Directed by
Chris Martin-Jones |
Writing Credits
Hal McElroy | ... | (creator) & |
Di McElroy | ... | (creator) |
Jeff Truman | ... | (written by) |
Cast (in credits order)
Produced by
Susan Bower | ... | story producer |
Julie Forster | ... | line producer |
Jo Horsburgh | ... | executive producer |
Di McElroy | ... | executive producer / producer |
Hal McElroy | ... | executive producer / producer |
Music by
Anthony Ammar | ... | co-composer |
Adam Gock | ... | (original music by) |
Les Gock | ... | (original music by) |
Dinesh Wicks | ... | (original music by) |
Cinematography by
Russell Bacon | ... | director of photography |
Casting By
Faith Martin |
Production Design by
Michael Rumpf |
Art Direction by
John Wingrove | ... | (as JD Wingrove) |
Costume Design by
Phil Eagles | ... | (as Phill Eagles) |
Makeup Department
Sally Gordon | ... | makeup department head |
Christine Kanaan | ... | hair assistant / makeup assistant |
Larissa Lotocki | ... | hair assistant / makeup assistant |
Anita Lowe | ... | key hair stylist |
Zeljka Stanin | ... | hair stylist (as Zeljika Stanin) |
Production Management
Peter Powell | ... | post-production supervisor |
Peter Veriakes | ... | unit manager: Sydney |
Peter Welman | ... | unit department: Mission Beach / unit manager: Far North Queensland |
Jamie Whitfield | ... | unit manager: Gold Coast (as James Whitfield) |
Graham Winter | ... | unit manager: Gold Coast |
Second Unit Director or Assistant Director
Vera Biffone | ... | second assistant director |
Darren Mallett | ... | first assistant director |
Charles Mann | ... | third assistant director |
Adam Smillie | ... | third assistant director |
Sophie Stawaruk | ... | second assistant director |
Art Department
Greg Abel | ... | steel worker |
Glenn Antill | ... | set builder |
Janelle Armstrong | ... | assistant coordinator: Far North Queensland / buyer: Far North Queensland |
Karen Ballantyne | ... | art coordinator |
Milton Browne | ... | carpenter |
Tina Bull | ... | set finisher |
Barry Burton | ... | fibreglass technician |
Dave Catton | ... | assistant scenic artist |
Ray Chapman Jr. | ... | laborer |
Blue Chapman | ... | set builder |
Jac Charlton | ... | set dresser |
Bernie Childs | ... | construction coordinator |
David Childs | ... | set builder |
David Franks | ... | carpenter (as Dave Franks) |
Tony Giltrap | ... | construction manager: Far North Queensland (as Anthony Giltrap) / dresser: Far North Queensland (as Anthony Giltrap) |
Chris Goddard | ... | scenic artist |
Fiona Gough | ... | dresser / props buyer |
Michael Hayward | ... | runner: Far North Queensland / stand-by carpenter: Far North Queensland |
Brad Howard | ... | construction manager: Gold Coast |
James Howard | ... | carpenter |
Kim Howard | ... | set builder |
Klaus Kastberg | ... | set designer |
Kristian Kielland | ... | construction foreman: Gold Coast |
John Lambert | ... | buyer / dresser |
Chris Leech | ... | set builder (as Chris Leach) |
Grant Lehmann | ... | props |
Lon Lucini | ... | buyer: Sydney / dresser: Sydney |
Dean Macquire | ... | assistant stand-by: Sydney |
William Manning | ... | carpenter |
Antony Miller | ... | runner/buyer: Sydney |
Andrew Murray | ... | construction foreman: Far North Queensland |
Craig Nicol | ... | laborer |
Murray Philip | ... | steel worker |
Irene Seeto | ... | assistant stand-by: Sydney |
Jan Stott | ... | art coordinator (as Stottie) |
Michael Verbeek | ... | set builder / stand-by carpenter |
Ben Walker | ... | stand-by props |
Roger Wise | ... | runner/buyer: Gold Coast |
Cory Woodgate | ... | brush hand |
Sound Department
Ross Brewer | ... | sound technical facilitator |
John Dennison | ... | sound post coordinator |
Les Fiddess | ... | foley artist |
Danny Longhurst | ... | dialogue editor |
Duncan McAllister | ... | adr engineer / foley engineer / foley recordist |
John Patterson | ... | sound effects editor |
Peter Purcell | ... | sound mixer |
Craig Walmsley | ... | sound recordist |
Ben Wyatt | ... | boom operator |
Special Effects by
Daniel Houweling | ... | special effects assistant (as Dan Houweling) |
Sam Howden | ... | special effects assistant: Far North Queenland |
Clint Ingram | ... | special effects supervisor |
Visual Effects by
Peter Cramer | ... | opening titles: The Milk Bar |
Soren Jensen | ... | digital visual effects |
Bertrand Polivka | ... | digital visual effects |
James Schofield | ... | designer: opening title |
Stunts
Paul Phillips | ... | stunt coordinator (as Paul 'Halfy' Phillips) |
Lana Williams | ... | water safety |
Camera and Electrical Department
Craig Bartlett-Sweiger | ... | second grip |
Roger Buckingham | ... | photographer: second unit |
David Cane | ... | lighting assistant: Far North Queensland |
Richard Chapelle | ... | camera operator |
Craig Clark | ... | best boy |
Effi Cohen | ... | still photographer |
Tristan Davies | ... | video assistant |
Iñaki de Ubago | ... | clapper loader (as Inaki De Ubajo) |
Tom Doyle | ... | electrician |
David Dunkley | ... | focus puller |
Julian Filer | ... | lighting technician |
Andrew Hewins | ... | clapper loader |
Gary Johnston | ... | still photographer |
Jason Klaffer | ... | second grip |
Warren Lazarides | ... | focus puller |
Russell Lyons | ... | third electrician |
Sean McClory | ... | camera focus / camera operator |
Melinda McKinnon | ... | focus puller |
Lisa McTiernan | ... | clapper loader |
Martin Perrott | ... | location gaffer (as Martin Perrot) |
Anthony Polkinghorne | ... | focus puller |
Eleshia Pollard | ... | clapper loader |
Michael Rich | ... | key grip |
Ben Rothstein | ... | still photographer |
Michael Carl Smith | ... | grip |
Luke Stone | ... | second grip |
Vince Valitutti | ... | still photographer |
Nick Walters | ... | best boy |
Nathan Walton | ... | electrician |
Richard Chapelle | ... | director of photography: second unit (uncredited) |
Tracey Muir | ... | video split operator (uncredited) |
Peter Welman | ... | action photographer (uncredited) |
Adam Williams | ... | studio gaffer (uncredited) |
Casting Department
Faith Martin | ... | casting |
Tracey Silvester | ... | casting |
Samantha Strauss | ... | extras casting |
Mim Weger | ... | extras casting |
Costume and Wardrobe Department
Alex Barton | ... | costume stand-by |
Andrew Ioannides | ... | costume stand-by |
Roberta Shaw | ... | key costume stand-by |
Catherine Wallace | ... | costume supervisor |
Editorial Department
Adam Archer | ... | on-line editor |
Marcus Bolton | ... | head of post production |
Dwaine Hyde | ... | colorist |
Basia Ozerski | ... | assistant editor |
Vincent Taylor | ... | telecine operator |
Location Management
Scott Stewart | ... | location manager: Gold Coast |
Chris Wheeler | ... | location manager: Sydney |
Script and Continuity Department
Rachel Bailey | ... | script coordinator |
Richard Donnelly | ... | script advisor (as Commander Richard Donnelly RAN) |
Jane Forbes | ... | continuity |
Marcia Gardner | ... | script editor |
Fiona Kelly | ... | script consultant |
Sue Kenchington | ... | continuity |
Transportation Department
Lindsay Graham | ... | boat driver |
Gert Jacoby | ... | marine vehicle coordinator |
Eli Pitt | ... | boat driver |
Stuart Tivey | ... | boat driver |
Additional Crew
Victoria Buchan | ... | publicist: The Lantern Group |
Anthea Charalambous | ... | production assistant |
Kase Connole | ... | unit nurse: Gold Coast |
Merilyn Cook | ... | production secretary |
Olivia de Roche | ... | production secretary |
Deidre Eagles | ... | unit nurse: Gold Coast |
Nicki Ellis | ... | production coordinator |
Naida Entwistle | ... | production runner |
Maree Goon | ... | production runner (as Maria Goon) |
Lloyd Hart | ... | lawyer |
Gillian Hinkley | ... | unit nurse: Far North Queensland |
Mark 'Lurch' Houstein | ... | unit assistant: Gold Coast (as Mark Houstein) |
Hunter King | ... | unit assistant: Sydney |
Sheila Lind | ... | production coordinator |
Vicki Madden | ... | bible producer |
Steve Marcino | ... | liaison: The LaB |
Gideon Marshall | ... | armorer: Sydney |
Peter Martin | ... | technical advisor (as Lieutenant Commander Peter Martin RAN) |
Monique N. Matthews | ... | assistant marine coordinator (as Monique Matthews) |
Andrew McNiece | ... | production runner |
Allan Mowbray | ... | armorer |
Pat Passlow | ... | payroll clerk |
Heather Pearson | ... | assistant accountant |
Toni Pearson | ... | production accountant |
Laurence Pettinari | ... | safety officer |
Alexandra Phillips | ... | publicist: Nine Network |
Robert Porter | ... | liaison: Far North Queensland |
Suzanne Richards | ... | unit nurse: Sydney |
Jo Rooney | ... | network drama executive |
Jason Rowling | ... | production runner |
Christine Sinclair | ... | unit nurse: Far North Queensland |
Angus Tattle | ... | assistant accountant |
Philip Watts | ... | liaison: The LaB (as Phil Watts) |
Mary Dennison | ... | accounts: AudioLoc (uncredited) |
Peter Welman | ... | action stills (uncredited) |