Britannia (TV Series)
Imperial Visit (2019)
Full Cast & Crew
Directed by
Luke Watson |
Writing Credits
Jez Butterworth | ... | (created by) & |
Tom Butterworth | ... | (created by) & |
James Richardson | ... | (created by) |
Terry Cafolla | ... | (co-created by) |
Cast (in credits order)
Produced by
Nicolas Brown | ... | executive producer |
Jez Butterworth | ... | executive producer (showrunner) |
Tom Butterworth | ... | executive producer |
Pippa Harris | ... | executive producer |
Ian Hogan | ... | line producer |
Sam Mendes | ... | executive producer |
Michael Reuter | ... | post production producer TPR |
James Richardson | ... | executive producer |
Cameron Roach | ... | executive producer |
Rupert Ryle-Hodges | ... | producer |
Music by
Neil Davidge |
Cinematography by
Si Bell |
Editing by
Celia Haining |
Casting By
Rebecca Wright |
Production Design by
Daniel Taylor |
Art Direction by
Caroline Barclay | ... | supervising art director |
Richard Field |
Set Decoration by
Jo Stuart Fox | ... | head set decorator |
Eleanor Smith | ||
Dominic Meyrick-Brook | ... | (uncredited) |
Costume Design by
Ann Maskrey |
Makeup Department
Olivia Ashman | ... | crowd hair trainee / crowd makeup trainee |
Inma Azorin | ... | main team make up artist dailies |
Oonagh Bagley | ... | makeup artist: crowd |
Alessandro Ballacci | ... | lifecasting/prosthetic modeller |
Charlotte Broadbent | ... | crowd hair & makeup daily |
Libby Bushby | ... | crowd hair & makeup trainee: dailies |
Sam Clark | ... | Makeup daily trainee (as Samantha Clark) |
Anna de Witt | ... | hair & make-up artists |
Dana Degan | ... | crowd hair and make-up trainee |
Lucy Gargiulo | ... | additional makeup and hair |
Melanie Lindsey | ... | crowd hair and makeup daily |
Kristyan Mallett | ... | prosthetics |
Richard Muller | ... | crowd hair and makeup supervisor |
Cristina Patterson | ... | contact lens designer/painter |
Jack Potts | ... | crowd hair and make up trainee |
Lara Prentice | ... | hair & makeup artist |
Sophie Ellen Roberts | ... | hair and makeup trainee |
Lidia Skorutyak | ... | hair & make-up supervisor |
Leon Smikle | ... | special makeup effects artist |
Erin Stoffer | ... | crowd make up & hair |
Kelsey-Leigh Walker | ... | hair stylist / makeup artist |
Deb Watson | ... | prosthetics: hair and makeup design |
Sara Whalley | ... | hair trainee: crowd / makeup trainee: crowd |
Steven Harris | ... | prosthetic effects technician (uncredited) |
Production Management
Marianne Buckland | ... | head of development for vertigo |
Kathryn Craig | ... | head of legal and business affairs for vertigo |
Deniz Erel | ... | digital intermediate coordinator: The Post Republic |
Eamon Fitzpatrick | ... | head of production |
Christina Kelton Garner | ... | executive assistant to Jez Butterworth |
Bianca Gavin | ... | production manager: Sky |
Dan Gilson | ... | head of brand, marketing & pr for vertigo |
Tori Griffiths | ... | head of finance for vertigo |
Milly Leigh | ... | head of production for Neal Street |
Jane Moore | ... | chief executive officer for vertigo |
Kurtis Parker | ... | unit manager |
Samantha Price | ... | post-production supervisor |
Michael Reuter | ... | post production producer tpr |
Caroline Reynolds | ... | executive coordinator for Neal Street |
Robert Smith | ... | head of finance for Neal Street |
Joel Stokes | ... | production manager |
Fiona Tuohy | ... | head of finance for vertigo |
Second Unit Director or Assistant Director
Anna Bennett Squire | ... | crowd assistant director: dailies |
Russell Dewulff Booth | ... | dailies second assistant director |
Vicki Byers | ... | third assistant director |
Matt Carver | ... | first assistant director |
Will Cummins | ... | key second assistant director |
Charlie Elson | ... | crowd second assistant director |
Pippa Feldberg Collins | ... | Floor Runner / floor PA |
Charlie Finnamore | ... | 2nd unit third assistant director |
Nathan Foote | ... | base runner |
Sophie Freeman | ... | floor runner |
Art Department
Jess Alexander | ... | graphic designer |
Marc Ashmore | ... | carpenter |
Celina Bassili | ... | art department runner: 1 day |
Jon-Claude Bates | ... | stand-by props (as Jon Bates) |
Susie Baty | ... | stand-by art director |
Joe Birdsey | ... | set dresser |
Daniel Blackmore | ... | concept artist |
Ryan Bradbury | ... | set dresser |
Jamie Brown | ... | carpenter |
Ken Burnett | ... | chargehand props |
Hazel Spencer Chapman | ... | head props painter (credit only) |
John Colebourn | ... | storyboard artist |
Nina Cumberbirch | ... | production buyer |
Nick Dilworth | ... | construction manager |
Ian Dunne | ... | changehand carpenters |
James Egan | ... | carpenter |
Jonnie Elf | ... | dressing props |
Azalia Francis | ... | action props buyer |
William Gibson | ... | Construction HOD Rigger |
Noel Godfrey | ... | chargehand props |
Joanna Guillemot | ... | scenic painter |
Celestine Healy | ... | Drapemaster / Drapes Master |
Dan Johnson | ... | Standby Props / stand-by props |
Helen Jones | ... | prop store trainee |
Polina Kalentsits | ... | assistant set decorator |
Martin Kane | ... | dressing props |
Celestria Kimmins | ... | assistant art director |
Nigel Kirk | ... | hod painter |
Shyam Korotania | ... | Props assistant work experience |
John Krommenhoek | ... | standby carpenter |
Kat Law | ... | draftperson |
Kathryn Lees | ... | props |
Debbie Lowndes | ... | drapesmaster |
Annie Mitchell | ... | art department intern |
Lucy Moles | ... | construction coordinator |
Dan Mort | ... | sculptor |
Lara Murray | ... | hod scenic painter |
Robert O'Brien | ... | hod carpenter |
Barnaby Papworth | ... | changehand carpenters |
Richard Patey | ... | standby props |
Sofia Pavlaki | ... | art department assistant |
Jon Quillin | ... | standby rigger |
Joseph Rogers | ... | daily dressing/standby props |
Eleanor Rose Scott | ... | art department work experience: props |
Ellie Smith | ... | petty cash buyer |
Ludo Lawlor Smith | ... | scenic painter |
Will Smith | ... | assistant art director |
Nick Swain | ... | prop storeman |
Ian Taylor | ... | HOD Construction |
Maren von Wachenfeldt | ... | sculptor |
Dale Walters | ... | dressing props: dailies |
Christopher Waugh | ... | greensman |
Charles Wightman | ... | carpenter |
Lee Wiseman | ... | property master |
Martin Rookes | ... | dressing props dailies (uncredited) |
Sound Department
Michael Alcantara | ... | audio description recordist |
Josh Bamford | ... | sound trainee |
James Bowman | ... | adr mixer |
Britannia | ... | supervising sound editor |
Niall Cropper | ... | boom operator / second assistant sound |
Alex Ellerington | ... | supervising sound editor |
Dan Green | ... | dialogue editor |
Rory Hammond | ... | playback operator |
Judi Lee-Headman | ... | production sound mixer / sound mixer |
Forbes Noonan | ... | re-recording mixer |
Nicky Poulton | ... | Sound Post Producer |
David Sendall | ... | assistant re-recording mixer |
Kelly Stewart | ... | boom operator / first assistant sound / key 1st assistant sound |
Tom Stewart | ... | foley recordist |
Danton Tanimura | ... | sound designer |
Catherine Thomas | ... | foley artist / foley editor |
Jamie Tongue | ... | sound trainee: dailies |
Chris Whiteside | ... | adr mixer |
Anna Wright | ... | foley artist |
Special Effects by
Alistair Anderson | ... | special effects senior technician |
Gavin Kidner | ... | special effects technician |
Richard Magrin | ... | special effects technician |
Wayne Middlemiss | ... | special effects technician |
Tom Paine | ... | special effects coordinator / special effects technician |
Nick Rideout | ... | special effects supervisor |
Samuel A. Sanders | ... | special effects technician |
Nick Smith | ... | senior special effects technician |
Kali Tattersall | ... | special effects technician |
Destiny Trow | ... | Special effects trainee |
Dan Vico | ... | special effects assistant |
Danny Vico | ... | SFX technician |
Massimo Vico | ... | special effects floor supervisor |
Chris Watson | ... | special effects technician |
Visual Effects by
Svilen Aynadzhiev | ... | digital compositor |
Priyanka Balasubramanian | ... | visual effects producer: Hula Hoop VFX |
Keith Barton | ... | technical support: Milk Visual Effects |
Nicholas Bennett | ... | visual effects supervisor (as Nick Bennett) |
Julia Caram | ... | digital compositor |
Justin Cornish | ... | vfx supervisor: Atomic Arts |
Richard Costin | ... | Senior Visual Effects Artist |
Barney Curnow | ... | visual effects supervisor |
Ross Dannmayr | ... | 3d drone scanning specialist |
Amy Felce | ... | match move lead: Milk VFX |
Tom Fidler | ... | visual effects editor: Lola Post Production |
Vikas Gandhi | ... | visual effects coordinator |
Henning Glabbart | ... | digital compositor: Milk Visual Effects |
Michal Golebiowski | ... | visual effects assistant editor: Lola Post Production |
Jandira Guasque | ... | 3D Scanning Specialist |
Rob Harvey | ... | vfx supervisor lola |
Sam Howell | ... | visual effects artist |
Velichko Ivanov | ... | senior compositor |
Alex Jevon | ... | visual effects artist |
Rebecca Kelly | ... | vfx producer lola / visual effects producer: Lola Post Production |
Enrico Lambiase | ... | digital compositor |
Duncan Lees | ... | 3d scanning specialist |
Brooke Lyndon-Stanford | ... | vfx supervisor: Atomic Arts |
Jason T. Morrow | ... | senior producer: technicolor pulse |
Chandra Mouley Atray | ... | head of production: Atomic Arts |
Rudi Owings | ... | data wrangler |
George Petkov | ... | digital compositor |
Stefan Rachev | ... | digital compositor |
Daniel Rawlings | ... | visual effects editor (as Dan Rawlins) |
Alison Rivers | ... | visual effects coordinator |
Neil Roche | ... | rigging lead: Milk VFX |
Joseph Angelo Steel | ... | 3D Drone Scanning Specialist |
Miyuki Tatsuda | ... | digital compositor |
Desislava Valcheva | ... | senior vfx compositor |
Bence Varga | ... | digital compositor / on set visual effects supervisor |
Jonathan Williams | ... | roto & prep artist |
Max Wright | ... | 2d supervisor: Lola Post Production |
Tim Zaccheo | ... | cg supervisor |
Petko Zhivkov | ... | compositor |
Shane Jaeger-Collins | ... | visual effects coordinator (uncredited) |
Stunts
Paul Bailey | ... | stunt performer |
Michael Birch | ... | stunt performer |
Gary Connery | ... | stunt coordinator |
Nicholas Daines | ... | Stunt Double: Eleanor Worthington-Cox |
Dom Dumaresq | ... | stunt performer |
Andrew Eadie | ... | stunt performer |
Paul Ginns | ... | stunt performer |
Jonty Green | ... | stunt performer |
Nadia Hansell | ... | stunt performer |
Chelsea Mather | ... | stunt performer |
Erol Mehmet | ... | stunt performer |
Chris Morrison | ... | stunt performer |
James Pavey | ... | stunt performer |
Pablo Verdejo | ... | stunt performer |
Dominik Zýka | ... | sword fighter |
Camera and Electrical Department
Westley Agius | ... | electrician |
Steven Aitchison | ... | second assistant camera |
Will Baldy | ... | second unit director of photography |
Angus Benson-Blair | ... | drone pilot |
Abigayle Blacow | ... | camera trainee: "a" camera |
Scott Bryan | ... | electrical rigger: dailies |
Jake Buckley | ... | lighting technician |
Matt Choules | ... | first assistant camera: b camera - dailies |
Scott Coulter | ... | camera operator: b camera (dailies) |
Seth Crosby | ... | electrician |
Harry Elvidge | ... | standby rigger |
Antony Robert Ephgrave | ... | lighting technician |
Tom Finch | ... | first assistant "a" cam |
Andrew Michael Fletcher | ... | b camera/steadicam operator |
Ilaria Fulvio | ... | focus puller, phantom camera: dailies |
Harry Gay | ... | electrician |
Gareth Harfoot | ... | aerial camera operator |
Adam Harris | ... | electrician: second unit |
Charlie Jenkins | ... | Electrician Dailies |
George Jenkins | ... | electrician |
Paul Kemp | ... | key grip |
Mark Kozlowski | ... | digital imaging technician: second unit, dailies |
Sean Mcdermott | ... | a camera 2nd assistant |
David Miller | ... | grip assistant |
Dave Morgan | ... | a cam/steadicam: 2nd Unit |
Lewis Morgan | ... | camera trainee: dailies |
Gary Nagle | ... | electrician |
Tom Northam | ... | rigging electrician |
Luca Parasiliti | ... | camera trainee: dailies |
Oliver Poole | ... | best boy |
James Powell | ... | b camera grip |
Núria Pérez | ... | digital imaging technician: dailies |
Jon Quillin | ... | standy rigger |
David Raedeker | ... | 2nd unit DOP |
Michael James Robinson | ... | electrician |
Fabrizio Sciarra | ... | a camera operator / steadicam operator |
Adam Sculthorp | ... | aerial camera operator: drone |
Marina Selega | ... | second assistant camera: dailies |
Adam Sheldon | ... | camera trainee |
James Shovlar | ... | digital imaging technician |
Sam Smithard | ... | first assistant camera: "b" camera |
Leighton Spence | ... | focus puller: additional camera operator - additional camera operator |
Jordan Spencer | ... | electrician |
Jackson Taylor | ... | a camera focus puller: 2nd unit |
Alex Tolios-Zisos | ... | grip trainee dailies |
Oliver Whickman | ... | gaffer |
Animation Department
Ceylan Hassan | ... | animator |
Casting Department
Sacha Garrett | ... | casting assistant |
Sophie Parrott | ... | casting associate |
Costume and Wardrobe Department
Marc Bermudez | ... | workroom supervisor |
Alexandra Bland | ... | costume assistant |
Melissa Cook | ... | costume supervisor |
Linda Copland | ... | costume maker |
Maria E. Garcia | ... | costume maker / costume makers |
Rosie Gaunt | ... | principal costume stand-by |
Maxine Heywood | ... | costume standby |
Georgina Homer | ... | costume trainee |
Josie Hunt | ... | costume maker |
Louis Joon | ... | military plumes |
Pavel Lukas | ... | costume cutter: costumes / tailor |
Constance Mackenzie | ... | costume maker |
Mark Miller | ... | principle leather work |
Olivia O'Grady | ... | costume trainee |
Ann Taylor | ... | assistant costume designer |
Charlotte Ward | ... | crowd costume supervisor |
Charlotte Louise Ward | ... | Crowd costume supervisor |
Jess Willcock-Stow | ... | stand-by costumer: crowd |
Sarah Deans | ... | crowd costume daily (uncredited) |
Editorial Department
Herbert Butler | ... | on-line editor |
Simon Dunne | ... | Technicolor PULSE: Senior Producer |
Adam Inglis | ... | colorist |
Aideen Johnston | ... | first assistant editor |
Robert Kirkwood | ... | second assistant editor |
Dexter Kong | ... | technical support manager: Technicolor Pulse |
Sam Margaritis | ... | managing director: Digital Orchard |
Michael McKnight | ... | conform operator: Technicolor Pulse |
Gez Morris | ... | 1st assistant editor |
Caite Ni'Ceileachair | ... | post-production coordinator |
Andreas D. Nold | ... | 1st assistant editor |
Gregor Pfüller | ... | colorist |
Tom White | ... | additional editor |
Location Management
Carn Burton | ... | location manager: Exmoor |
Jethro Ensor | ... | supervising location manager |
Tyler Harrington | ... | location assistant |
Vishal Kava | ... | assistant location manager |
Duncan Laing | ... | location manager |
Daniel Leebody | ... | location assistant |
Shaun Steer | ... | location security |
Elena Vakirtzis | ... | location manager |
Music Department
Rupert Coulson | ... | score mixer |
Fiona Cruickshank | ... | music editor |
Neil Davidge | ... | original music by |
Carmen Montanez Callan | ... | music supervisor |
Script and Continuity Department
Andrea Bamford | ... | script supervisor |
Charlotte Biermann | ... | script editor |
Shaida Kazemi | ... | script supervisor: second unit |
Transportation Department
Tony Blyth | ... | unit driver |
Wayne Green | ... | facilities account manager |
Rich Maddock | ... | transportation captain |
Donatas Matukaitis | ... | unit driver |
Huseyin Pehlivan | ... | unit driver |
Richard Perfect | ... | mini bus driver |
Tomas Piekus | ... | unit driver |
Heath Reid | ... | unit driver |
Emma Savin | ... | 4x4 driver |
Clive Shaw | ... | Driver 4x4 HOD |
Gary Walker | ... | mini bus driver / minibus driver |
Gary Waller | ... | minibus driver |
Ian Yea | ... | facilities / facility driver |
Additional Crew
Paushali Banik | ... | executive assistant to: James Richardson, Vertigo Films |
Juliet Baptiste-Kelly | ... | home economist |
Isobel Barnes | ... | floor runner |
Mark Burfield | ... | catering assistant |
Rich Cain | ... | publicist |
Sam Dent | ... | horse master |
Charlie Doult | ... | assistant accountant |
Penny Dyer | ... | dialect coach |
Manija Emran | ... | title sequence director and designer |
Jim Gardiner | ... | unit medic |
Lorraine Goddard | ... | catering assistant |
Pat Griffiths | ... | druidic coach |
Elena Hamilton | ... | production runner |
Georgia Hume | ... | production coordinator |
Hannah Jennings | ... | assistant production coordinator |
Bluebell Jillions | ... | catering assistant |
Avneet Kaur | ... | travel and accommodation co-ordinator (as Avneet Chauhan) |
Fry Martin | ... | senior production accountant |
Jonah Mayfield | ... | production secretary |
Barney Mead | ... | catering assistant |
Coral Messam | ... | movement director |
Des Michael | ... | post production accountant (credit only) |
Santiago Morgan | ... | production runner |
Shann Nichol | ... | Daily Medic |
Helen Osborne | ... | Travel and Accommodation Assistant |
Sophie Leanne Phillips | ... | production runner (as Sophie Phillips) |
Justin Pollard | ... | historical consultant |
Charlie Praill | ... | chef |
Tom Ralphs | ... | armoury supervisor |
Jonathan Stamp | ... | historical advisor |
Viva Stuart | ... | crowd runner |
Isabelle Suas | ... | production accountant |
Dan Travers | ... | marine coordinator |
Richard Watkins | ... | facilities manager |
Nadya Wilkinson | ... | assistant accountant |
Rachel Wilkinson | ... | historical advisor |
Sam Williams | ... | legal & business affairs |