Cast (in credits order)
Philip Glenister | ... | Rupert Galvin | |
Zoë Tapper | ... | Mina Harker | |
Christian Cooke | ... | Luke Van Helsing | |
Holliday Grainger | ... | Ruby | |
Laura Aikman | ... | Alice | |
Sara Stewart | ... | Professor Lambert | |
Michael Walter | ... | Luggs | |
Daniel Anthony | ... | Ashley | |
Alan Tripney | ... | Neighbour | |
Ed Coleman | ... | Boris |
Produced by
Johnny Capps | ... | producer |
Sara Hamill | ... | line producer |
Julian Murphy | ... | producer |
Music by
Jack Arnold | ... | (as Jack C. Arnold) |
Editing by
Paula Dinan | ... | (as Paula Baker) |
Bjorn Johnson | ... | (uncredited) |
Production Design by
Paul Cripps |
Makeup Department
Shaune Harrison | ... | prosthetics supervisor |
Duncan Jarman | ... | prosthetic makeup artist |
Chris Lyons | ... | special effects teeth |
Kristyan Mallett | ... | special makeup effects artist |
Donald McInnes | ... | hair stylist: dailies / makeup artist: dailies |
Emma Scott | ... | makeup designer |
Production Management
Bobby Prince | ... | unit manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Lydia Currie | ... | first assistant director |
Stefan Magnusson | ... | daily assistant director / third assistant director |
Art Department
Maudie Andrews | ... | assistant art director |
Peter Davis | ... | lead scenic painter |
Bill Pearson | ... | supervising propmaker |
Jenny Turner | ... | storyboard artist |
Sound Department
Adrian Bell | ... | sound mixer |
Alexej Mungersdorff | ... | sound effects editor (as Alexej Müngersdorrf) |
Nick Roberts | ... | adr supervisor |
Visual Effects by
Tim Barter | ... | digital compositor |
Bryan Bartlett | ... | digital compositor |
Sara Bennett | ... | compositing supervisor |
Barney Curnow | ... | visual effects supervisor |
Jean-Claude Deguara | ... | animation supervisor |
Russell Horth | ... | digital compositor |
Matthew Lawrence | ... | title sequence animator |
Alan Williamson | ... | visual effects artists: title sequence |
James D. Etherington | ... | digital compositor: Mill TV (uncredited) |
Sam Lucas | ... | cg artist (uncredited) |
Neil Roche | ... | animator (uncredited) |
Stunts
Andy Wareham | ... | stunt double |
Camera and Electrical Department
Gary Davies | ... | gaffer |
John Heald | ... | grip / key grip |
Gareth Hughes | ... | camera operator |
Dale Elena McCready | ... | director of photography: second unit (as Dale McCready) |
Costume and Wardrobe Department
Sally Davis | ... | costume assistant |
Steve O'Sullivan | ... | assistant costume designer |
Location Management
Joel Holmes | ... | location manager |
Script and Continuity Department
Rachel Knight | ... | script editor |
Marnie Paxton | ... | script supervisor |
Transportation Department
Darren Leen | ... | driver: Philip Glenister (uncredited) |
Additional Crew
Polly Buckle | ... | story editor |
Daisy Caton-Jones | ... | runner |
Matt Curtis | ... | title design |
Elliot Jenkins | ... | production assistant |
Steve Monchar | ... | production accountant |
Dan Murphy | ... | production runner |
Natalie Rogers | ... | production coordinator |
Mitchell Mcgee | ... | unit security (uncredited) |