron | ... | matchmove technical director: Rhythm & Hues |
Gary Abrahamian | ... | division lead animator: Pixomondo |
Sean W. Adair | ... | compositor: Hydraulx (as Sean William Adair) |
Gokcer Adli | ... | matchmove artist: Rhythm & Hues |
Stanley Joseph Aghori | ... | visual effects technical director |
Suzaine Aguirre | ... | digital imaging specialist |
Kavan Ahalpara | ... | production coordinator: Rhythm & Hues |
Kieran Ahern | ... | editorial assistant: Baseblack |
Shish Aikat | ... | education manager: Rhythm & Hues |
Lucy Ainsworth-Taylor | ... | visual effects exective producer: BlueBolt |
Dan Akers | ... | visual effects |
Erik Akutagawa | ... | digital image resources manager |
Juan Antonio Alamo | ... | visual effects artist |
Dominic Alderson | ... | lighting technical director |
Brad Alexander | ... | pre-visualization supervisor |
Diccon Alexander | ... | concept artist/matte painter: Double Negative |
Casey Allen | ... | visual effects supervisor |
Praveen Allu | ... | prep artist |
Holli Alvarado | ... | flame artist |
Xuzhen An | ... | compositor: Pixomondo |
David Andrade | ... | previs artist |
Mohammed Anuz | ... | modeling technical director |
Syed Arafath Apsar | ... | visual effects production assistant |
Mayumi Arakaki | ... | visual effects production manager |
Austen Armus | ... | production services supervisor |
Joe Arnold | ... | matchmove artist |
Alison Arnott | ... | admin & finance manager: BlueBolt |
Ashima Taneja Arora | ... | technology show coordinator (as Aashima Taneja) |
Saurabh Arora | ... | compositor: Rhythm & Hues |
Caitlin Atherton | ... | visual effects coordinator (as Caitlin Thornton) |
Jeff Atherton | ... | visual effects producer: Hydraulx |
Jarrod Avalos | ... | matchmove supervisor |
Patrice Avery | ... | previs producer (HALON) |
Eric Bachtiar | ... | studio data assistant |
Henry Badgett | ... | 2d supervisor: BlueBolt |
Fiorenza Bagnariol | ... | digital film bureau |
Jen Bahan | ... | senior rigger |
Wenting Bai | ... | compositor: Pixomondo |
Cheryl Bainum | ... | executive producer: HATCH |
Anand Balasubramaniam | ... | technical animator: Rhythm and Hues India |
Saraswathi Balgam | ... | senior executive: Rhythm and Hues Studios |
Adam Barnett | ... | technology support |
Angela Barson | ... | visual effects supervisor: BlueBolt |
Valentina Bartiromo | ... | roto/prep artist |
Bryan Bartlett | ... | lead compositor |
Dan Bartolucci | ... | flame artist: Lola VFX |
Katrina Barton | ... | visual effects coordinator |
Claudio Bassi | ... | digital compositor: Baseblack |
Susanne Becker | ... | digital compositor: Double Negative |
Anuradha Behera | ... | visual effects coordinator |
Sara Bennett | ... | compositing supervisor: The Mill |
Lee Berger | ... | senior staff: Rhythm & HUes |
Marc H. Berrouet | ... | character rigger: Pixomondo |
Romain Besnard | ... | fx td: Double Negative |
Annalyn Betinol | ... | roto/paint artist: Pixomondo |
Dane Bettis | ... | pipeline technical director |
Avinash Bhandary | ... | digital compositor |
Nikhil Bhatnagar | ... | pipeline technical director |
Muhittin Bilginer | ... | visual effects technical director: Double Negative |
Thomas Biller | ... | lighting artist |
Vincent Blin | ... | flame artist |
Michelle Blok | ... | pre-visualization supervisor |
Ashley Blyth | ... | matchmove artist |
Sathish Kumar Bodicherla | ... | technical director: cloth/hair |
Bhargava Boini | ... | digital compositor |
Michael Bomagat | ... | lead animator: Double Negative |
Chris Bore | ... | visual effects artist |
Dino Borude | ... | background prep technical director (as Dinesh Borude) |
Guy Botham | ... | visual effects executive producer: Lola Visual Effects |
Ryan Bowden | ... | effects technical director: Rhythm and Hues |
Neal Bradshaw | ... | 3d scan technician: Gentle Giant Studios |
James Braid | ... | technology: Double Negative |
Phil Brennan | ... | visual effects supervisor (as Philip Brennan) |
A.J. Briones | ... | previs artist |
Jason Lee Brown | ... | modelling lead |
Randy Brown | ... | compositing supervisor: Pixomondo |
Cody Brunty | ... | visual effects artist |
Stuart Bullen | ... | lead compositor: BlueBolt |
Andrew Bunday | ... | pipeline supervisor: Baseblack |
Shannan Burkley | ... | matte painter |
Elika Burns | ... | roto/paint artist: Pixomondo |
Amirah Busairi | ... | roto artist |
Maria Busco | ... | effects technical director: Double Negative |
Rashabh Butani | ... | prep/roto artist: Rhythm & Hues |
Jeremy F. Butler | ... | character rigging supervisor |
Naidu Buyyala | ... | management information systems |
Daniel Caffrey | ... | technical support: Double Negative |
Kristaan Cain | ... | effects technical director: Double Negative |
Stephen Camardella | ... | previsualization artist |
John Campuzano | ... | visual effects coordinator: Rhythm & Hues |
Huseyin Caner | ... | cyber scanning supervisor |
Patrick Canning | ... | rotoscope artist: Hydraulx VFX |
Joe Carhart | ... | visual effects assistant coordinator: Universal Pictures |
Paul Carman | ... | lead effects technical director |
Sibi Chakaravarthi | ... | texture painter |
Aleksandar Chalyovski | ... | visual effects technical director (as Alexander Chaliovski) |
Chee Leong Chan | ... | matchmove technical director: Rhythm & Hues |
Eric K. Chan | ... | digital compositor |
Jerly Chang | ... | matchmove lead: Double Negative |
Jessi Chang | ... | look development |
Kelsey Charlton | ... | technology show coordinator |
Abhishek Chaturvedi | ... | roto and paint artist |
Ashley Chaw | ... | matchmoving artist: Rhythm & Hues |
Marco Checa Garcia | ... | senior compositing technical director: Rhythm & Hues |
Richard Cheek | ... | rigger: Pixomondo |
Zhongwei Chen | ... | matchmove artist: Pixomondo |
Cheng Cheng | ... | roto/paint artist: Pixomondo |
Karen Cheng | ... | compositor: Pixomondo |
Yong Cheng | ... | matchmove artist: Pixomondo |
Rosemary Chester | ... | rotoscope artist |
Vanessa Cheung | ... | digital matte painter |
Nicolas Chevallier | ... | senior generalist: BlueBolt |
Emma Brofjorden Chevin | ... | compositor: Pixomondo |
Celine Chew | ... | visual effects coordinator |
Hitesh Chikate | ... | lead tech animator: Rhythm & Hues Studios |
Wally Chin | ... | roto/paint artist: Pixomondo |
Jeremy Chinn | ... | modeling lead: Rhythm and Hues |
Vikas Chirate | ... | senior systems administrator |
Jiyeon Cho | ... | compositing and lighting artist |
Julian Chong | ... | digital paint artist: Double Negative |
Steve Chong | ... | compositor |
Sandesh Chonkar | ... | modeler: Rhythm & Hues, India |
Gotthardt-Mills Chris | ... | lidar scanning technician |
Andrea Chua | ... | rotoscope artist: Double Negative |
Marvin Chua | ... | render i/o coordinator |
Daniel Chung | ... | matchmove technical director: rhythm and hues |
Lester Chung | ... | lighting technical director |
Jeffrey Cilley | ... | digital imaging specialist |
Ivan Cipriani | ... | digital compositor: Baseblack |
Patrick Clancey | ... | digital opticals |
Lisa Clarity | ... | visual effects artist |
Ross Clark | ... | assistant data wrangler |
Trent Claus | ... | flame artist |
Pietro Coco | ... | paint/prep artist |
Adam Coglan | ... | visual effects artist |
Joshua M. Cogswell | ... | technical animation lead: Rhythm and Hues |
Will Cohen | ... | visual effects producer: Mill Film |
Miodrag Colombo | ... | compositor: Pixomondo |
Shaun Comly | ... | digital artist: Rhythm & Hues / senior look development technical director |
Michael Conelly | ... | digital fx supervisor |
Michael Connor | ... | roto/prep artist: Double Negative |
Robert Connor | ... | matchmove artist: Double Negative |
Matt Conway | ... | matte painter: Rhythm and Hues |
Sean Coonce | ... | digital compositor: Rhythm and Hues |
John Cornejo | ... | compositor: Pixomondo |
Will Correia | ... | digital artist: lighting, Baseblack |
Trea Cotton | ... | roto/paint artist: Pixomondo |
Craig Crane | ... | lidar supervisor |
Michael Crane | ... | lead digital compositor: Rhythm and Hues |
Jason Crosby | ... | fx artist: Pixomondo |
Tim T. Cunningham | ... | visual effects producer: Rhythm & Hues |
Amy Cuthbertson | ... | lead matchmove artist: The Mill |
Umesh Dalvi | ... | effects technical director: Rhythm & Hues Studios, India |
Enrico Damm | ... | lead lighting artist: Pixomondo |
Dazrene Irman Darus | ... | digital compositor: Rhythm & Hues Studios |
Marcos De Barros | ... | modeler: Pixomondo |
Jose L. De Juan | ... | digital artist |
Robert Deas | ... | cg sequence supervisor: Double Negative |
Jean-Claude Deguara | ... | animation supervisor: The Mill |
Christian Deiß | ... | visual effects technical director: Pixomondo |
Jessica Psy DeLacy | ... | technical animator |
Damien Delaunay | ... | visual effects artist |
Radha Desai | ... | texture & shading artist (as Radha Kulkarni) |
Ashutosh Deshmukh | ... | technical animator |
Fefo Desouza | ... | flame artist |
Venuprasath Dhanapal | ... | digital compositor |
Amol Dighe | ... | technology operations lead |
Doris Ding | ... | roto/paint artist: Pixomondo |
John Dinh | ... | compositor: Pixomondo |
Dzung Phung Dinj | ... | digital artist |
Van Le Do | ... | visual effects studio coordinator |
Stephen Dobbs | ... | technical director |
Yoav Dolev | ... | digital compositor: Double negative |
Hugo Dominguez | ... | visual effects artist: Pixomondo |
Nicolas Donel | ... | lead matte painter |
Crystal Dowd | ... | visual effects executive: Universal Pictures |
Benjamin Richard Drake | ... | render I/O administrator |
Pierre Drolet | ... | modeler: Pixomondo |
Brent Droog | ... | visual effects artist |
Christopher Dsouza | ... | background prep technical director |
Philip Duncan | ... | technical animator: Rhythm and Hues |
David Dunn | ... | senior compositor |
Gus Duron | ... | digital opticals editor |
Ryan Dutour | ... | digital compositor |
Pauline Duvall | ... | sequence supervisor: Rhythm & Hues |
Joseph Eapen | ... | matchmove artist: Pixomondo |
Stephen Edwards | ... | roto/paint artist: Pixomondo |
Joël Einhorn | ... | visual effects artist |
Tosh Elliott | ... | senior creature modeller |
Stephen Ellis | ... | visual effects artist: Double Negative |
Josh Elmore | ... | model/texture artist: Hydraulx |
Stephen Elson | ... | visual effects executive producer |
Denny Ertanto | ... | compositor: Pixomondo |
David Espinoza | ... | cg artist: Pixomondo |
Huw J. Evans | ... | cg sequence supervisor |
Sabine Ewers-Schorr | ... | recruiter: Pixomondo |
Matthew Fairclough | ... | compositor: Pixomondo |
Carl Fairweather | ... | visual effects artist |
Péter Farkas | ... | digital compositor: Double Negative |
B.J. Farmer | ... | vfx producer: Pixomondo |
Ryan Fear | ... | motion control producer |
Justin Ferk | ... | visual effects artist |
Sean Keith Fernandes | ... | character fx artist: Rhythm and Hues |
Erik Fernando | ... | lighting/shading artist: Pixomondo |
Deak Ferrand | ... | matte painter: HATCH |
Catarina Ferreira | ... | roto/prep artist: BlueBolt |
Fabrizio Fioretti | ... | visual effects artist: Bluebolt |
Mohd Firdaus | ... | matchmove artist: Double Negative |
Felix Fissel | ... | it manager: Pixomondo |
Alex Fitzgerald | ... | visual effects coordinator |
Dadrian Flavors | ... | visual effects production assistant |
Jacob Flint | ... | matchmove artist: The Mill |
Moises Flores | ... | junior compositor: Lola Visual Effects (as Moises Flores Cabrera) |
Cheri Fojtik | ... | texture painter |
Chun Wai Adam Fok | ... | rigger: Pixomondo |
Tze Ching Foo | ... | rotoscope artist |
Lianne Forbes | ... | division matchmove supervisor: Pixomondo |
Richard Fox | ... | digital compositor |
Jonathan Frammingham | ... | visual effects artist |
Eloi Nischith Francis | ... | roto/prep artist: Rhythm and Hues Studios |
Gabriel Franke | ... | cg fx artist: Pixomondo |
Mike Frevert | ... | visual effects artist |
Miles Friedman | ... | visual effects coordinator: Lola VFX |
Wesley Froud | ... | matchmove supervisor |
Laetitia Gabrielli | ... | look development artist |
Nicole Galaz | ... | technology show coordinator |
John J. Galloway | ... | compositing sequence supervisor: Double Negative |
Jason Gandhi | ... | r&d |
Feng Gao | ... | compositor: Pixomondo |
Demitre Garza | ... | flame artist |
Dawn Gates | ... | roto/paint artist: Pixomondo |
Philippe Gaulier | ... | concept artist: Double Negative VFX |
Henry Gaw | ... | render coordinator |
Rob Geddes | ... | bgprep technical director: Rhythm & Hues |
Mikael Genachte-Lebail | ... | digital matte painter: Rhythm & Hues |
Daniel Georgiou | ... | matchmove artist: Double Negative |
Trupti Ghosh | ... | visual effects coordinator |
Mathew Giampa | ... | compositor: Rhythm & Hues |
Matt Gibson | ... | previz artist |
Matthew Gilson | ... | digital matte painter: Rhythm and Hues |
Andrea Giordano | ... | texture artist |
Sheila Giroux | ... | visual effects coordinator |
Henning Glabbart | ... | lead compositor |
Huiying Goh | ... | roto artist: Double Negative |
Michelle Goh | ... | roto/prep lead: Double Negative |
Olivia Goh | ... | visual effects coordinator |
Ankit Gokani | ... | visual effects coordinator |
Harrison Goldstein | ... | digital production manager: Rhythm & Hues |
Jimmy Gordon | ... | technical animation supervisor |
Namita Gotephode | ... | modeling and shading manager |
Oded Granot | ... | compositing technical director: Rhythm & Hues |
Katie Green | ... | associate lighting lead: Rhythm & Hues Studios |
Andrew Greenlee | ... | visualization artist |
Greg Groenekamp | ... | compositor: Pixomondo |
Dean Grubb | ... | senior effects technical director |
Chris Grun | ... | concept designer: Rhythm & Hues |
Miguel A. Guerrero | ... | modeling supervisor: hydraulx |
Andrew Guest | ... | visual effects |
Jan Guilfoyle | ... | visual effects co-ordinator: BlueBolt |
Sruthi Guntupalli | ... | visual effects artist |
Benson Guo | ... | roto/paint artist: Pixomondo |
Divya Gupta | ... | roto/paint artist: Pixomondo |
Christopher Hamilton | ... | visual effects artist |
Justin Hammond | ... | lighting technical director: Rhythm & Hues |
Stephen Hammond | ... | texture painter |
Rose Hancock | ... | previs production coordinator: Nvizage |
Pete Hanson | ... | studio manager: Double Negative |
Rachel Faith Hanson | ... | visual effects coordinator |
Dante Harbridge Robinson | ... | matte painter: BlueBolt |
Will Hardwick | ... | digital compositor |
Benjamin Hardy | ... | software and technology: Rhythm & Hues Studios |
Anthony Harris | ... | color supervisor |
John Hart | ... | cg texture artist |
Philipp Hartmann | ... | massive artist: Pixomondo |
John Lake Harvey | ... | digital compositor |
Firdaus Hashim | ... | digital compositor |
Wenyi He | ... | matchmove artist: Pixomondo |
Ewoud Heidanus | ... | digital compositor: Double Negative |
Nicolas Hernandez | ... | visual effects supervisor: Mill Film |
Brad Hiebert | ... | rigging supervisor |
Emiko Hikita | ... | roto/paint artist |
Robin Hinch | ... | visual effects editor: Mill tv/film |
Isaac Hingley | ... | animator: Pixomondo |
Bryan Hirota | ... | visual effects supervisor: Pixomondo |
Sean Castle Hitchcock | ... | junior compositor: Lola Visual Effects |
Khai Ming Hoh | ... | roto/prep artist: Rhythm & Hues |
Phil Holland | ... | visual effects consultant |
Brian Holmes | ... | systems administrator: Pixomondo |
Rudi Holzapfel | ... | visual effects supervisor: Baseblack |
Richard Hopkins | ... | texture artist |
Paul Hormis | ... | fx artist: Pixomondo |
Heather Hoyland | ... | lead compositor |
Duff Chung-Pu Hsiao | ... | roto/paint artist: Pixomondo |
Chung-Yin Hsieh | ... | background prep technical director: Rhythm & Hues Studios |
Gerry Hsu | ... | technical animator |
Xiaoyong Hu | ... | matchmove artist: Pixomondo |
John Hughes | ... | studio head: Rhythm & Hues |
Chris Hunt | ... | visual effects artist |
Drew Huntley | ... | compositor: Hydraulx |
Nathan Hurlburt | ... | digital compositor |
Ben Hutchings | ... | lighting td: Blue-Bolt |
Andrew Hutchinson | ... | virtual camera technician |
Lonnie Iannazzo | ... | cg production manager: Rhythm & Hues |
Atsushi Imamura | ... | model/texture artist: Hydraulx |
Chris Ingersoll | ... | digital compositor |
Florentin Ionita | ... | digital compositor |
Kevin Jackson | ... | lead animator |
Janice M. Jacobs | ... | division vfx producer: Pixomondo |
Joni Jacobson | ... | vfx executive producer: Pixomondo |
Snehal Jadhav | ... | roto |
Priyank Jain | ... | tech animator: Rhythm & Hues Studios |
Neh Jaiswal | ... | visual effects coordinator |
Andrea Jamiel | ... | render wrangler: Pixomondo |
Christopher Jaques | ... | compositor: Double Negative |
Daniel Jauregui | ... | visual effects artist |
Andrew Jennings | ... | technical animator |
Shashikiran Jeppu | ... | visual effects artist |
Adam Jhani-Stephens | ... | studio assistant |
Hongyan Ji | ... | roto/paint artist: Pixomondo |
Leo Jia | ... | modeling/texturing artist: Pixomondo |
Chao Jiang | ... | compositor: Pixomondo |
Cherian Jijo | ... | background prep technical director: Rhythm and Hues India |
Mabel John | ... | modeller: Rhythm and Hues Studio |
Casey Johnson | ... | pipeline technical director |
Helen Johnson | ... | digital compositor |
Christopher Johnston | ... | vfx editor: Pixomondo |
Tad Johnston | ... | MIS programmer |
Amanda Johnstone-Batt | ... | visual effects artist |
David Jones | ... | visual effects artist |
Timothy P. Jones | ... | digital film bureau |
Nicholas Joseph | ... | compositor: Pixomondo |
Vanja Jozinovic | ... | modeler: Pixomondo |
Cavan Judge | ... | cyber scanning technician |
Sarah Juniper | ... | digital compositor: Baseblack |
Alla Kalachnikova | ... | co-lead lighting technical director: Rhythm & Hues Studios |
Spiros Kalomiris | ... | lighting td: double negative |
Kamalakkannan | ... | lead compositor |
Megumi Kanazawa | ... | compositing td: Rhythm & Hues Studios |
Gunjan Kathale | ... | look dev artist |
Patricia Kavanaugh | ... | visual effects artist |
John Kay | ... | previs animator |
Lee Kean Boon | ... | cg artist: Pixomondo (as Kenji Lee) |
Matthew Kee | ... | lead matchmove technical director: Rhythm & Hues |
Tomi Keeling | ... | motion control operator |
Patrick Keenan | ... | digital compositor: Rhythm & Hues |
Matt Kelly | ... | compositor: Pixomondo |
Stephanie C. Kelly | ... | digital compositor |
Michael Kessler | ... | pipeline technical director |
Alvin Keung | ... | BG prep td: Rhythm & Hues Studio |
Asim Khan | ... | digital effects artist: Baseblack |
Hussin Khan | ... | production & technical support: Rhythm & Hues |
Erin Eunsung Kim | ... | visual effects coordinator: Double Negative |
Khi-Hyun Kim | ... | visual effects artist |
Tricia Kim | ... | matchmove artist: Pixomondo |
Anooj Kiran | ... | match move technical director |
Alexander Kirk | ... | visual effects artist |
Bhavani Kishore | ... | roto/prep artist: Rhythm & Hues |
Jennifer Kitching | ... | visual effects artist |
Karen Klein | ... | digital compositor |
Dan Knight | ... | compositor: Pixomondo |
Jamal Knight | ... | senior compositing technical director: Rhythm and Hues Studios (as Jason Knight) |
Lena Amanda Koch | ... | visual effects coordinator assistant |
Stephanie Kok | ... | matchmove technical director: Rhythm and Hues |
Ivan Kokov | ... | division compositing lead: Pixomondo |
Marcin Kolendo | ... | digital compositor |
Kevin Kolodinsky | ... | title designer |
Christian Korneck | ... | it system administrator: Pixomondo |
Michael Kowalski | ... | division visual effects producer: Pixomondo |
Sylvia Kratzsch | ... | lighting technical director: Double Negative |
Slav Kravchenko | ... | texture artist: Pixomondo |
Jaye Krebs | ... | compositing td: Rhythm and Hues |
Duncan Boon Kwang Kuah | ... | technical director |
Markus Kuha | ... | compositor: BlueBolt |
Yorie Kumalasari | ... | visual effects artist |
Gl Kumar | ... | texture painter |
Bill Kunin | ... | compositor |
James Kurian | ... | prep artist |
Markus Kurtz | ... | senior staff: Rhythm and Hues Studios |
Thilo Kuther | ... | visual effects executive producer: Pixomondo |
Sarah Kym Cosmi | ... | texture & shading artist (as Sarah Cosmi) |
Matt La Brooy | ... | lead matchmove technical director: Rhythm and Hues |
Erran Lake | ... | data wrangler |
Yogesh Lakhani | ... | lighting supervisor: Rhythm & Hues Studios |
Harry Lam | ... | digital effects supervisor |
Terence Lam | ... | matchmover |
David Lamps | ... | animation layout supervisor: Rhythm and Hues Studios |
Michael Lankes | ... | division compositing lead: Pixomondo |
Choon Ming Lau | ... | matchmove technical director: Rhythm & Hues |
Thomas Lautenbach | ... | division visual effects supervisor: Pixomondo |
Kirsty Lawlor | ... | compositor |
Dan Lazarow | ... | lead lighting technical director: Rhythm & Hues Studios |
Jeremy Lee | ... | cg artist: Pixomondo (as Kenji Lee) |
Jia Min Lee | ... | visual effects artist |
Matthew Lee | ... | matte painting supervisor: Pixomondo |
Richard S. Lee | ... | environment artist: Pixomondo |
Robbie Lee | ... | visual effects editor: Baseblack |
Sam Lee | ... | compositor: Rhythm & Hues |
Sun Lee | ... | senior matte painter: Hydraulx |
Young Lee | ... | technical animation supervisor: Rhythm and Hues |
Max Leonard | ... | visual effects coordinator: Lola Visual Effects |
Philippe Leprince | ... | visual effects artist |
Luka Leskovsek | ... | compositor: BlueBolt |
Xavier Lestourneaud | ... | effects technical director: Double Negative |
Dave Levine | ... | flame artist: Lola VFX |
Justin Lewers | ... | modeler: Pixomondo |
Edward Li | ... | pipeline technical director |
Jing Li | ... | division vfx producer: Pixomondo |
Qian Li | ... | compositor: Pixomondo |
Ruibo Li | ... | matchmove artist: Pixomondo |
Wenkang Li | ... | compositor: Pixomondo |
Chew Teng Lim | ... | matchmove artist: Double Negative |
Nicolas Lim | ... | roto/prep artist: Rhythm and Hues Studios |
Tze Ken Lim | ... | matchmove artist: double negative |
Wayne Lim | ... | matchmove artist: Double Negative |
Sharlene Lin | ... | model/texture artist: Hydraulx |
Daniel Lindsey | ... | character rigger: Rhythm & Hues |
Cedric Ling | ... | matchmove artist: Rhythm & Hues Studios |
Liwen Liu | ... | compositor: Pixomondo |
Sophia Lo | ... | lighter & compositor: Rhythm and Hues |
Leon Loukeris | ... | fx artist: Pixomondo |
Kyle Lovrien | ... | educator |
Sam Lucas | ... | cg artist: The Mill |
Robyn Luckham | ... | animation supervisor: DNEG |
Valy Lungoccia | ... | compositor |
John Lyons | ... | digital artist: Rhythm & Hues |
Chenchen Ma | ... | matchmove artist: Pixomondo |
Mabel | ... | modeller |
Mary Lynn Machado | ... | look development/color & lighting: Rhythm & Hues Studios |
Ben Mackey | ... | systems administrator: Pixomondo |
Damien Macé | ... | lead matte painter: BlueBolt |
Garry Maddison | ... | colourist: Double Negative |
Renaud Madeline | ... | compositor |
Harees Mahbob | ... | prep artist (as Mohamad Sharil Harees) |
Raj Mahendran | ... | technical support |
Philippe Majdalani | ... | digital intermediate assistant producer |
Joe Mancewicz | ... | character rigging supervisor |
Tom Mangat | ... | background prep technical director: Rhythm & Hues Studio |
Indah Maretha | ... | prep artist |
Josh Margolies | ... | editorial manager: Rhythm and Hues |
Howard Margolius | ... | visual effects technical director: double negative |
Mincho Marinov | ... | matchmove artist: Blue Bolt |
Lilly Heart Marriott | ... | fx artist (as Terry Marriott) |
Edward Martin | ... | matchmove artist |
Paul Martinez | ... | model/texture artist: Hydraulx |
Haydn Masuda | ... | compositing td: Rhythm & Hues Studios |
Shelley Matsutani | ... | look development manager: Rhythm & Hues |
Bhumika Mayer | ... | visual effects coordinator: Baseblack |
Jason Mayo | ... | technical director |
Jamison McCord | ... | roto/paint: Hydraulx VFX |
L. Patrick McCormack | ... | senior manager: International Digital Productions |
Jane M. McCurley | ... | production technology coordinator: Rhythm & Hues |
Kelvin McIlwain | ... | visual effects art director |
Mare McIntosh | ... | cgi coordinator: Hydraulx VFX |
Gurel Mehmet | ... | concept artist: Double Negative |
Jay Mehta | ... | lead prep/roto artist: Rhythm & Hues Studios |
Ravi Mehta | ... | technology support |
Tobias Meier | ... | matte painter: Baseblack |
Suradi Melissa | ... | matchmove artist: rhythm & hues studios |
Pieter Mentz | ... | division cgfx lead artist: Pixomondo |
Ian Menzies | ... | motion control operator |
Sebastian Meyer | ... | concept designer: Rhythm and Hues |
David Michaels | ... | character technical director |
Steven Miller | ... | flame artist |
Karishma Mirashi | ... | Look development TD (Shading & Fur Grooming): Rhythm and Hues |
Nitesh Mishra | ... | roto artist |
Toshiko Miura | ... | compositor: Pixomondo |
John Moffatt | ... | visual effects supervisor: Double Negative |
Azhul Mohamed | ... | effects technical director |
Effandi Mohamed | ... | visual effects: Double Negative (as Mohamed Effandi) |
Vikram Mohan | ... | matchmove artist: Double Negative |
Young Joon Mok | ... | digital compositor |
Steve Moncur | ... | visual effects supervisor |
Zeke Morales | ... | visual effects editor: rhythm & hues |
Rafael Morant | ... | environment supervisor: BlueBolt / matte painting supervisor: BlueBolt |
Rakesh More | ... | lead lighting technical director: Rhythm & Hues Studios |
Aleksi Moriarty | ... | pipeline fx technical director: Pixomondo |
Gwilym Morris | ... | animator: Double Negative |
Adam Moura | ... | lighting lead |
Prajakta Nandlaskar | ... | lead animator |
Rishikesh Nandlaskar | ... | 3d modeler |
Malcolm Neailey | ... | matchmove artist |
Dan Neal | ... | cg supervisor: Double Negative |
Paul Nendick | ... | head of technology: Baseblack |
Adrian Neub | ... | division it manager: Pixomondo |
Dan Newlands | ... | matchmove artist |
Celleste Ng | ... | matchmove technical director: Rhythm & Hues |
Gretel Ng | ... | visual effects coordinator |
Kieran Nicholas | ... | visual effects editor: double negative |
Daniel Nicholson | ... | lighting artist: Double Negative (as Dan Nicholson) |
Carlos-Christian Nickel | ... | senior technical director: lighting |
Cedric Nicolas-Troyan | ... | visual effects supervisor |
Lukas Niklaus | ... | animator: Pixomondo |
Thomas Nittmann | ... | visual effects producer: Lola Visual Effects |
Johnathan Nixon | ... | effects technical director: Rhythm & Hues |
Nicole Maria Nonis | ... | visual effects coordinator |
James P. Noon | ... | head of tracking: Yannix |
Clare Norman | ... | visual effects producer: Bluebolt |
Tristan North | ... | lighting td: Double Negative |
Rob O'Dea | ... | matchmove artist: Baseblack |
Mark O'Kane | ... | modeller |
Robert Olsson | ... | digital matte painter |
Zofie Olsson | ... | compositor: Pixomondo |
John Palmer | ... | digital film bureau manager |
Eugene Paluso | ... | matchmove |
Khaled Pamir | ... | lighting artist: Pixomondo |
Ming Pan | ... | concept designer: Rhythm & Hues |
Konstantinos Panagiotopoulos | ... | digital compositor: Baseblack |
Nikolett Papp | ... | compositor: BlueBolt (as Niki Papp) |
Hojin Park | ... | compositing td: Rhythm & Hues Studios |
Clark Parkhurst | ... | flame artist |
Hunter Parks | ... | look development |
Chintan Parmar | ... | technical support |
Prakash Parmar | ... | paint artist |
Jale Parsons | ... | visual effects artist |
Saku Partamies | ... | divison vfx supervisor: Pixomondo |
Justin Pascal | ... | visual effects artist |
Daniel Pastore | ... | texture artist |
Nikul Patel | ... | lider scanning technician |
Allison Paul | ... | visual effects coordinator: Lola Visual Effects |
Tilman Paulin | ... | digital compositor: Double Negative |
Laura Pavone | ... | digital film bureau |
Tan Paw Xuan | ... | compositor |
Eloise Rachael Payne | ... | roto/prep artist: Double Negative |
Robbie Payne | ... | on set vfx assistant |
Claire Pegorier | ... | digital effects artist |
Laurie Pellard | ... | studio assistant |
Philip Pendlebury | ... | studio: double negative |
Scott Penningroth | ... | lighting artist: Rhythm and Hues |
Seth Peterson | ... | lead lighter: Rhythm & Hues |
Sean Pfeiffer | ... | visual effects artist |
Long-Hai Pham | ... | previs artist |
Kate Phillips | ... | visual effects producer: Double Negative |
Mark V. Phillips | ... | assistant visual effects editor |
Jaikumar Pillay | ... | effects artist: Rhythm & Hues Studios, India |
Andrea Pirisi | ... | vfx editor: BlueBolt |
Konstantinos Pontikidis | ... | matchmove artist |
Josa Leah 'SDB' Porter | ... | production manager: Pixomondo |
Kate Porter | ... | visual effects artist: double negative |
Tristan Porter | ... | compositing td: Rhythm & Hues Studios |
Joana Powell | ... | visual effects assistant |
Terron Pratt | ... | digital producer: Rhythm & Hues |
Mathew Praveen | ... | lighting technical director |
Xinyi Puah | ... | visual effects editor: Double Negative |
Rocco Pucillo | ... | visual effects coordinator |
Franzisca Puppe | ... | division vfx producer: Pixomondo |
Katherine Pursey | ... | visual effects artist |
Sonny Pye | ... | digital compositor |
Simon Pynn | ... | matchmove supervisor: double negative |
Zhennan Quan | ... | matchmove artist: Pixomondo |
Chris Radcliffe | ... | lead modeler |
Mahmoud Rahnama | ... | division cg supervisor: Pixomondo |
Erin Ramos | ... | fx supervisor: rhythm and hues |
Srinivasan Ranganathan | ... | roto/prep artist |
Lance Ranzer | ... | roto/paint supervisor: Pixomondo |
Dean Rasmussen | ... | digital artist |
Vishal Ravishankar | ... | pipeline |
Ridhwan Razak | ... | roto/paint artist |
Salahuddin Razul | ... | division paint/roto lead: Pixomondo |
Vijay Bharath Reddy | ... | prep artist |
Greg Reed | ... | vfx editor |
Natalie Reid | ... | visual effects production assistant |
Trina Renee | ... | vfx coordinator: Pixomondo |
Ashley Retallack | ... | pipeline engineer: Bluebolt |
Tania Richard | ... | concept artist: Double Negative |
Dominic Ridley | ... | on-set matchmover |
Nicolas Rigaud | ... | digital compositor: Double Negative |
Colin Riley | ... | compositor: Rhythm and Hues Studios |
Andrew Roberts | ... | dfx supervisor: Pixomondo |
Neil Roche | ... | rigging supervisor: The Mill |
Roni Rodrigues | ... | roto/prep artist |
Lad Rohit | ... | texture/look dev artist |
Zhiyang Rong | ... | texture painter: Rhythm & Hues Studios |
Alan Rosenfeld | ... | digital artist |
Luca Gabriele Rossetti | ... | senior matte painter |
Simon Rowe | ... | compositor: Bluebolt |
Tom Rubendall | ... | visual effects production assistant: Rhythm & Hues |
Marc Rubone | ... | lead compositor |
Karl Rumpf | ... | cg production manager: Rhythm & Hues |
Sandhya V S | ... | visual effects artist (as Sandhya Jadhav) |
Matthew Sacchitella | ... | render i/o coordinator |
Krystal Sae Eua | ... | model/texture artist: Hydraulx |
Josh Saeta | ... | sequence supervisor: Rhythm and Hues |
Florian Salanova | ... | lighting td: double negative |
Avi Salem | ... | compositor: Pixomondo |
Mayuresh Salunke | ... | senior modeler: Rhythm & Hues |
Marc-Andre Samson | ... | senior matte painter |
Olov Samuelsson | ... | compositor: Double Negative |
Kevin San | ... | visual effects: Double Negative |
Mrudul Sarang | ... | cfx artist |
Marlies Schacherl | ... | vfx coordinator: Pixomondo |
Jason Adam Schaefer | ... | rotoscope artist: Hydraulx VFX |
Silam Schmidt | ... | global talent manager: Pixomondo (as Silam Oezkaya) |
Crystle Schrecengost | ... | roto/paint artist: Pixomondo |
Karie Schwabl | ... | production assistant: Pixomondo |
Carla Schwam | ... | visual effects production supervisor |
Kino Scialabba | ... | lead visual effects art director: Legion Entertainment |
Alexandre Scott | ... | fx technical director: Pixomondo |
Geoff D.E. Scott | ... | on set supervisor: Pixomondo |
Matt Scott | ... | animator: Pixomondo |
Alexander Seaman | ... | effects animation supervisor: Double Negative |
Nicolas Seck | ... | senior animator |
Benjamin Seide | ... | division vfx supervisor: Pixomondo |
Pedro Seixas | ... | roto/prep artist |
Senthilvelan | ... | animator sr |
Seshaprasad | ... | head of digital production: Rhythm & Hues Studios Asia |
Joel Sevilla | ... | cg supervisor |
Ryan E. Seymour | ... | matchmove supervisor: Double Negative (as Ryan Seymour) |
Behnam Shafiebeik | ... | lead compositor: Rhythm & Hues |
Siddharth Shah | ... | lead prep/roto artist: Rhythm and Hues |
Virendra Kumar Shah | ... | visual effects artist |
Rommel Shamoun | ... | compositor: Pixomondo |
Srikanth Shanmugam | ... | digital compositor |
Shikhar Sharma | ... | modeling technical director |
Sanchita Nath Shasmal | ... | texture painter |
Mark Sherwood | ... | visual effects producer: baseblack |
Natasha Shetye | ... | production coordinator |
Todd Shifflett | ... | visual effects supervisor: Rhythm & Hues |
Mayumi Shimokawa | ... | matte painter: Rhythm and Hues |
Heekyung Shin | ... | lighting technical director |
Dominic Sidoli | ... | visual effects: Double Negative |
Nic Sievers | ... | modeling supervisor: Rhythm & Hues |
Murugan Siju | ... | compositing lead |
Andrew Simmonds | ... | digital compositor |
Tim Simon | ... | cg artist: Pixomondo |
Nathaniel Sims | ... | effects technical director: Rhythm & Hues |
Amie Slate | ... | sequence supervisor: Rhythm & Hues |
John Slattery | ... | digital compositor |
Matthew Smart | ... | previs artist |
Brian A. Smeets | ... | fx technical director: Pixomondo |
Brad Smith | ... | render i/o administrator |
Hitesh Solanki | ... | lighting techical director: Rhythm & Hues Studio |
Trevor Sommer | ... | technical animator |
Simia Song | ... | roto/paint artist: Pixomondo |
Somboun Souannhaphanh | ... | animator: Pixomondo |
Doug Spilatro | ... | visual effects artist |
Srinivas Sreekantan | ... | software and technology: Rhythm & Hues Studios |
Seshadri Srinidhi | ... | technical animation td |
Angelo Stanco | ... | technical animation international supervisor: Rhythm and Hues |
Christopher Stanczak | ... | compositor |
Stephanie Jean Staunton | ... | visual effects compositor |
Mark Stern | ... | visual effects production executive: Lola Visual Effects |
Kellany Stewart | ... | compositor: Pixomondo |
Siouxsie Stewart | ... | production manager: Hatch |
Jelena Stojanovic | ... | digital compositor |
Brooke Stone | ... | visual effects coordinator |
Christina Lee Storm | ... | production and technical support: Rhythm & Hues Studios |
Sean Stranks | ... | 2D supervisor: Double Negative |
Michael Strathearn | ... | lighting td: BlueBolt |
Frederick George Stuhrberg | ... | 3D scanning |
Jialin Su | ... | matchmove artist: Pixomondo |
Sungwook Su | ... | fx artist: Pixomondo |
Yinai Sun | ... | vfx coordinator: Pixomondo |
Yanti Suryati | ... | matchmove artist: double negative |
Josh Sutherland | ... | visual effects editor: Hydraulx |
James Sutton | ... | 3d generalist: BlueBolt |
Jeremiah Sweeney | ... | compositor: Lola Visual Effects |
Glen Swetez | ... | lighting & rendering technical director: Double Negative |
Greg Szafranski | ... | matte painter: Pixomondo |
Emerick Tackett | ... | layout artist: Pixomondo / lead matchmove artist: Pixomondo |
Kenny Tam | ... | visual effects |
Jiabin Tan | ... | cg artist: Pixomondo |
Joseph Lui Boon Tan | ... | junior matchmove technical director: Rhythm & Hues |
Makoto Tanaka | ... | lighting td: double negative |
Chris Tay | ... | roto/prep artist: Double Negative |
Yi Ling Tay | ... | matchmove technical director: Rhythm & Hues Studios |
Ben Taylor | ... | render i/o coordinator |
Richard Tepavchevich | ... | visual effects artist |
Anna Terekhova | ... | digital compositor |
Jateen Thakkar | ... | sequence supervisor |
Nicholas Theisen | ... | digital imaging specialist |
Gavyn Thompson | ... | cg artist: Pixomondo |
Lynda Thompson | ... | visual effects producer (as Lynda Ellenshaw Thompson) |
Eugene Ting | ... | background prep technical director: Rhythm and Hues |
Zelda Tinska | ... | production coordinator: Double Negative |
Narayana Murthy Tirunagari | ... | prep artist |
Bill Tlusty | ... | senior staff: Rhythm & Hues Studios |
Chris Tomkins | ... | 3D support |
Samantha Tracey | ... | visual effects line producer: Double Negative |
Nhat Phong Tran | ... | compositing td: Pixomondo |
Iyi Tubi | ... | visual effects artist |
Robert Tucker | ... | compositor: Pixomondo |
Meg Tyra | ... | visual effects coordinator |
Charlotte Tyson | ... | matte painter: BaseBlack |
Shreya Uchil | ... | technical animator: Rhythm and Hues, India |
Yuki Uehara | ... | flame artist |
Sourabh Uppal | ... | pre-lighter: Rhythm & Hues Studios |
Eric Urquhart | ... | matte painter: rhythm & hues |
Theang Uvern | ... | matchmove technical director: Rhythm & Hues |
Viral Vadalia | ... | systems support: Rhythm & Hues |
Nick van Diem | ... | 3D support: Double Negative |
Tom van Dop | ... | compositor: Pixomondo |
Martijn van Herk | ... | fx artist: Pixomondo |
Phi Van Le | ... | vfx coordinator: Pixomondo |
Benito Vargas | ... | pre-vis artist |
Fani Vassiadi | ... | compositor: BlueBolt |
S. Senthil Velan | ... | animator |
Rickey Verma | ... | compositor: Pixomondo |
Giuliano Dionisio Vigano | ... | compositing supervisor |
Gopalarathinam Viswanathan | ... | senior matchmove artist: Prime focus |
Christian Waite | ... | senior Houdini artist |
Sean Wallitsch | ... | lead compositor: Rhythm & Hues |
Bill Wang | ... | vfx coordinator: Pixomondo |
Chuan Wang | ... | digital matter painter / matchmover |
Steven Wang | ... | lighting/shading artist: Pixomondo |
Yanlin Wang | ... | compositor: Pixomondo |
Ashley J. Ward | ... | visual effects coordinator |
Robert Ward | ... | cg supervisor: Pixomondo |
Jun Watanabe | ... | effects technical director: Rhythm & Hues Studios |
Mark Webb | ... | visual effects coordinator: BlueBolt |
Darrin Wehser | ... | lookdev supervisor: Rhythm & Hues Studios |
Feiyi Wei | ... | matchmove artist: Pixomondo |
Kaifeng Wei | ... | roto/paint artist: Pixomondo |
Henry Weickert | ... | pipeline: Pixomondo |
Keith Weilmuenster | ... | digital artist |
Jeff Wells | ... | digital compositor: Rhythm & Hues |
Cliff Welsh | ... | flame compositor |
Nick Wesley | ... | pipeline td |
Angelo White | ... | visual effects artist: The Mill (as Angelo de Witt) |
Toby White | ... | visual effects coordinator: Universal Pictures |
Amielia Williams | ... | visual effects coordinator (as Amie Cox) |
Edson Williams | ... | visual effects supervisor: Lola Visual Effects |
David Willnerd | ... | visual effects coordinator |
Wineeth Wilson | ... | visual effects artist |
Derek Winslow | ... | matte painter |
Patrik Witzmann | ... | fx technical director: Pixomondo |
Patrick Wolf | ... | head of pipeline: Pixomondo |
Lonni Wong | ... | compositor: Pixomondo |
Michael Woodside | ... | technical animation international supervisor: Rhythm and Hues |
Arun Paul Xavier | ... | texture artist: Rhythm and Hues |
Shanshan Xie | ... | vfx coordinator: Pixomondo |
Xye | ... | tracking |
Yuji Yagasaki | ... | lighter: Hydraulx / senior lighter: Hydraulx |
Yoshiya Yamada | ... | project lead: Hydraulx |
Cheng Yang | ... | matchmove artist: Double Negative |
Dongyue Yang | ... | roto/paint artist: Pixomondo |
Julius Yang | ... | pipeline supervisor |
Mingzhe Yang | ... | i/o coordinator: Pixomondo |
Zhao Yang | ... | roto/paint artist: Pixomondo |
Esther Yap | ... | matchmove technical director: Rhythm & Hues Studios |
Gianne Yap | ... | roto prep artist |
Cao Ye | ... | matchmove artist: Double Negative |
Travis Yee | ... | previs artist |
Travis Yohnke | ... | visual effects artist |
Brandon Young | ... | fx artist: Pixomondo |
Olly Young | ... | on-set data wrangler: Universal |
Robert Young | ... | digital compositor: Rhythm and Hues |
Tim Young | ... | digital compositor: Baseblack |
Ahmed Yousry | ... | look dev artist: pixomondo |
Sarah Yunrong Yu | ... | vfx coordinator: Pixomondo |
Sagar Zade | ... | modeling technical director |
Michael Zavala | ... | 2D production manager: hy*drau"lx vfx |
Tristan Zerafa | ... | compositor |
Momo Zhan | ... | vfx coordinator: Pixomondo |
Peng Zhang | ... | matchmove artist: Pixomondo |
Wei Zhang | ... | division lead matchmove artist: Pixomondo |
Zhixin Zhang | ... | compositor: Pixomondo |
Zhuotao Zhang | ... | matchmove artist: Pixomondo |
Zihao Zhang | ... | matchmove artist: Pixomondo |
Anton Zheltyakov | ... | compositor: Pixomondo |
Jianghong Zhu | ... | compositor: Pixomondo |
Alfred Zhuo | ... | paint and roto artist |
Huajing Zhuo | ... | roto/paint artist: Pixomondo |
Pedram Ziaei | ... | compositor |
Paolo Joel Ziemba | ... | previs artist: Halon |
Christoph Zollinger | ... | division vfx producer: Pixomondo |
Jiarun Zou | ... | compositor: Pixomondo |
Xinguo Zou | ... | compositor: Pixomondo |
Brandy Zumkley | ... | digital compositor |
Joel Aguilar | ... | paint/prep artist: Double Negative (uncredited) |
Steve Baker | ... | senior animator (uncredited) |
Stacy Burstin | ... | visual effects (uncredited) |
Saptarshi Chakraborty | ... | compositor: Double Negative (uncredited) |
Max Jin Yaw Chan | ... | prep/paint artist: Double Negative (uncredited) |
Matthew Wispy Clarke | ... | vfx editor: Mill tv/film (uncredited) |
Tristan Fisher | ... | editorial assistant: The Mill (uncredited) |
John Gibson | ... | digital supervisor (uncredited) |
Claas Henke | ... | compositor (uncredited) |
B.L. Jurgens | ... | visual effects producer (uncredited) |
Ngai Charm Lam | ... | background prep technical director: Rhythm & Hues Studios (uncredited) |
P. Alex Lim | ... | digital effects: Rhythm & Hues (uncredited) |
Taz Lodder | ... | technology support manager: Double Negative (uncredited) |
Thomas Mathai | ... | data manager (uncredited) |
Victoria Muthu | ... | lighting technical director: Rhythm & Hues (uncredited) |
Jeang Foong Ng | ... | matchmove artist (uncredited) |
Rutul Patel Nair | ... | digital texture painter: Rhythm and Hues Studios (uncredited) |
Bandhavit Puangpikul | ... | tracking (uncredited) |
Matthew J. Rowney | ... | visual effects assistant (uncredited) |
Brett Rutland | ... | animator: Rhythm and Hues (uncredited) |
Fredrik Rönnvall | ... | systems administrator: Double Negative (uncredited) |
Jason Scott | ... | lighting lead: Rhythm & Hues Studios (uncredited) |
Aurora Shannon | ... | colourist: visual effects (uncredited) |
Mandeep Singh | ... | vfx production manager (uncredited) |
Peter Sumner | ... | research and development: Double Negative (uncredited) |
Raymond Tan | ... | paint artist (uncredited) |
Kat Tysoe | ... | studio: double negative (uncredited) |
Vanessa Velasquez | ... | technology: Double Negative (uncredited) |
Christian Vogt | ... | executive producer: Pixomondo (uncredited) |
Nai Yin Wang | ... | background prep technical director: Rhythm and Hues Malaysia (uncredited) |
Michael Watson | ... | visual effects director of photography: Faction Creative (uncredited) |
Stephanie Whitmarsh | ... | matchmove artist: Double Negative (uncredited) |
Mark Edward Wright | ... | visual effects editor: Hydraulx (uncredited) |
Stunts
David Anders | ... | stunt performer |
Simon Andrews | ... | water safety |
Carlo Antonioni | ... | stunts |
Joshua Archer | ... | special action performer (as Joshua Jefferies) |
Mark Archer | ... | stunt performer |
Luis Miguel Arranz | ... | stunt performer |
Gary Arthurs | ... | stunt performer |
Ashley Beck | ... | stunt performer |
Rachelle Beinart | ... | stunt double: Raffey Cassidy |
Domingo Beltrán | ... | stunts |
Nick Benseman | ... | stunts |
Freddy Bouciegues | ... | stunts |
Pavel Bousek | ... | stunts |
Dan Burman | ... | special action performer |
Andy Butcher | ... | stunt performer |
Michael Byrch | ... | stunt performer |
Chris Carey | ... | stunt performer |
Nick Chopping | ... | stunt performer |
Tony Christian | ... | stunt double / utility stunts |
Jonathan Cohen | ... | stunt performer |
Ben Cooke | ... | fight coordinator / stunt coordinator |
Christopher Cox | ... | stunt performer |
Jake Cox | ... | stunt performer |
Tom Cox | ... | stunt performer |
Martin Csiaki | ... | stunts |
Paul Davies | ... | stunt performer |
Sam Dent | ... | assistant horse master |
Steve Dent | ... | stunt coordinator |
Will Dent | ... | stunt performer (as William Dent) |
Ben Dimmock | ... | stunt performer |
Levan Doran | ... | stunt performer |
Tomas Ereminas | ... | stunt double: Chris Hemsworth |
Dan Euston | ... | stunt performer |
Bradley Farmer | ... | stunt performer |
Cecily Fay | ... | stunt double |
Pete Ford | ... | stunt performer |
Aldonio Danny Freitas | ... | stunt performer |
Vladimir 'Furdo' Furdik | ... | stunt double: King Magnus / stunt performer |
Oliver Gough | ... | stunt performer |
David R. Grant | ... | stunt double: Sam Claflin |
James Grogan | ... | stunt performer |
Bobby Holland Hanton | ... | stunt performer |
Elliot Hawkes | ... | stunt performer |
Lyndon S. Hellewell | ... | stunt performer |
Jiri Horky | ... | stunts |
Paul Howell | ... | utility stunts |
Peter Hric | ... | stunts |
Milan Hrvol | ... | stunts |
Rob Inch | ... | stunt performer |
Rowley Irlam | ... | assistant stunt coordinator / stunt coordinator: second unit |
Roman Jankovic | ... | stunts |
Laszlo Juhász | ... | stunt carriage driver |
Tolga Kenan | ... | stunt performer |
Richard Kent | ... | stunt rigger |
Richard F Law | ... | stunt rigger |
Maurice Lee | ... | stunt performer |
Jess Liaudin | ... | special action performer |
Sarah Lochlan | ... | stunt performer |
Paul Lowe | ... | stunt double: Dwarfs |
Marc Mailley | ... | stunts |
Chris Manger | ... | stunt rider |
Kai Martin | ... | stunt performer |
Kim McGarrity | ... | stunt performer |
Adrian McGaw | ... | stunt performer |
Erol Mehmet | ... | stunt performer |
Ivan Mica | ... | stunt performer |
Casey Michaels | ... | stunt performer |
Lee Millham | ... | stunt performer |
Sian Milne | ... | stunt performer |
Mike Mukatis | ... | stunts |
Rory Mulroe | ... | stunt performer |
David Newton | ... | stunt performer |
Ray Nic | ... | stunt performer |
Brian Nickels | ... | stunt performer |
James O'Donnell | ... | stunt performer |
Peter Olgyay | ... | stunts |
Hernan Ortiz | ... | horse trainer |
Jo Osmond | ||
José Antonio Oña Sánchez | ... | stunt performer (as Antonio Oña Sánchez) / stunt performer |
Dayna Pai | ... | stunt double: Charlize Theron (as Dayna Porter) / stunt horse rider (as Dayna Grant) / stunt performer (as Dayna Chiplin) |
Sam Parham | ... | stunt performer |
Ronnie Paul | ... | Russian arm precision driver |
Ian Pead | ... | stunt performer |
Bean Peel | ... | stunt performer |
Jimmy Pethrus | ... | special action performer |
Jan Petrina | ... | stunt double |
Andy Pilgrim | ... | stunt performer |
Paradox Pollack | ... | stunt performer |
Chris Pollard | ... | stunt performer |
Dominic Preece | ... | stunt performer |
Dusan Prvy | ... | stunts |
Charles Ramsay | ... | stunt performer |
Curtis Rivers | ... | stunt performer |
Florian Robin | ... | stunt double |
Tom Rodgers | ... | stunt performer |
Olly Rowland | ... | stunt rider |
Louis Samms | ... | stunt performer (as Lou Wong) |
Matthew Sampson | ... | stunt and horse dept supervisor |
Steve Sansom | ... | stunt rigger |
Stanislav Satko | ... | stunt performer |
Marcus Shakesheff | ... | stunt performer |
Matt Sherren | ... | stunt performer |
Michael Sims | ... | stunt double: C. Hemsworth |
Helen Steinway Bailey | ... | stunt double: Kristen Stewart |
Shane Steyn | ... | stunt performer |
Ryan Stuart | ... | stunts |
Dan Styles | ... | fight performer |
Mens-Sana Tamakloe | ... | stunt performer |
Roy Taylor | ... | stunt performer |
Alexander Temmink | ... | stunt rider |
Arran Topham | ... | stunt performer |
Marek Toth | ... | stunt performer |
Tony Van Silva | ... | stunt performer |
Pablo Verdejo | ... | stunt performer |
Daniel Vernan | ... | Special Action Performer |
Jamie lee Verne | ... | stunt double |
César René Vigné | ... | pre-viz stunts |
Miguel Villalba | ... | stunt performer |
Rudolf Vrba | ... | stunts |
Andy Wareham | ... | stunt performer |
Calvin Warrington-Heasman | ... | stunt performer |
Marlow Warrington-Mattei | ... | stunt double: Joey Ansah |
Reg Wayment | ... | stunt performer |
Pete White | ... | stunt performer |
Martin Wilde | ... | stunt performer |
Donna Williams | ... | stunt performer |
Jade Williams | ... | stunt performer |
Leonard Woodcock | ... | stunt rigger (as Len Woodcock) |
Leo Woodruff | ... | stunt performer |
Ben Wright | ... | stunt double: Chris Hemsworth |
Liang Yang | ... | stunt performer |
Steen Young | ... | stunt performer |
Neve Gachev | ... | stunts (uncredited) |
Thayr Harris | ... | stunts (uncredited) |
Tom Waite | ... | stunt performer (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Jonathan Ames | ... | video assistant: second unit |
Mike Archer | ... | gaffer |
Dave Armstrong | ... | grip: splinter unit (as David Armstrong) |
Marc Atherfold | ... | first assistant camera: second unit |
Grant Babbitt | ... | camera utility: promo shoot / digital imaging technician: promo shoot |
Alex Bailey | ... | still photographer |
Chas Bain | ... | camera operator |
Chris Bain | ... | first assistant camera: "a" camera |
Simon Baker | ... | camera operator: "b" camera |
Sebastian Barraclough | ... | second assistant camera: "a" camera |
Josh Bleibtreu | ... | director of photography: second unit |
Alexander Bridges | ... | hd video assist assistant: dailies (as Alex Bridges) |
Joe Buxton | ... | libra technician |
Jake Capistron | ... | eclipse technician |
Chris Clarke | ... | additional second assistant camera |
Shaun Cobley | ... | first assistant camera: "b" camera |
Malcolm Cooper | ... | second assistant camera: dailies |
Eliot Coulter | ... | lighting technician |
Cameron Davidson | ... | video assistant |
Claudio Del Gobbo | ... | a camera dolly grip |
Massimiliano Dessena | ... | best boy grip |
Stefano Di Pasquali | ... | grip |
Rob Dowling | ... | daily electrician |
Jason Dully | ... | additional second assistant camera |
Laurence Edwards | ... | crane/remote head technician |
Harry Elvin | ... | crane tech |
Mark 'Rocky' Evans | ... | gaffer: 2nd unit (as Mark Evans) |
Perry Evans | ... | gaffer |
Jason Ewart | ... | additional camera operator: main unit |
Francesco Ferrari | ... | second assistant camera: second unit |
Peter Field | ... | camera operator: "a" camera, second unit |
Anna Fleischmann | ... | second assistant camera: aerial unit |
Michael Freaney | ... | rigger |
Max Friswell | ... | camera trainee |
Billy Gamble | ... | second unit: best boy |
Dan Gamble | ... | camera trainee |
John Gamble | ... | first assistant camera |
Paul Garratt | ... | electrical rigging supervisor |
Mark Gay | ... | electrician |
Guillermo Gil Martín | ... | camera trainee |
Max Glickman | ... | additional second assistant camera |
Lee Godfrey | ... | grip dailies |
Eric Greenberg | ... | focus puller: Ireland surf unit |
Luke Andrew Haddock | ... | video assistant: second unit |
Will Handley | ... | microwave technician |
John Hanks | ... | electrician |
Stuart Hendry | ... | still photographer |
Des Hills | ... | russian arm precision driver |
Andy Hopkins | ... | best boy grip |
Larry Hurt | ... | russian arm technician |
Rick James | ... | video playback assistant |
Steven Johnson | ... | camera trainee |
Russell Kennedy | ... | first assistant camera |
Alex Klabukov | ... | key grip: additional photography |
Aaran Lewis Leach | ... | camera trainee |
Scott M. Leonard | ... | best boy grip |
Oliver Loncraine | ... | additional camera operator |
Iain Lowe | ... | hod electrical rigger |
Ben Mahoney | ... | fastrac operator |
Peter Marsden | ... | video operator: dailies |
John Marzano | ... | aerial director of photography |
Chris McAleese | ... | central loader: second unit |
Vince McGahon | ... | camera operator: "b" camera, second unit / steadicam operator: second unit |
Ray Meere | ... | second assistant camera: second unit |
Tommaso Mele | ... | key grip |
David Mills | ... | second assistant camera: second unit |
Jamie Mills | ... | lighting technician |
Anthony Mollicone | ... | key rigging grip / key rigging grip: additional photography |
Will Morris | ... | central loader: main unit (as William Morris) |
Dean Morrish | ... | second assistant camera: second unit |
Neil Munro | ... | electrician |
Spencer Murray | ... | first assistant "b" camera: second unit |
Adam Neas | ... | grip (as Adam George Neas) (additional photography) |
Dara Norman | ... | lighting technician: re-shoots |
Kelly Paul | ... | lighting technician |
Lee Perkins | ... | electrician |
Nigel Permane | ... | motion control technician |
Giorgio Pezzotti | ... | grip |
Darren Piercy | ... | crane technician |
Toby Plaskitt | ... | russian arm operator |
Dominic Rau | ... | video assist operator: main unit |
James Ray-Leary | ... | grip |
George Richmond | ... | camera operator: "a" camera / steadicam operator |
Jonathan 'Chunky' Richmond | ... | camera operator: "c" camera |
Massimo Rinella | ... | dolly grip |
Tony Roberts | ... | electrical rigger |
Sean Savage | ... | additional camera operator |
Luke Selway | ... | clapper loader: second unit |
Fulvio Sergianni | ... | grip |
Tim Shepherd | ... | time-lapse photographer |
Frank Shields | ... | lighting console operator |
David Sinfield | ... | gaffer: additional unit |
Jim Smart | ... | electrician (as James Smart) |
James Smith | ... | clapper loader |
Martin Smith | ... | gaffer: insert unit |
Mickey Smith | ... | director of photography: Ireland surf unit |
Morgan Spencer | ... | camera trainee dailies |
Agnieszka Szeliga | ... | camera trainee |
Tim Tregoning | ... | camera assistant: Ireland surf unit / digital imaging technician: Ireland surf unit |
Robert Viglasky | ... | assistant still photographer |
Tom Wade | ... | second assistant camera: "b" camera |
Jon Webb | ... | focus puller |
Paul Wheeldon | ... | second assistant camera |
Michael White | ... | rigging electrician |
Allan Wilson | ... | director of photography: Ireland surf unit |
Sauyan Wong | ... | data manager |
George Worley | ... | electrician |
Sebastian Barraclough | ... | first assistant camera: "c" camera (uncredited) |
Gavin Free | ... | slow motion cinematographer (uncredited) |
Roger Pratt | ... | director of photography: splinter unit (uncredited) |
Ian Speed | ... | libra technician (uncredited) |
Glyn Williams | ... | first assistant camera: aerial unit (uncredited) |
Animation Department
Abraham Aguilar | ... | animator |
Andrew Arnett | ... | animation director |
Alexandre Belbari | ... | animator |
Jason Bettinger | ... | layout artist |
Ramchandra Birje | ... | lead animator |
Michael Bomagat | ... | lead animator |
Francesco Canonico | ... | animator |
Ludovic Chailloleau | ... | animator |
Benjamin Cheong | ... | animator: Rhythm & Hues |
Alessandro Ciucci | ... | animator |
Aaron Deerfield | ... | lead animator |
Ben Goerlach | ... | animator |
Nicolas Gueroux | ... | animator |
Joseph Hoback | ... | animation supervisor |
Trystan James | ... | animator |
Ben Krolick | ... | animator |
Daniel Patrick Lane | ... | animator |
Adam Lawson | ... | animator |
Bryant Tan Wee Loon | ... | animator: Rythm&Hues |
Christopher Marshall | ... | animator: Double Negative |
Tony Mecca | ... | animator |
Poh Hui Pang | ... | animator |
Dixie Pizani | ... | animator |
Alex Poei | ... | animator |
Burke Roane | ... | animator: Rhythm and Hues |
Trey Roane | ... | animator: Rhythm and Hues |
Rebecca Ruether | ... | cg animator |
Valerie Scheiber | ... | animator: Rhythm & Hues |
Roberto Smith | ... | animation supervisor |
Kristin Solid | ... | animator: development team |
Nicholas St. Clair | ... | animator: Rhythm & Hues |
Althea Suarez Gata | ... | animator |
John Sung | ... | animator: Rhythm and Hues |
Andrew Tan | ... | animator |
Derek Tannehill | ... | animation supervisor |
Amanda Wagner | ... | animator |
Shawn Lee Wilson | ... | animator |
Robby Wong | ... | animator |
Melissa Lim Ching Ying | ... | animator: Ryhthm & Hues |
Andrew Malesky | ... | animator (uncredited) |
Casting Department
Solomon Artistes | ... | extras casting |
Elizabeth Dean | ... | casting manager |
Johnny Gidcomb | ... | adr voice casting |
Julie Hutchinson | ... | executive in charge of casting |
Carly Lewisohn | ... | extras casting |
Adela Paez | ... | casting coordinator (as Sarah Adela Tirado) |
Olivia Scott-Webb | ... | casting assistant |
Costume and Wardrobe Department
Chris Alexander | ... | specialty costumes mold maker: Ironhead Studios |
Deborah Ambrosino | ... | specialty costume keyperson |
Cathryn Avison | ... | embroiderer |
Jeeda Barford | ... | costume buyer |
Sean Barrett | ... | feather cloak |
Fiona Barty | ... | costume props modeler |
Costanza Bastanti | ... | costume researcher: Italy |
Nicky Belton | ... | costume breakdown artist (as Nicola Belton) |
David Bethell | ... | senior costume prop maker |
Marcia Bethell | ... | costume maker (as Marcia Smith) |
Michael Bevis | ... | costume assistant |
Tommy Blunkell | ... | costume assistant |
Laetitia Boaretto | ... | costume fabricator |
Jane Bogunovic | ... | costume maker |
Lorraine Burn | ... | costume maker |
Christine L. Cantella | ... | assistant costume designer (as Christine Cantella) |
Mauricio Carneiro | ... | costume breakdown artist |
Melanie Carter | ... | costume cutter |
Martin Clarke | ... | costume assistant |
Miranda Clarke | ... | costume buyer |
Celeste Cleveland | ... | cutter/fitter |
Jane Clive | ... | assistant costume designer |
Paul Colford | ... | wardrobe assistant |
Jake Collier | ... | costume props maker |
Thomas Collier | ... | costume props maker |
Lorraine Cooksley | ... | Senior Costume Maker |
Christian Cordella | ... | costume illustrator |
Gaia Cozzi | ... | crowd costumer |
Ken Crouch | ... | costume supervisor |
Saffron Cullane | ... | costume maker |
Anne T. Delaney | ... | costume alterations: dailies |
Erin Dell'amore | ... | specialty costumes mold maker: Ironhead Studios |
Charlie Denny | ... | assistant armourer |
Lucy Denny | ... | costume cutter |
Graham Docherty | ... | costume trainee |
Niamh Doyle | ... | costume coordinator |
Marianne Elgaard-Bendtsen | ... | costume props maker |
Hayri Emrah Ertas | ... | fabric supplier |
Berel-Anne Evans | ... | costume breakdown/dyer (as Beryl Anne Cohen) |
Kelvin Feeney | ... | costume props leather |
Jose Fernandez | ... | specialty costume |
Alice FitzGerald | ... | costume breakdown artist: pickups/dailies |
Katie Fitzsimons | ... | trainee costume maker |
Salvatore Forino | ... | costume maker |
Ryk Fortuna | ... | specialty costumes mold maker: Ironhead Studios |
Ian Foweraker | ... | costume assistant: daily |
Lucy Gibson | ... | costume jeweller |
Jacob Gillman | ... | costume fabricator |
Philip Goldsworthy | ... | set costumer |
Rose Goodhart | ... | costume assistant |
Perry Goyen | ... | set costumer |
Libby Guy-Silva | ... | trainee costume breakdown/dyer (as Libby Guy) |
Warren Haigh | ... | costume prop maker |
Dougie Hawkes | ... | crowd master |
Courtney Hoffman | ... | costume buyer |
Warren Holder | ... | costume illustrator |
Mark Holmes | ... | wardrobe master |
Tom Hornsby | ... | crowd costume assistant |
Imogen Hose | ... | costumer |
Sophie Hutton | ... | costume assistant |
Nigel Hyams | ... | set costumer |
Amber Jordyn | ... | costumer |
Briana Jorgenson | ... | costumer |
Eileen Suzanne Zita Kelly | ... | costume armorer |
Harriet Kendall | ... | costume assistant |
Bryan Kopp | ... | costume illustrator |
Linda Lashley | ... | senior seamstress |
Kate Laver | ... | costume assistant |
Jane Law | ... | costumes |
Jessica Lawless | ... | costume trainee |
Aimee Lisby | ... | crowd wardrobe mistress |
Zimer Longhin | ... | tailor/cutter |
Joanna Lynch | ... | costumer (as Joanna Campbell Lynch) |
Ashwin Makan | ... | costume assistant |
Kay Manasseh | ... | costume buyer |
Elaine Mansouri | ... | costume maker |
Robyn Manton | ... | costumer |
Clayton Martinez | ... | specialty costume construction |
David McLaughlin | ... | costume props maker |
Heidi McQueen-Prentice | ... | costume assistant |
Calandra Meredith | ... | dresser: Ms. Theron |
Marco Montalvo | ... | costume assistant |
Jacqueline Mulligan | ... | costume maker |
Bryony Myers | ... | costumer trainee |
Kathryn Mysko Von Schultze | ... | costume maker (as Kate Frampton) |
Esther Najafipour | ... | costume trainee (as Esther Himer) |
Karen Naser | ... | costume cutter |
Caroline Nicholls-Weston | ... | costume breakdown artist (as Caroline Nicholls) |
Donna O'Neal | ... | key set costumer |
Steve O'Sullivan | ... | costume assistant |
Laura Panayiotou | ... | tailor: men |
Maggie Partington-Smith | ... | costume assistant |
Jennifer Powell | ... | trainee costume maker |
Kevin Pratten-Stone | ... | costume assistant (as Kevin Pratten) |
Gemma Rasmussen | ... | costume maker |
Emma Rees | ... | costumer: Dailies |
Lora E. Revitt | ... | assistant costume designer / costume illustrator |
Louise Roach | ... | costume assistant |
Clare Roberts | ... | Crowd Standby |
Lisa Robinson | ... | costume maker |
Sarah Robinson | ... | costume manager |
Eva Roelfs | ... | costume trainee |
Naomi Rush | ... | costume breakdown/dyer |
Gina Scarnati | ... | specialty costume manufacturer |
Margarethe Schmoll | ... | costume maker |
Timothy Shanahan | ... | chief costume breakdown artist |
Deirdre Sheehan | ... | freelance costume maker |
Sabrina Siebert | ... | armor fabrication: Quantum Creation FX |
Carl Summersgill | ... | costume |
Jack Taggart | ... | ager/dyer |
Sarah Tiffin | ... | costume assistant (as Sarah Higbid) |
Sadie Tilbury | ... | dyer: breakdown |
Trethanna Trevarthen | ... | costume maker |
Bryony Tyrrell | ... | costume props maker |
Sarah Wachel | ... | set costumer |
Chan Chi Wan | ... | seamstress |
Darrell Warner | ... | costume illustrator |
Vicky Westgarth | ... | costume breakdown artist (as Victoria Garside) |
Kate Williams | ... | costume breakdown artist |
Lex Wood | ... | set costumer |
Dominic Young | ... | costume cutter |
Helen Beasley | ... | costume maker (uncredited) |
Dominic Meyrick-Brook | ... | costume prop trainee (uncredited) |
Johanna Garrad | ... | costume assistant (uncredited) |
Kevin Giles | ... | costume props modeller (uncredited) |
Kate Katz | ... | specialty costume manufacturer: Legacy Effects (uncredited) |
Cian O'Broin | ... | Costume Props Maker (uncredited) |
Sarah Rose | ... | costume prop maker (uncredited) |
Raymond Widdowson | ... | costumer: BGI supplies (uncredited) |
Editorial Department
Daniel Boccoli | ... | first assistant editor |
Pamela Choules | ... | visual effects editor |
Tom Davis | ... | second assistant editor |
David Gallegos | ... | tv promo editor |
Tom Harrison-Read | ... | first assistant editor |
Élodie Ichter | ... | colorist assist: Efilm |
Carole A. Kenneally | ... | first assistant editor |
Curtis Lindersmith | ... | digital intermediate editor |
Yvan Lucas | ... | digital intermediate colorist |
Lindsey Morrow | ... | dailies assistant editor |
Iñigo Oleaga | ... | post-production assistant |
Alex Parrett | ... | project manager: hd dailies |
Jim Passon | ... | color timer |
Darren Rae | ... | hd dailies colorist |
Tom Reiser | ... | second colorist: Efilm |
Ben Renton | ... | second assistant editor |
Robert Scammell | ... | hd dailies assistant |
Lauren Scott | ... | post-production coordinator |
Luis Silva | ... | colorist assist |
Sabine Smith | ... | telecine assistant (as Sabine McDonald) |
Catherine Williams | ... | HD dailies assistant editor |
JoAnne Yarrow | ... | second assistant editor |
Bill Ceresia | ... | post-production coordinator (uncredited) |
Location Management
Caterina Boselli | ... | assistant location coordinator |
Duncan Broadfoot | ... | assistant location manager |
James 'Fingers' Buxton | ... | assistant location manager |
Rob Campbell-Bell | ... | assistant location manager |
Bruno Cassoni | ... | additional assistant location manager |
Tom Crooke | ... | location manager |
Alex Darby | ... | location assistant |
Bill Darby | ... | supervising location manager |
Teresa Darby | ... | location manager |
Andrew Davidson | ... | additional location assistant |
Nicola Dewey | ... | locations coordinator (as Nicola Esam) |
Ben Firminger | ... | location assistant: dailies |
Lucy Gibson | ... | location assistant |
Elliott Gilhooly | ... | location marshall |
Gareth Griffin | ... | locations runner |
Neil Grigson | ... | location manager: second unit |
Emma Gunnery | ... | location runner |
Daniel Hillary | ... | location marshall: dailies |
Tobin Hughes | ... | location manager |
Kevin Jenkins | ... | assistant location manager |
Doron Levi | ... | Location security |
Philip Lobban | ... | location scout |
Toby Lomas | ... | set location assistant |
Ian Lumsden | ... | location assistant |
Louise Lynch | ... | location marshall: dailies |
Michael McDermott | ... | location assistant |
Sharon McGuinness | ... | location assistant |
Lindsey Powell | ... | location assistant |
Charlie Simpson | ... | location unit manager |
Luke Snowball | ... | location production assistant |
Rhiannon Tate | ... | location marshall: dailies |
Sarah Townsend | ... | location runner |
Georgette Turner | ... | assistant location manager |
Tom Walter | ... | location marshall |
Kimberley White | ... | location assistant |
Vicki Wilson | ... | location assistant |
Ross Donnelly | ... | location assistant: Lake District (uncredited) |
Richard Edwards-Earl | ... | location marshall (uncredited) |
David Ware | ... | locations runner (uncredited) |
Music Department
Eun-Mee Ahn | ... | musician: violin |
Ildiko Allen | ... | singer |
Pete Anthony | ... | conductor / orchestrator |
Patrick Ardagh-Walter | ... | singer |
Richard Arundel | ... | singer |
Jon Aschalew | ... | midi programmer |
Helen Ashby | ... | singer |
Kate Ashby | ... | singer |
Jeff Atmajian | ... | orchestrator |
Steven Baker | ... | period music: research |
Jacqueline Barron | ... | singer |
Maya Beiser | ... | musician: featured solo cello performances |
Cathy Bell | ... | singer |
Neil Bellingham | ... | singer |
Becky Bentham | ... | music playback consultant |
Mark Berrow | ... | musician: violin |
Jeremy Birchall | ... | singer |
Bill Booth | ... | musician: trombone |
Dominic Brand | ... | singer |
Helen Brooks | ... | singer |
Rob Brophy | ... | musician: viola |
Belinda Broughton | ... | musician: solo violin / orchestra leader |
Phillip Brown | ... | singer |
Tom Brown | ... | music preparation |
Jeremy Budd | ... | singer |
Tara Bungard | ... | singer |
Andrew Busher | ... | singer |
Alex Cadden | ... | singer |
Heather Cairncross | ... | singer |
Clara Canter | ... | singer |
Mary Carewe | ... | singer |
Celeste Chada | ... | score coordinator |
David Channing | ... | scoring editor |
Heather Clark | ... | musician: flute |
Stuart Clark | ... | musician: clarinet |
Natalie Clifton-Griffiths | ... | singer |
Peter Cobbin | ... | additional recordist |
Paul Cohen | ... | musician: cello |
Chris Cozens | ... | auricle control systems |
Wade Culbreath | ... | musician: percussion |
Tamsin Dalley | ... | singer |
Robert Danzey-Persaud | ... | synth programming |
Grace Davidson | ... | Soprano / soprano soloist |
Simon Davies | ... | singer |
Sandy De Crescent | ... | music contractor (as Sandy DeCrescent) |
Ann De Renais | ... | singer |
Amanda Dean | ... | singer |
David Del Strother | ... | singer |
Marcia Dickstein | ... | musician: harp |
Thomas Diener | ... | musician: viola |
Michael Dore | ... | singer |
Steve Dress | ... | musician |
Clay Duncan | ... | composer: additional music |
Deryn Edwards | ... | singer |
Alan Estes | ... | musician: percussion |
Sam Estes | ... | additional synth programming / synthesizer programmer |
Richard Eteson | ... | singer |
Brian Etheridge | ... | singer |
Nina Evtuhov | ... | musician: violin |
Richard Fallas | ... | singer |
Sven Faulconer | ... | additional arrangements |
Alma L. Fernandez | ... | musician: viola |
Matt Franko | ... | music preparation |
Clemmie Franks | ... | singer |
Andrew Friedhoff | ... | singer |
Becca Gatrell | ... | production coordinator: 'Breath of Life' |
Lucy Goddard | ... | singer |
Daniel Gold | ... | music preparation |
Gregory T. Goodall | ... | musician: percussion (as Gregory Goodall) |
Simon Grant | ... | choir: bass |
Donald Greig | ... | singer |
Peter Hanson | ... | additional music editor |
Vanessa Heine | ... | singer |
Claire Henry | ... | singer |
Alison Hill | ... | singer |
Katie Hill | ... | singer |
Jim Hoffman | ... | music preparation |
Adrian Horsewood | ... | singer |
James Newton Howard | ... | score producer |
Christian Howes | ... | auricle operator |
Jassy Husk | ... | singer |
Freya Jacklin | ... | singer |
Katherine Jenkins | ... | singer |
Gareth Dayus Jones | ... | singer |
Sophie Jones | ... | singer |
Alain Judd | ... | singer |
Nicholas Keay | ... | singer |
Randy Kerber | ... | musician: piano |
Ruth Kerr | ... | singer |
Brian Kilgore | ... | musician: percussion |
Christian Kollgaard | ... | musician: bass |
Jon Kull | ... | orchestrator |
Joanna Forbes L'Estrange | ... | singer (as Joanna Forbes) |
Gayle Levant | ... | musician: harp |
Rachel Levy | ... | music executive |
Jon Lewis | ... | musician: trumpet |
Peter Limonick | ... | musician: percussion |
Chris Loken | ... | musician: violin |
London Voices | ... | choir |
Greg Loskorn | ... | scoring engineer |
Warren Luening | ... | musician: trumpet |
Ben Lulich | ... | musician: clarinet |
Rachel Major | ... | singer |
Susan Marrs | ... | singer |
Jo Marshall | ... | singer |
Polly May | ... | singer |
Darrin McCann | ... | musician: viola |
Conor McHugh | ... | additional synthesizer programmer / sample editor |
Martha Mclorinan | ... | singer |
Malcolm McNab | ... | musician: trumpet |
Norbert Meyn | ... | singer |
Matthew Minter | ... | singer |
Paddy Moloney | ... | music consultant: Irish |
Henry Moss | ... | singer |
Kenneth Munday | ... | musician: bassoon (as Ken Munday) |
Shawn Murphy | ... | scoring mixer |
Philippa Murray | ... | singer |
Martin Nelson | ... | singer |
Wendy Nieper | ... | singer |
Michael O'Donovan | ... | musician: bassoon |
David Olson | ... | music editor |
Ben Parry | ... | choir director |
Robyn Parton | ... | singer |
Tom Pearce | ... | singer |
Jessica Pearlman | ... | musician: oboe |
Barry Perkins | ... | musician: trumpet |
Victor Pesavento | ... | music preparation |
Radu Pieptea | ... | musician: violin |
Simon Preece | ... | singer |
Alastair Putt | ... | singer |
Leslie Reed | ... | musician: oboe |
Judy Rees | ... | singer |
Dante Reynolds | ... | scoring crew |
Carys Lloyd Roberts | ... | singer |
Xander Rodzinski | ... | composer intern |
Geraldine Rotella | ... | musician: flute |
Jason Ruder | ... | music editor |
Christina Sampson | ... | singer |
Clara Sanabras | ... | singer / solo vocalist |
Prudence Sanders | ... | singer |
Jeremy Sandler | ... | singer |
Naomi Sato | ... | music preparation |
Philip Sheffield | ... | singer |
Nigel Short | ... | singer |
Andrew Shulman | ... | musician: cello soloist |
Jeanne E. Skrocki | ... | musician: violin |
Julian Alexander Smith | ... | singer |
Peter Snipp | ... | singer |
Linnea Snyder | ... | music preparation |
Pamela J. Sollie | ... | scoring coordinator |
David Stal | ... | music preparation |
Caroline Stormer | ... | singer |
Jeanette Surga | ... | temp music editor |
Helen Templeton | ... | singer |
Elin Manahan Thomas | ... | singer |
John Ashton Thomas | ... | orchestrator |
Stuart Michael Thomas | ... | synth programming |
Marcus Trumpp | ... | orchestrator |
Ashley Turnell | ... | singer |
Lawrence Wallington | ... | singer |
Andrew Walters | ... | singer |
Matthew J. Ward | ... | additional score recordings |
Dave Washburn | ... | musician: trumpet |
Rosalind Waters | ... | singer |
Jim Weidman | ... | supervising music editor |
Simon Whiteley | ... | singer |
Mark Williams | ... | singer |
Nicholas Wilson | ... | singer |
Christopher Wray | ... | musician: electric guitar |
Warren Zielinski | ... | musician: violin |
Joe Zimmerman | ... | music preparation |
Bob Zimmitti | ... | musician: percussion |
Gina Zimmitti | ... | music contractor |
Mike Knobloch | ... | music executive (uncredited) |
Doug Tornquist | ... | musician: tuba (uncredited) |
Allen Walley | ... | musician: double bass (uncredited) |
Script and Continuity Department
Jo Beckett | ... | script supervisor |
Parzan Dhonsi | ... | continuity |
Cathy Doubleday | ... | script supervisor: second unit |
Marianne Huet | ... | assistant script supervisor |
Transportation Department
Roger Abrams | ... | transportation coordinator |
Darren Aitchison | ... | unit driver |
Paul Allen | ... | unit driver |
Darren Beaven | ... | unit driver |
Glenn Charter | ... | unit driver |
Steve Clarke | ... | minibus driver |
Malcolm Cooper | ... | camera car driver |
Darren Cox | ... | production driver |
Mark Crowley | ... | driver: Kristen Stewart |
Mark Cutler | ... | minibus driver |
Simon Davis | ... | driver: cast |
Paul Deluce | ... | unit minibus driver |
Warren Deluce | ... | transport captain: 2nd Unit |
Lee Edwards | ... | driver: Charlize Theron |
Liam Fellowes | ... | unit driver (as Liam Fellows) |
Darren Fenny | ... | production driver |
Gerry Gore | ... | transport captain |
Kash Hameed | ... | driver: accounts |
Chris Hammond | ... | additonal minibus |
Richard Holmes | ... | transport supplier |
Paul Howitt | ... | transport facilities manager |
Marc Kelly | ... | unit driver |
Shahin Moatazed' Keyvany | ... | unit driver |
Stephen Lawrence | ... | driver: Sam Claflin |
Vince Levins | ... | truck driver |
David Lewis | ... | transport supplier |
Mark Mccarron | ... | driver: SFX |
Rob McKenna | ... | unit driver |
Peter Mercer | ... | driver: cast |
Danny Mitchell | ... | swing o-ordinator |
Antonio Molina | ... | transportation: USA |
Jason Mortlock | ... | unit driver |
John Orlebeck | ... | transportation coordinator: reshoots |
Brett Owens | ... | driver |
Bernard Turner | ... | unit driver |
Piotr Walczak | ... | transport facilities manager: second unit |
Martin Walsh | ... | facilities driver |
Additional Crew
Mark Abraham | ... | production assistant: second unit |
Sara Akhteh | ... | key production assistant |
Chick Allan | ... | team leader: Combat International |
Caridad Angus | ... | stand in: Kristen Stewart |
Simon Atherton | ... | master armorer |
Jules Baker-Smith | ... | assistant: Mr. Sanders |
Christie Barber | ... | payroll accountant |
Guy Barker | ... | miscellaneous crew |
Marshall Baron | ... | Special Action Performer |
Tristan Battersby | ... | key set production assistant: Second unit |
Carsten Becker | ... | editor/designer: main title sequence |
Anne Bergstedt | ... | stand-in (as Anne Bergstedt Jordanova) |
Barbara Berkery | ... | voice and dialogue coach |
Thom Berryman | ... | digital production services |
Karen Bicknell | ... | assistant accountant |
Lottie Birmingham | ... | base runner |
Karen Birtchnell | ... | payroll accountant |
Hana Bluchova | ... | horse rider |
Kate Bone | ... | assistant production coordinator |
Peter Boothby | ... | production assistant |
Ron Bottitta | ... | adr voice |
Graham Bowen | ... | armourer |
Lauren Broderick | ... | production assistant: second unit |
Hayley Buckingham | ... | production assistant |
Valeria Bullo | ... | ((assistant production coordinator: second unit) |
Andy Butcher | ... | horses supplier |
Jayme Carr | ... | assistant: Mr. Roth |
Shoky Carter | ... | additional set production assistant |
Clancy Chassay | ... | miscellaneous crew |
Dean Clack | ... | facilities |
Luke Clare | ... | production assistant |
Rosie Coker | ... | floor runner: second unit |
Daniel Cox | ... | additional floor runner |
Chris Cranstoun | ... | base camp manager |
Steve Cummings | ... | supervising armorer |
Vivien Dale | ... | chef |
Devis Damonte | ... | assistant accountant |
Lucy Davenport | ... | adr loop group: voice |
Elmar David | ... | asset coordinator / assets administrator |
Michelle Davis | ... | production assistant |
Tony Davis | ... | production coordinator: second unit |
Steve Dent | ... | horse master |
Paul Dixon | ... | body double: Sam Spruell |
H.F. Doherty | ... | advisor: medieval (as Hugh Doherty) |
Farnaz Donovan | ... | payroll accountant |
Kathryn Donovan | ... | unit publicist |
Sekani Doram | ... | set production assistant |
Eleanor Downey | ... | unit assistant |
Charlotte Draper | ... | set production assistant: second unit |
Peter Elliott | ... | movement coach |
Manija Emran | ... | end title sequence typographer |
Nick Estep | ... | production assistant |
John Fahrendorf | ... | assistant: Ms. Stewart |
Andrew Francis Fenady | ... | executive in charge of production |
Stephanie M. Flores | ... | office production assistant: additional photography |
Tom Forbes | ... | production coordinator |
Lucia Foster Found | ... | aerial operations coordinator |
Henrietta Fuller | ... | production assistant |
Laura Fuller | ... | on-set location assistant |
Lisa Furia | ... | transportation accountant |
Nicole Furia | ... | production controller |
Micheal Gentry | ... | facilities assistant |
Barrie Gower | ... | prosthetic makeup artist |
Steve Grant | ... | nutritionist to mr hemsworth |
Bill Gray | ... | mythic and folklore advisor (as Professor Bill Gray) |
Duncan Hamilton | ... | ice sculptor |
Jamie Hamilton | ... | ice sculptor |
Bonnie Haner | ... | assistant accountant |
Jane Hardcastle | ... | production assistant |
Beni Hardiman | ... | assistant: Sarah Bradshaw |
Alan Hausmann | ... | armourer |
Henry Hereford | ... | adr actor |
Paula Hind | ... | transport office coordinator |
Annie Hitchcock | ... | set production assistant |
Henry Hobson | ... | main & end titles director & designer |
Nancy Honeycutt | ... | production coordinator: additional photography |
Paul Hornsby | ... | military advisor |
Lucy Howell | ... | assistant accountant |
Aisling Hughes | ... | double: kristen stewart |
Andrew Jack | ... | key dialect coach |
Sean Jennings | ... | additional production assistant: los angeles |
Catherine Jones | ... | armorer/leather maker |
Dylan Jones | ... | horse rider |
Geraint Jones | ... | second assistant accountant |
Eman Kazemi | ... | set production assistant: dailies |
David Kingsbury | ... | trainer: Sam Claflin, Sam Spruell |
Nick Laurence | ... | set production assistant |
Tim Lewis | ... | supervising armorer |
Jason Lopes | ... | lead systems engineer legacy effects |
Sarah Lorenz | ... | assistant production coordinator: additional photography |
Tom Ludlam | ... | second unit production assistant |
Robert Madden | ... | set production assistant |
Shane Mahan | ... | studio coordinator: Legacy Effects |
Laurie Mahon | ... | production assistant |
Michael Mann | ... | assistant production coordinator |
Phoebe Vale Markham | ... | set production assistant |
Freddie Martin | ... | greens labour |
M. Gavin McMillan | ... | motion capture performer |
Brian Mear | ... | paramedic: construction department |
Vineil Mehta | ... | production assistant |
Debbie Merritt | ... | assistant production office coordinator: Los Angeles |
Mark Miessner | ... | film processing |
Lottie Millar | ... | facilities |
Daniel Mummery | ... | Apprentice |
Julian Murray | ... | construction accountant |
David Murrell | ... | dive supervisor |
Simon Nobes | ... | conservation consultant |
Annabel Norbury | ... | production assistant |
Tara Nostramo | ... | assistant: Ms. Theron |
Lucie Pankhurst | ... | movement director |
Mark Payne | ... | horse rider |
James Payton | ... | stand-in |
Berenice Percival | ... | assistant to second unit director |
Diana Perko | ... | unit nurse |
Jan Peters | ... | chaperone |
Philip Pickford | ... | aerial safety engineer |
Thomas Pook | ... | set production assistant: dailies |
Andrew Proctor | ... | title sequence creative director |
Stephen Ralphs | ... | archery coach |
Norman Campbell Rees | ... | stand-in |
Steven John Reynolds | ... | location accountant |
Hallam Rice-Edwards | ... | production coordinator |
Darren Richardson | ... | adr voice artist |
Aly Ripo | ... | Accounts assistant / account assistant |
Linda Jayne Roberts | ... | construction set medic |
Cadi Helene Rowlands | ... | set production assistant |
Alice Rowlinson | ... | set production assistant |
Helen Seery | ... | production accountant |
Edward Squires | ... | key office production assistant |
Ricky Staub | ... | assistant: Mr. Mercer |
Jo Stedall | ... | accommodation coordinator |
Andy Stephens | ... | aerial operations manager |
Julian Stone | ... | voice actor |
Roy Stratford | ... | workshop armourer |
Matthews Street | ... | chef to director & primary cast |
Helen Swanwick-Thorpe | ... | production secretary |
Natalie Testa | ... | assistant: Mr. Patel |
Rachel Thompson-Nartey | ... | office production assistant |
Katharine Tidy | ... | home economist |
Stephen Walsh | ... | assistant: Mr. Hemsworth (as Steve Walsh) |
Dominic Weisz | ... | armoury modelmaker |
Carrick Welsh | ... | unit assistant |
Christopher Whitlow | ... | picture double: Sam Claffin |
Annie Wilkinson | ... | on-set teacher |
Janet Willis | ... | tutor |
Caroline Wilson | ... | armoury coordinator |
Marc Wolff | ... | aerial coordinator |
Natalie Wood | ... | horse department |
Jenna Lyn Wright | ... | assistant: Mr. Patel (as Jenna Wright) |
Richard Wulf | ... | stand-in (as Richard Manlove) |
Douglas Yates | ... | health and safety supervisor |
Sandra L. Yeary | ... | accountant: U.S. |
Elliot Albarran | ... | armorer (uncredited) |
Kiri Bloom | ... | stand-in (uncredited) |
Kriss TheDish Brown | ... | on-set internet engineer (uncredited) |
Sam Girdler | ... | set production assistant: second unit: dailies (uncredited) |
Jacob Grimm | ... | fairy tale: "Snow White" (uncredited) |
Wilhelm Grimm | ... | fairy tale: "Snow White" (uncredited) |
Franki Hackett | ... | horse dept (uncredited) |
Nikhil Jassawalla | ... | consultant (uncredited) |
Teariki Leonard | ... | set production assistant: second unit (uncredited) |
Darren Mitchell | ... | miscellaneous crew (uncredited) |
Paula J. Newman | ... | additional voice (uncredited) |
Paradox Pollack | ... | movement director (uncredited) |
Moira Quirk | ... | adr loop group (uncredited) |
Alan Shearman | ... | adr loop group (uncredited) |
Dmitri Vigneswaren | ... | assistant to director (uncredited) |
Heron White | ... | horseman/rider (uncredited) |
Thanks
Solange Azagury-Partridge | ... | the producers would like to thank: Ravenna's ring |
Dennis Basso | ... | the producers would like to thank: fur |
Joan Scheckel | ... | the producers wish to thank |
Cathy Waterman | ... | the producers would like to thank: selected jewelry |
Eira White | ... | film dedicated to: little |