Dracula (TV Mini Series)
The Dark Compass (2020)
Full Cast & Crew
Directed by
Paul McGuigan |
Writing Credits
Mark Gatiss | ... | (written by) and |
Steven Moffat | ... | (written by) |
Mark Gatiss | ... | (created by) and |
Steven Moffat | ... | (created by) |
Bram Stoker | ... | (based on the novel by) |
Cast (in credits order) verified as complete
Claes Bang | ... | Dracula | |
Dolly Wells | ... | Sister Agatha | |
Lydia West | ... | Lucy | |
Matthew Beard | ... | Jack | |
Mark Gatiss | ... | Frank | |
Chanel Cresswell | ... | Kathleen | |
Lyndsey Marshal | ... | Bloxham | |
Paul Brennen | ... | Commander Irving | |
John McCrea | ... | Zev | |
Phil Dunster | ... | Quincey | |
Polly Kemp | ... | Nurse | |
Sarah Niles | ... | Meg | |
Millicent Wong | ... | Alice | |
Sofia Oxenham | ... | Sam | |
Kiran Shah | ... | Little Boy | |
Anna Swan | ... | Andrea | |
Cat White | ... | Beth | |
Corinna Wilson | ... | Amanda | |
Olivia Klein | ... | Emily (as Olivia Talbot) | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Morfydd Clark | ... | Mina (uncredited) | |
Ria Fend | ... | Clubber (uncredited) | |
Katherine Jakeways | ... | Lorraine (uncredited) | |
Anthony Kaye | ... | Andy (uncredited) | |
Tom Leigh | ... | Task Force Operator (uncredited) |
Produced by
Diana Barton | ... | line producer |
Mark Gatiss | ... | executive producer |
Ben Irving | ... | producer |
Steven Moffat | ... | executive producer |
Larry Tanz | ... | producer (uncredited) |
Debbie Vertue | ... | head of production |
Sue Vertue | ... | executive producer / producer |
Music by
David Arnold | ||
Michael Price |
Cinematography by
Tony Slater Ling | ... | director of photography |
Editing by
Paulo Pandolpho |
Casting By
Kate Rhodes James |
Production Design by
Arwel Jones |
Art Direction by
Harry Trow | ... | supervising art director |
Set Decoration by
Hannah Nicholson |
Costume Design by
Sarah Arthur |
Makeup Department
Stuart Bray | ... | prosthetics |
Punam Chhatralia | ... | contact lens optician |
Dave Elsey | ... | special makeup effects designer & creator |
Lou Elsey | ... | special makeup effects designer & creator |
Richard Glass | ... | contact lens optician |
Chris Lyons | ... | special effects teeth |
Richard Martin | ... | special makeup effects artist |
Emma Procter | ... | prosthetic assistant |
Tori Robinson | ... | makeup artist |
Alison Webb | ... | makeup supervisor |
Marcus Whitney | ... | makeup designer |
Production Management
Andi Coldwell | ... | production manager |
Laurence P. Duke | ... | post production executive (as Laurence Ducceschi) |
Sam Lucas | ... | post-production supervisor |
Rachel Stone | ... | production executive |
Second Unit Director or Assistant Director
Vicki Byers | ... | third assistant director |
Jeroen Cocquyt | ... | production assistant: pre-production |
Will Cummins | ... | second assistant director |
Simona Dinu | ... | second assistant director |
Helen Fraser | ... | second assistant director |
Alice Groves | ... | Floor Runner: dailies |
Julian Lara-Cid | ... | Floor Runner: dailies |
Alexandra Nicol | ... | Screenskills Trainee Assistant Director/Base Runner |
Mark James Osborne | ... | floor runner (as Mark Osborne) |
Nic Pringle | ... | crowd third assistant director: dailies |
Mark Taylor | ... | first assistant director |
Art Department
Dean Brandon | ... | daily dressing prop |
Tobias Buller | ... | art department assistant |
Dominic Byles | ... | standby props |
Christina Cammarota | ... | scenic artist |
Tom Coxon | ... | Junior Draughtsperson / junior draughtsman: dailies |
Mat Dewar | ... | stand-by carpenter |
Rebecca Gresham | ... | draughtsperson |
Joanne Hawkins | ... | art department assistant |
Carl Heaton | ... | standby props |
Tereza A. Hudakova | ... | junior art department assistant |
Mark Jones | ... | dressing props |
Laura Mayall | ... | art director |
Rob McCallum | ... | storyboard artist |
Maura Mestre | ... | scenic artist |
David Mills | ... | standby props |
Jay Pales | ... | prop storeman |
Steve Patterson | ... | construction manager |
Kayleigh Powell | ... | production buyer |
Elena Real-Davies | ... | junior draughtsperson |
Georgia Reece | ... | petty cash prop buyer |
Kevin Scarrott | ... | set dresser |
Ludo Lawlor Smith | ... | scenic painter |
Neil Smith | ... | dressing props |
Abaigael Snape | ... | standby art director |
Richard Wells | ... | graphic designer |
Graham Dance | ... | props (uncredited) |
Sound Department
Craig Burns | ... | sound maintenance |
Jamie Caple | ... | dialogue editor |
Tom Cushing | ... | sound post-producer |
Gareth Rhys Jones | ... | foley artist |
John Mooney | ... | sound recordist |
Bobby O'Neill | ... | sound: Voice over ADR |
Jean-Christophe Sabatier | ... | sound recordist |
Jon Salmon-Joyce | ... | sound effects editor |
Robert Searl | ... | adr mixer |
Andrew Simmons | ... | second assistant sound |
Sinesse Simpson | ... | Screenskills sound trainee |
Doug Sinclair | ... | supervising sound editor |
Nigel Squibbs | ... | re-recording mixer |
Jamie Talbutt | ... | foley mixer |
Helen Faulkner | ... | sound effects editor (uncredited) |
Nathan Palmer | ... | foley editor (uncredited) |
Andrew Simmons | ... | splinter unit sound recordist (uncredited) |
Special Effects by
Warwick Boole | ... | senior special effects technician |
Paul Dunn | ... | special effects floor supervisor |
Dewi Alun Foulkes | ... | special effects technician |
Danny Hargreaves | ... | special effects supervisor: Real SFX |
Edward Chiswell Jones | ... | special effects technician |
Emyr Lewis | ... | special effects assistant |
Tom Scouse Lock | ... | special effects assistant |
Jade Poole | ... | special effects coordinator: Real SFX |
Visual Effects by
Miguel Algora | ... | digital compositor |
Keith Barton | ... | technical support: Milk Visual Effects |
Rick Bovill | ... | senior visual effects artist |
Antonio Buffa | ... | digital compositor |
Lukasz Bukowiecki | ... | visual effects editor |
Mark Epstein | ... | visual effects artist |
Patrick D. Hurd | ... | visual effects executive: Netflix |
Stuart Jennett | ... | Concept artist: Space VFX |
Gary Kelly | ... | on-set visual effects supervisor |
Dexter Kong | ... | technical operations manager: technicolor pulse |
Sylwia Krawczyszyn | ... | texture artist |
Joe Laycock | ... | visual effects editor: Space VFX |
Josh Leftley | ... | junior compositor: Space VFX |
Michael McKnight | ... | conform operator: Technicolor Pulse |
Jason T. Morrow | ... | senior producer: technicolor pulse |
Connor Paterson | ... | Look Development & Lighting Artist |
Annie Sollish | ... | visual effects: Netflix |
David Stirzaker | ... | visual effects |
Rainer Stolle | ... | matte painter |
Richard Van De Steenoven | ... | digital compositor: Space VFX |
Teemu Virta | ... | matchmove artist: Space digital |
Alec Walker | ... | visual effects |
Matt Wood | ... | visual effects supervisor: Space VFX |
Fiona York | ... | visual effects producer |
Rodolfo Zani | ... | digital compositor |
Mark Graham | ... | compositor (uncredited) |
Stunts
Gary Kane | ... | stunt coordinator / stunt double |
Anna Stephenson | ... | stunt double: Dolly Wells |
Camera and Electrical Department
Mairead Albiston | ... | 'b' cam focus puller |
Craig Atkinson | ... | key grip |
Chris Banks | ... | console operator |
Maria Camilla Piana Brizio | ... | camera trainee |
Steve Brooke Smith | ... | second unit cinematographer: dailies |
Jordan Lee Brown | ... | gaffer: second unit / lighting technician |
Ben Butler | ... | 2nd unit dop/underwater sequences |
Tom Carpenter | ... | second assistant camera: dailies |
Billy Clarke | ... | Rigger |
Georgina Cook | ... | b camera second assistant: dailies |
Kurt Fox | ... | grip assistant |
Roland Keane | ... | camera facilities |
Zoe Masters | ... | underwater camera operator |
Kev McFadden | ... | dailies electrical |
Darren Miller | ... | uav aerial camera operator |
Michael Montgomery-Salter | ... | camera trainee: Main Unit Dailies |
Lewis Morgan | ... | additional second assistant camera |
Sophie Mutevelian | ... | still photographer |
Dan Nightingale | ... | camera operator: "a" camera / steadicam operator |
Amber Osborne | ... | second assistant camera |
Charlie Parker | ... | rigging electrician |
Mitchell Payne | ... | second assistant camera |
Stephen Peat | ... | b camera grip |
Oliver Pillon | ... | digital imaging technician |
Nick Powell | ... | rigging gaffer |
John Richardson | ... | 2nd desk operator |
Tony Slater Ling | ... | camera operator |
Steve Smith | ... | first assistant camera |
Maggie Stanaszek | ... | camera trainee |
Joshua Stitt | ... | Camera Trainee dailies |
Luke Varley | ... | still photographer |
Adam Zimmerman | ... | grip: dailies |
Matthew Dunford | ... | practical electrician (uncredited) |
Rick Woollard | ... | AR steadicam daily (uncredited) |
Casting Department
Hannah Brownlie | ... | adr voice casting |
Gordon Cowell | ... | casting associate |
Gabriella Summer Wolf | ... | casting assistant (as Gabriella Wolf) |
Simon English | ... | additional cast and extras (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Pip Atkins | ... | principal cutter |
Elizabeth Burrows | ... | costume maker |
Jessica Currie | ... | costume assistant: principals |
Sheralee Hamer | ... | costume trainee |
Editorial Department
Cherri Arpino | ... | head of production: Cinelab |
Johnathan Wei Dickinson | ... | digital intermediate editor |
Simon Giblin | ... | on-line editor |
Kevin Horsewood | ... | colorist |
Richard Yendell | ... | first assistant editor |
Michele Chiappa | ... | assembly editor (uncredited) |
Location Management
Tom Beltrandi | ... | location manager |
Alastair Don | ... | location scout |
Felix Pery | ... | assistant location manager |
Leon Seth | ... | location manager: Yorkshire |
Daniel Staveley | ... | location assistant |
Music Department
Laurence Anslow | ... | digital recordist |
Fiona Cruickshank | ... | additional mixer |
Grace Davidson | ... | soprano soloist |
Nick Hill | ... | associate music producer |
Sumudu Jayatilaka | ... | Vocal soloist |
Michèle Spoonley | ... | music coordinator |
Vicky Matthews | ... | orchestra: cello (uncredited) |
Jenny Nendick | ... | orchestra contractor: Isobel Griffiths Ltd. (uncredited) |
Tom Pigott Smith | ... | musician: violin (uncredited) |
Toby Pitman | ... | programming (uncredited) / sound designer (uncredited) |
Anthony Weeden | ... | orchestrator (uncredited) |
Bruce White | ... | Viola (uncredited) |
Nick Wollage | ... | score engineer & mixer (uncredited) |
Transportation Department
Alan Canty | ... | driver: Claes Bang |
Wayne Green | ... | facilities account manager |
Samuel Michalec | ... | picture car coordinator: assistant |
Jon Moore | ... | action vehicles coordinator |
Phelim Scallon | ... | unit driver |
Branislav Tomsu | ... | picture car coordinator / transportation captain |
Additional Crew
Isobel Barnes | ... | floor runner |
Martinio Bolger | ... | unit nurse |
Rosalie Carn | ... | stand-in |
Dan Cheesbrough | ... | Commercial Director |
Benjamin Clarke | ... | armourer |
Steve Dent | ... | carriage supplier |
Roy Forberg | ... | production coordinator |
Alice Groves | ... | production assistant |
Paul Hillier | ... | insurance |
Vlad Kandinsky | ... | projection technician |
Gareth King | ... | publicist |
Clem Leneghan | ... | production safety consultant |
Jakub Malar | ... | assistant accountant |
Roland Montgomery | ... | production assistant |
Scarlett Murgatroyd | ... | assistant production coordinator |
Wayne Noir | ... | cashier |
Sascha Panknin | ... | stand-in: Claes Bang |
Megan Randle | ... | accounts assistant |
Sima Stannage | ... | chaperone |
Eric Sweeney | ... | security |
Isabell-Anna Drake | ... | Stand-In: Dolly Wells (uncredited) |