Directed by
Victoria Muspratt |
Writing Credits (in alphabetical order)
Victoria Muspratt |
Cast (in credits order)
Richard Grieco | ... | Adam | |
Lara Harris | ... | Katrina Carver | |
Corbin Bernsen | ... | Foster Carver | |
Edie McClurg | ... | Dr. Marianne Snow | |
Robin Gammell | ... | Dr. Milton | |
Brittany Ashton Holmes | ... | Amy Carver | |
Ilia Volok | ... | Dr. Claus Feldman | |
Renato Powell | ... | Nurse | |
Conrad Goode | ... | Group Leader | |
Grant Mathis | ... | Medic | |
Cole Nelson | ... | Strange Man | |
Jeff Dixon | ... | Wolf Man |
Produced by
Roger Corman | ... | executive producer |
Marta M. Mobley | ... | co-producer |
Lance H. Robbins | ... | executive producer |
Darin Spillman | ... | producer |
Music by
Marco Beltrami |
Cinematography by
John B. Aronson | ... | (as John Aronson) |
Editing by
Nancy Rosenblum |
Casting By
Jan Glaser |
Production Design by
Robert Cowan |
Art Direction by
Richard Berentsen | ||
Paul Pastorelli |
Costume Design by
Maral Kalinian | ... | (as Miral Kalinian) |
Makeup Department
Julie Zvorsky | ... | assistant makeup artist |
Nicola Zvorsky | ... | key makeup artist |
Production Management
Juan Mas | ... | unit production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Tim Andrew | ... | first assistant director |
Jennifer Clayton | ... | second second assistant director |
James Grayford | ... | second assistant director |
Brian Mastrianna | ... | additional second second assistant director |
Brian Rudnick | ... | second unit director |
Tony Steinberg | ... | first assistant director |
Art Department
Wendy Blanchard | ... | art apprentice |
Mark Chotiner | ... | leadman |
Michael A. Clark | ... | construction coordinator (as Michael Clark) |
Brendon Crigler | ... | on-set dresser |
Albert Cuellar | ... | scenic (as Albert Cueller) |
Patrick Curran | ... | carpenter |
Andrew Leary | ... | leadman |
Joe Lemmon | ... | prop master |
David May | ... | carpenter |
Matt McGuire | ... | assistant property master |
Nichola Mitsakis | ... | art apprentice |
Casildo Munoz | ... | stagehand: second unit |
Sergio Muñoz | ... | stagehand: second unit |
John Nicolazzi | ... | carpenter |
Paul Pastorelli | ... | art coordinator |
Efrat Penn | ... | lead scenic |
Amy Pollard | ... | on-set dresser |
John Redman | ... | carpenter |
Ingrid Rofkar | ... | scenic |
Carisa Rosenthal | ... | carpenter (as Cris Rosenthal) |
Joshua Throne | ... | assistant art coordinator |
Noe G. Vasquez | ... | stagehand: second unit (as Noe Vasquez) |
Jesse Vint IV | ... | construction foreman (as Jesse Lee Vint) |
Josh Webb | ... | swing (as Joshua Webb) |
Sound Department
Kelley Baker | ... | adr assistant (as Kelly J. Baker) |
Tamra Blair | ... | boom operator |
Paul Carlsen | ... | sound effects editor (as Paul Carlson) |
Merry Cheers | ... | adr recordist |
Michael Clark | ... | re-recording mixer |
Lewis Demetri | ... | sound effects editor (as Lewis Dmitri) |
Jeffrey D. German | ... | sound effects editor (as Jeffrey D. Carman) |
Bess Hopper | ... | foley walker |
Butch Johnson | ... | dialogue editor |
Sterling Moore | ... | boom operator |
Earl Rankin | ... | sound effects editor |
Ken Regan | ... | re-recording mixer (as Kenneth Regan) / supervising sound editor (as Kenneth Regan) |
Fred Rivas | ... | ultra stereo consultant |
Buck Robinson | ... | sound mixer |
Reinhard Schreiner | ... | foley editor |
Daniel W. Victor Jr. | ... | ultra stereo consultant |
Blake Worrell | ... | sound editor |
Special Effects by
Pete Borowsky | ... | first assistant camera: additional miniature photography / first assistant camera: miniatures (as Pete Borowski) |
John Carl Buechler | ... | mechanical effects (as John Buechler) |
David Buscemi | ... | miniatures builder / on-set model maker |
Kevin Caine | ... | electrician: additional miniature photography / electrician: miniatures |
Anne Chu | ... | camera loader: additional miniature photography |
Anthony Doublin | ... | miniatures builder |
Luis Espinoza | ... | miniatures builder / on-set model maker |
Brad Hardin | ... | mechanical effects assistant |
Mike Lancaster | ... | dolly grip: miniatures |
Greg Landerer | ... | special effects coordinator |
Michelle Levy | ... | dolly grip: miniatures |
Lee Alan McConnell | ... | special effects assistant (as Lee McConnell) |
Denis Moran | ... | gaffer: additional miniature photography / gaffer: miniatures |
David Spangler | ... | mechanical effects assistant |
Jim Stewart | ... | director of photography: additional miniature photography |
Joshua Throne | ... | production manager: miniatures |
Melanie Tooker | ... | mechanical effects assistant |
Greg Webb | ... | first assistant director: miniatures |
Visual Effects by
Anthony Doublin | ... | additional digital composites |
Rita Schrag | ... | optical printer operator: Stewart Motion Picture Services |
Jim Stewart | ... | optical supervisor: Stewart Motion Picture Services |
Stunts
Cole S. McKay | ... | stunts (as Cole Mckay) |
Patrick J. Statham | ... | stunt coordinator (as Pat Statham) |
Camera and Electrical Department
Sean D. Anderson | ... | best boy grip |
Todd Barron | ... | second assistant camera |
Precy C. Betiong | ... | camera loader (as Precy Betiong) |
Elizabeth Blozan | ... | camera apprentice |
Pete Boaraky | ... | first assistant camera: second unit |
Glenn Brown | ... | first assistant camera: second unit (as Glen Brown) |
Brent Bye | ... | best boy electric |
Erik Folsom | ... | grip: second unit (as Eric Folsom) |
Dwight A. Gabbert | ... | electrician (as Dwight Gabbert) |
Daniel H. Goldstein | ... | electrician (as Dan Goldstein) |
David Jung | ... | grip apprentice |
Michael Karasick | ... | gaffer (as Mike Karasick) |
Chris Komives | ... | grip: second unit |
Steven D. Kucharski | ... | grip (as Steve Kucharski) |
Ho Lo | ... | camera apprentice |
Laurence Manly | ... | first assistant camera: "b" camera |
Bob Morris | ... | electrician (as Robert Morris) |
Gregory Peters | ... | still photographer (as Greg Peters) |
Jason Popieniuck | ... | electrician |
Shereen Saleh | ... | first assistant camera |
Charles Schner | ... | director of photography: second unit (as Chip Schner) |
Eric Strausz | ... | loader productiona assistant: second unit |
D.J. Tedesco | ... | key grip |
Joseph Torres Jr. | ... | additional first assistant camera |
Laurence Walsh | ... | electrician |
Casting Department
Victoria Bousque | ... | casting apprentice |
Gerald Brodin | ... | casting apprentice |
Lea Malizia | ... | casting apprentice |
Charles Matthews | ... | extras casting |
David Robinson | ... | casting apprentice |
Nancy Schrillo | ... | casting apprentice (as Nancy Schrill) |
Jerry Whitworth | ... | casting associate |
Costume and Wardrobe Department
Dominique Ahsbee | ... | costume apprentice (as Dominique Ashbee) |
Desa Fasiska | ... | costume apprentice |
Lori Jesneck | ... | costumer |
Carrie Smoljanovich | ... | additional costumes |
Stephanie Wagner | ... | costume apprentice |
Editorial Department
Bob Fredrickson | ... | color timer (as Robert Fredrickson) |
Spurgeon Johns | ... | post-production coordinator |
Skip Kimball | ... | telecine colorist |
Anthony Miller | ... | assistant editor (as Tony Miller) |
Christine A. Pechera | ... | post-production runner |
Kristin Windell | ... | apprentice editor |
Erick Ziegler | ... | post-production assistant (as Eric Ziegler) |
Music Department
Paul Di Franco | ... | music supervisor (as Paul di Franco) |
Ryan-Boy Kirk | ... | assistant music coordinator |
Alexandra Patsavas | ... | music coordinator |
Script and Continuity Department
Peter J. Clark | ... | script supervisor (as Peter Clark) |
Kellie Cyrus | ... | script supervisor: second unit |
Transportation Department
Joseph E. Jones | ... | driver |
Mark E. Mobley | ... | transportation |
Additional Crew
Rhonda Bingham | ... | payroll supervisor |
Brian Chmielewski | ... | production assistant |
Steve Dandois | ... | production intern |
Kristen Farlow | ... | craft service (as Kristin Farlow) |
Carol Rubin Fleming | ... | studio teacher (as Carol Fleming) |
Virgil Fornas | ... | studio teacher |
George M. Geminiano | ... | stage manager: second unit (as George Geminiano) |
Jeffrey D. German | ... | production secretary |
Albert Hwang | ... | production intern |
Gita Jamshidi | ... | production accountant |
Goly Jamshidi | ... | vice president finance |
Robert P. Karr | ... | production intern |
Matthew Klein | ... | studio best boy |
Scott Alexander Morin | ... | production runner |
Luis Muñoz | ... | assistant stage manager: second unit (as Liouis Munoz) |
Patrick Noblitt | ... | production secretary |
Brian O'Shea | ... | legal services |
Jesper Olsen | ... | production intern |
Cheryl Parnell | ... | executive: Concorde/New Horizons |
Edward G. Reilly Jr. | ... | legal services (as Edward G. Reilly) |
Kevin Reilly | ... | production coordinator |
Justin Paul Ritter | ... | production coordinator |
Billy Scott | ... | production assistant |
Ruth Sullivan | ... | accounting coordinator (as Ruth E. Sullivan) |
Mike Tristano | ... | weapons handler |
Kimihide Yamada | ... | production intern (as Kimi Yamada) |