Directed by
Chris Koch |
Writing Credits (WGA)
Will McRobb | ... | (written by) & |
Chris Viscardi | ... | (written by) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Produced by
Grace Gilroy | ... | co-producer |
Albie Hecht | ... | producer |
David Kerwin | ... | associate producer |
Will McRobb | ... | co-producer |
Julia Pistor | ... | producer |
Chris Viscardi | ... | co-producer |
Raymond Wagner | ... | executive producer |
Music by
Steve Bartek |
Cinematography by
Robbie Greenberg |
Editing by
David Finfer |
Casting By
Mary Gail Artz | ||
Barbara Cohen |
Production Design by
Leslie McDonald |
Art Direction by
Ken Rempel |
Set Decoration by
Carol Lavoie |
Costume Design by
Wendy Partridge |
Makeup Department
Rosemarie Diekmann | ... | set hair stylist |
Iloe Flewelling | ... | supervising hair stylist |
Rose Gurevitch | ... | set hair stylist (as Rose I. Gurevitch) |
Heather L. Ingram | ... | hair stylist |
Gail Kennedy | ... | supervising makeup artist |
Prudence Olenik | ... | makeup artist |
Production Management
Grace Gilroy | ... | unit production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Richard Cowan | ... | first assistant director |
Anne Fraleigh | ... | dgc trainee |
Tom Glass | ... | second unit director |
Matthew Kershaw | ... | first assistant director: second unit |
Brad Moerke | ... | second assistant director |
Kathy Ringer | ... | third assistant director (as Katherine Ringer) |
Art Department
John Bouman | ... | head carpenter |
Chris Bridges | ... | action figure sculptor |
Brian Cameron | ... | head carpenter |
Rex Cooley | ... | snowplow fabrication |
John Dambrauskas | ... | greensperson |
Laurie Dobbie | ... | assistant property master |
Claude Dupont | ... | head carpenter |
Shelly Goldsack | ... | assistant property person |
Dean Goodine | ... | property master |
George Griffiths | ... | head painter |
Michael Hentges | ... | scenic artist |
Don Ives | ... | construction foreperson |
Chris Jacob | ... | snowplow fabrication |
Avery King | ... | set dresser |
Sylvie Landy | ... | scenic artist |
Carol Lavallee | ... | assistant set decorator: Edmonton (as Carole Lavallee) |
Linda Leon | ... | snowplow fabrication |
Carrie Marklinger | ... | set decoration buyer: Calgary |
Duane E. Martin | ... | set dresser (as Duane Martin) |
Bill Melathopolous | ... | art department: Calgary |
Vincent Meseck | ... | art department: Edmonton |
Shaun Moore | ... | snowplow fabrication |
Andrew Moreau | ... | assistant art director |
Leyton Morris | ... | construction coordinator |
Melodi Petrigo | ... | art department coordinator (as Melodi Petrigo McGill) |
Bryan Pfahl | ... | action figure sculptor (as Brian Pfahl) |
Dana Schnirer | ... | head scenic |
David Segerts | ... | set dresser (as David A. Segerts) |
Dwayne Smolnicky | ... | lead person |
Darryl Solly | ... | art department assistant: Edmonton |
Robin J. Swiderski | ... | set decoration buyer: Edmonton (as Robin Swiderski) |
Dwight Upshaw | ... | head greensperson |
J.T. Wotton | ... | art department assistant: Edmonton (as JT 'Wobo' Wotton) |
Corran Brownlee | ... | concept artist (uncredited) |
Charmaine Husum | ... | scenic artist (uncredited) |
Cameron Patterson | ... | carpenter (uncredited) |
Sound Department
Bob Baron | ... | adr mixer |
Garrell Clark | ... | sound mixer |
Jeff Clark | ... | sound effects editor |
David B. Cohn | ... | supervising adr editor (as David Cohn) |
Anne Couk | ... | assistant sound editor |
Scott Curtis | ... | foley editor |
Thom 'Coach' Ehle | ... | sound consultant: Dolby |
Ronald Eng | ... | sound effects editor (as Ron Eng) |
Roger Fearing | ... | assistant sound editor |
Tammy Fearing | ... | foley editor |
David E. Fluhr | ... | re-recording mixer |
Cameron Frankley | ... | supervising sound editor |
Robin Harlan | ... | foley artist |
Adam Jenkins | ... | re-recording mixer |
Wade Maude | ... | cable person |
David McDonald | ... | adr recordist (as Dave McDonald) |
Ron Meredith | ... | assistant sound editor |
Sarah Monat | ... | foley artist |
Carin Rogers | ... | dialogue editor |
Randy Singer | ... | foley mixer (as Randy K. Singer) |
Thomas W. Small | ... | supervising foley editor (as Thomas Small) |
Beth Sterner | ... | supervising sound editor |
Markus Wade | ... | boom operator |
David Williams | ... | dialogue editor (as Dave Williams) |
Cody Dorkin | ... | adr (uncredited) |
Larry Hopkins | ... | layback sound mixer (uncredited) |
Special Effects by
Barry Cameron | ... | snowmaker (as Barry 'Bearcat' Cameron) |
Gord Davis | ... | special effects coordinator (as Gordon Davis) |
Dave Dunaway | ... | lead snow dresser |
Brent Findling | ... | snowmaker |
Darren Findling | ... | second assistant effects |
Gary Minielly | ... | snowmaker |
James Paradis | ... | snowmaker |
Maurice Routly | ... | first assistant effects |
Marc Vezina | ... | snowmaker |
Mike Vézina | ... | special effects supervisor (as Mike Vezina) |
Al Waldron | ... | special effects fabricator (as Alan C.J. Waldron) |
Dave Dunaway | ... | special effects technician (uncredited) |
Visual Effects by
David Bowes | ... | producer: stop-motion photography unit: Bowes Productions, Inc. |
Howard P. Cassidy | ... | animator: C.O.R.E. Digital Pictures (as Howard Cassidy) |
Colin Cunningham | ... | animator: C.O.R.E. Digital Pictures |
Robert Ennis | ... | director of photography: stop motion photography unit: Bowes Productions, Inc. (as Bob Ennis) |
Shane Kinnear | ... | executive producer: C.O.R.E. Digital Pictures |
Trevor Lalonde | ... | production manager: C.O.R.E. Digital Pictures |
Jeffery Mulcaster | ... | supervising animator: stop-motion photography unit: Bowes Productions, Inc. |
Bob Munroe | ... | visual effects supervisor: C.O.R.E. Digital Pictures |
Jim Pescitelli | ... | co-producer/production manager: stop-motion photography unit: Bowes Productions, Inc. |
Nordin Rahhali | ... | animator: C.O.R.E. Digital Pictures |
Brian A. Smeets | ... | animator: C.O.R.E. Digital Pictures |
Tracey Vaz | ... | animator: C.O.R.E. Digital Pictures (as Tracy Vaz) |
Matt Linder | ... | 3D effects artist (uncredited) |
Stunts
Colter DePaoli | ... | stunt performer |
Steel DePaoli | ... | stunt performer |
Jordan Dodds | ... | stunt performer |
Bret Edge | ... | stunt performer |
Denton Edge | ... | stunt performer |
Lyle W. Edge | ... | stunt performer (as Lyle Edge) |
Marny Eng | ... | stunt performer |
Jim Finkbeiner | ... | stunt performer |
Corry Glass | ... | stunt performer |
Jason Glass | ... | stunt performer |
Ron Glass | ... | stunt performer |
Tom Glass | ... | stunt coordinator |
Randy Hambling | ... | stunt performer (as Randy Hamling) |
Shawn Lauder | ... | stunt performer |
David Mylrea | ... | stunt performer |
Greg Schlosser | ... | stunt performer |
Brent Woolsey | ... | stunt performer |
Camera and Electrical Department
John Adshead | ... | first company grip (as John W. Adshead) |
Dave Arnold | ... | camera technician: Wescam camera |
Brigette Bennett | ... | camera trainee |
Hans Bjerno | ... | camera operator: Wescam camera |
Kurt Blesi | ... | generator operator |
Jeff Connors | ... | grip: second unit (as Jeff Conners) |
Ciaran Copelin | ... | first assistant A camera |
Jarrett Craig | ... | second assistant camera: "b" camera |
Douglas Curran | ... | still photographer |
David Dwight | ... | crane operator: LRX mobile crane |
Regan Enderl | ... | first assistant camera: second unit |
Mike Gould | ... | assistant chief lighting technician |
Daryl Hartwell | ... | second company grip: second unit |
Chris Hassen | ... | first assistant camera: "b" camera |
Chris Hayes | ... | camera operator |
Chris Howard | ... | chief lighting technician (as Christopher Howard) |
Jim Jeffrey | ... | camera operator: second unit (as James Jeffrey) |
Mike Kolafa | ... | generator operator (as Michael Kolafa) |
Corey Lee | ... | second company grip |
Robin Loewen | ... | rigging gaffer (as Robin J. Loewen) |
Richard G. Mason | ... | underwater camera operator (as Richard Mason) |
Tim Milligan | ... | dolly grip (as Timothy Milligan) |
Sean Moore | ... | camera trainee |
Damon Moreau | ... | second assistant camera |
Ian Roscorla | ... | crane operator |
Ian Seabrook | ... | first assistant camera: underwater camera (as Ian Seabrooke) |
Brian Shier | ... | second assistant camera: second unit |
Randy Swanson | ... | first company grip: second unit (as Randy Swanson 'Swani') |
Donald E. Thorin Jr. | ... | steadicam operator (as Donald Thorin Jr.) |
Peter Wunstorf | ... | director of photography: second unit |
Chris Banting | ... | grip (uncredited) |
Clint Silzer | ... | dolly grip: "b" camera (uncredited) |
Rick Youck | ... | electrician (uncredited) |
Casting Department
Stuart Aikins | ... | casting: Canada |
Geraldine Carr | ... | extras casting: Edmonton |
Melissa Chusid | ... | casting: New York |
Sean Cossey | ... | casting assistant: Canada |
Barbara Harris | ... | voice casting |
Amanda Koblin | ... | casting assistant: USA |
Alyson Lockwood | ... | casting: extras, Calgary |
Tulani Bridgewater | ... | additional casting (uncredited) |
Rose-Anne Tisserand | ... | extras casting (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Janie Bryant | ... | costume consultant (as Katherine Jane Bryant) |
Jennifer Haffenden | ... | assistant costume designer |
Heather Moore | ... | set costumer |
Diane Routly | ... | costume supervisor |
Editorial Department
Larry Becker | ... | assistant editor: Canada |
Gena Bleier | ... | assistant editor |
Doug Caron | ... | first assistant editor: Canada (as Douglas Caron) |
Todd Fulkerson | ... | second assistant editor |
Lara Johnston | ... | first assistant editor: Canada |
Dana L. Marker | ... | negative cutter |
Matt McFarland | ... | colorist |
Jim Passon | ... | color timer |
Kevin D. Ross | ... | first assistant editor (as Kevin Ross) |
Scott Wesley Ross | ... | apprentice editor (as Scott Ross) |
Steve Lundberg | ... | editing intern (uncredited) |
Location Management
Robert Hilton | ... | location manager |
Peter Horn | ... | assistant location manager (as Peter G. Horn) |
Eric Rebalkin | ... | assistant location manager |
Patti Tucker | ... | location manager: Edmonton |
Howard Horwitz | ... | location scout (uncredited) |
Music Department
Pete Anthony | ... | orchestra conducted by |
Steve Bartek | ... | additional orchestrations by |
Bob Bornstein | ... | music preparation |
Norman Dlugatch | ... | music technical engineer (as Norm Dlugatch) |
Bruce Dukov | ... | musician: fiddle |
Robert Fernandez | ... | score mixer / score recordist |
Dominic Gonzales | ... | music floor person |
Laurence Juber | ... | musician: guitar |
Will Kaplan | ... | music editor |
Doug Lacy | ... | musician: accordion |
Bobby Lavelle | ... | music supervisor |
Marc Mann | ... | additional orchestrations by |
Bobbi Page | ... | vocal contractor |
Olivia Patton | ... | assistant music editor (as Olivia L. Patton) |
Edgardo Simone | ... | orchestrations by |
The Gifted | ... | additional music |
Paul Wertheimer | ... | music recordist |
Ken Wild | ... | musician: string bass |
Patti Zimmitti | ... | orchestra contractor |
Tom Boyd | ... | musician: oboe soloist (uncredited) |
Elin Carlson | ... | chorus (uncredited) |
Robert Garrett | ... | music editor (uncredited) |
Tommy Johnson | ... | musician: tuba (uncredited) |
Steve Marsh | ... | musician: saxophone (uncredited) |
Malcolm McNab | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Louise Di Tullio | ... | musician: flute (uncredited) |
Script and Continuity Department
Nancy McDonald | ... | script supervisor (as Nancy Joy McDonald) |
Michele Patsula | ... | script supervisor: second unit |
Transportation Department
Ray Breckenridge | ... | transportation coordinator |
Grant McPhee | ... | transportation captain |
Coleman Robinson | ... | picture vehicle coordinator |
Doug Slupski | ... | driver: wardrobe truck (uncredited) |
Additional Crew
John Albanis | ... | production assistant |
Jill Antal | ... | first assistant payroll accountant |
Sara Binder | ... | assistant: Raymond Wagner |
Didja Bongers | ... | assistant: Chris Koch |
Laurette Bourassa | ... | production coordinator |
Cameron Boutin | ... | production assistant |
Lori Boyle | ... | animal trainer |
Darren Cissell | ... | production assistant: second unit |
Warren Cronin | ... | production assistant |
Mark DeGruchy | ... | chef |
Sam Gainer | ... | assistant: Grace Gilroy |
Jan Gillan | ... | second assistant accountant |
Kim Goddard-Rains | ... | production assistant |
Anne Gordon | ... | animal supplier: additional dogs |
Miles Gorovich | ... | assistant production coordinator |
Jill Heather | ... | production assistant |
Connie House | ... | craft service |
Natalie Kangropool | ... | second assistant accountant (as Nat Kangropool) |
Anisa Lalani | ... | production coordinator (as Anisa S. Lalani) |
Ivana Lombardi | ... | assistant: Albie Hecht (as Ivana Schecter-Garcia) |
Kyle Mitchell | ... | stand-in |
Tracy Noga | ... | assistant: Chevy Chase |
Curtis Otte | ... | power pod operator |
Chooch Paglaro | ... | video coordinator |
Keith Petkau | ... | additional dogs |
Wendy Petkau | ... | additional dogs |
Karen Pidgurski | ... | unit publicist |
Stuart Robinson | ... | first assistant accountant |
David M. Rodriguez | ... | production accountant: Paramount |
Heather Roscorla | ... | second assistant accountant |
Briana Ryan | ... | assistant: Julia Pistor |
Randall Sacks | ... | assistant: Chris Koch |
John Scott | ... | head wrangler |
Andrew Sehler | ... | assistant accountant |
Cherie Smid | ... | bird trainer |
Paula Stiven | ... | dog trainer |
Shawn Timoteo | ... | chef (as Shaw 'Smoke' Timoteo) |
Christina Wagner | ... | assistant: Raymond Wagner |
Yvonne Ward | ... | assistant: Julia Pistor |
James P. Warren | ... | bird trainer (as James Warren) |
Andrew Watt | ... | tutor |
Jacqueline Wechselberger | ... | production accountant (as Jacqueline Emma Wechselberger) |
John Yarmchuck | ... | production assistant (as John 'Johnny Y' Yarmchuk) |
Bannister Bergen | ... | production assistant (uncredited) |
Jonathan Chaffee | ... | stand-in (uncredited) |
Doug Christian | ... | security officer (uncredited) |
Brad Logel | ... | production assistant (uncredited) |
Dale Rechner | ... | epk pc (uncredited) |