Directed by
Joseph Ruben | ... | (directed by) |
Writing Credits (WGA)
Nancy Price | ... | (based upon the novel by) |
Ron Bass | ... | (screenplay by) |
Cast (in credits order) verified as complete
Julia Roberts | ... | Sara / Laura | |
Patrick Bergin | ... | Martin | |
Kevin Anderson | ... | Ben | |
Elizabeth Lawrence | ... | Chloe | |
Kyle Secor | ... | Fleishman | |
Claudette Nevins | ... | Dr. Rissner | |
Tony Abatemarco | ... | Locke | |
Marita Geraghty | ... | Julie | |
Harley Venton | ... | Garber | |
Nancy Fish | ... | Woman on Bus | |
Sandi Shackelford | ... | Edna | |
Bonnie Johnson | ... | Mrs. Nepper (as Bonnie Cook) | |
Graham Harrington | ... | Minister | |
John Ward | ... | Theater Student (as John David Ward) | |
Sharon J. Robinson | ... | Sharon the Nurse | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
John Lindley | ... | (uncredited) | |
Patt Noday | ... | Amusement Park Guy #2 (uncredited) | |
Ron Reedy | ... | Doctor (uncredited) |
Produced by
Jeffrey Chernov | ... | executive producer |
C. Tad Devlin | ... | associate producer |
Leonard Goldberg | ... | producer (produced by) |
Michael E. Steele | ... | associate producer |
Music by
Jerry Goldsmith | ... | (music composed and conducted by) |
Cinematography by
John Lindley | ... | director of photography (as John W. Lindley) |
Editing by
George Bowers | ... | film editor |
Casting By
Karen Rea | ... | (casting by) |
Production Design by
Doug Kraner |
Art Direction by
Joseph P. Lucky |
Set Decoration by
Lee Poll |
Costume Design by
Richard Hornung |
Makeup Department
Richard Dean | ... | key makeup artist |
Kaye Pownall | ... | key hair stylist |
Jeff Goodwin | ... | makeup artist (uncredited) |
Herita Jones | ... | assistant makeup artist (uncredited) |
Production Management
C. Tad Devlin | ... | unit production manager |
Jeanne Van Cott | ... | executive production manager (uncredited) |
Second Unit Director or Assistant Director
Stephanie Fowler Adams | ... | second second assistant director |
Julie A. Bloom | ... | second assistant director |
Timothy M. Bourne | ... | first assistant director: second unit |
Michael E. Steele | ... | first assistant director |
Art Department
Lester Bays | ... | construction gang boss |
Gene Dann | ... | assistant greensman |
Bill Gregory | ... | leadman |
Walker Daniel Kiser Jr. | ... | lead carpenter (as Walker Kiser Jr.) |
Edward 'Tantar' LeViseur | ... | assistant props (as Edward 'Tantar' LeViseur III) |
Walter P. Martishius | ... | set artist (as Walter Martishius) |
Sam Moore | ... | property master |
Len Morganti | ... | storyboard illustrator (as Len Morgante) |
Dave Newhouse | ... | greensman (as David Newhouse) |
Claude F. Powell | ... | construction coordinator (as Claude Powell) |
Mark Powell | ... | construction foreman |
William Powley | ... | paint foreman (as Bill Powley) |
Ron Reedy | ... | assistant props |
Patti Safian | ... | art department research |
Edward Schiff | ... | construction foreman |
Dawn Serody | ... | draftsperson |
Stan Tropp | ... | set designer |
Steve Davis | ... | set dresser (uncredited) |
Robert L. Girard | ... | carpenter/stand-by (uncredited) |
Tony Guastella | ... | leadman (uncredited) |
Russell H. Holt | ... | prop/set maker (uncredited) |
Russell Jones | ... | set dresser (uncredited) |
Joe Kassner | ... | assistant art director (uncredited) |
Joe Lemos | ... | set dresser (uncredited) |
James F. Oñate | ... | painter (uncredited) |
Eric W. Skipper | ... | set dresser (uncredited) |
Benton E. Tedlie | ... | set dresser (uncredited) |
John Bob Wallace | ... | painter (uncredited) |
Michael A. Wells | ... | construction gang boss (uncredited) |
Sound Department
Michael J. Benavente | ... | adr editor |
John Benson | ... | supervising sound editor |
Carolina Beroza | ... | sound assistant |
Noah Blough | ... | foley editor |
Ed Callahan | ... | sound effects editor |
Chris Carpenter | ... | re-recording mixer |
Kevin E. Carpenter | ... | re-recording mixer |
Lucy Coldsnow-Smith | ... | dialogue editor (as Lucy Coldsnow) |
Chris Connelly | ... | recordist |
Linda Corbin | ... | foley mixer |
Joe Dorn | ... | foley editor |
Susan Dudeck | ... | supervising adr editor |
Carl Fischer | ... | boom operator |
Robin Harlan | ... | foley artist |
Rick Hart | ... | re-recording mixer |
Allen Hartz | ... | adr editor (as Allen Hertz) |
Richard King | ... | sound effects editor |
Michael Magill | ... | dialogue editor |
Oscar Mitt | ... | sound assistant |
Sarah Monat | ... | foley artist |
John Morris | ... | sound effects editor |
Josephine Nericcio | ... | sound assistant |
Bob Newlan | ... | dialogue editor |
Paul Parsons | ... | sound assistant |
Alexandra Root | ... | sound apprentice |
Carl Rudisill | ... | cable man |
Beth Sterner | ... | supervising foley editor |
Susumu Tokunow | ... | sound mixer |
Tim Webb | ... | recordist |
Craig Weintraub | ... | sound assistant |
Jim Bridges | ... | sound (uncredited) |
Victor DiMattia | ... | looping (uncredited) |
Arnold Finkelstein | ... | sound effects recordist (uncredited) |
Lionel Strutt | ... | adr mixer (uncredited) |
Special Effects by
Calvin Joe Acord | ... | special effects coordinator (as Calvin J. Acord) |
Bob Stoker | ... | special effects assistant |
Visual Effects by
Syd Dutton | ... | visual effects: Illusion Arts |
Bill Taylor | ... | visual effects: Illusion Arts |
David S. Williams Jr. | ... | visual effects: Illusion Arts (as David S. Williams) |
Stunts
Bill Jelliffe | ... | stunts |
Maria R. Kelly | ... | stunts (as Maria Kelly) |
Max Kleven | ... | water stunt coordinator |
Mike H. McGaughy | ... | stunts (as Mike McGaughy) |
Walter Scott | ... | stunt coordinator |
Russell Solberg | ... | stunts |
Dana Swain | ... | stunts |
Camera and Electrical Department
Myles Aronowitz | ... | still photographer |
Monty Bass | ... | grip (as Monte Bass) |
James R. Belletier | ... | second assistant camera |
Logan R. Berkshire | ... | grip (as Logan Berkshire) |
Michael Bonsignore | ... | rigging grip |
Richard L. Carden | ... | dolly grip (as Rick Carden) |
Scott D. Davis | ... | key rigger (as Scott Davis) |
Thomas Ford | ... | best boy |
Rufus Granger Jr. | ... | grip |
Herb Harton | ... | camera loader (as F. Herb Harton) |
Scott Hillman | ... | rigging grip |
Robert Hoelen | ... | rigging grip |
Bob Holmes | ... | rigging electrician |
Fred Johanns | ... | rigging gaffer |
Michael A. McFadden | ... | best boy (as Mike McFadden) |
Douglas Pellegrino | ... | first assistant camera (as Doug Pellegrino) |
John Perkinson | ... | underwater camera assistant |
Stephen Perry | ... | electrician |
Tim Pershing | ... | key grip |
Keith Pickett | ... | electrician |
Tom Priestley Jr. | ... | camera operator (as Tom Priestley) |
Dale C. Robinson | ... | electrician (as Dale Robinson) |
Pete Romano | ... | underwater camera |
Cameron Taylor | ... | rigging electrician |
Jon R. Tower | ... | gaffer |
Robert Ulland | ... | steadicam (as Bob Ulland) |
Jack Vollers | ... | rigging electrician |
Michael Criscuolo | ... | specialty electrician (uncredited) |
Douglas C. Hart | ... | first assistant camera: second unit (uncredited) |
Terry D. Long | ... | electrician (uncredited) |
Jeffrey L. Loy | ... | lighting technician (uncredited) |
Harrison Palmer | ... | grip (uncredited) |
Alan Pickelsimer | ... | electrician (uncredited) |
Casting Department
Mark Fincannon | ... | casting: Wilmington, Fincannon & Assoc. |
Barbara Harris | ... | adr voice casting |
Doreen Lane | ... | casting associate |
Pam Plummer | ... | casting: Wilmington, Fincannon & Assoc. |
Todd Thaler | ... | casting: New York |
Craig Fincannon | ... | casting: Wilmington (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Kimberly Adams-Galligan | ... | assistant costume designer (as Kimberly Adams) |
Dianne Fennell | ... | seamstress |
Robert Q. Mathews | ... | men's wardrobe supervisor |
Michael Nations | ... | costumer |
Michelle Pare | ... | seamstress |
Kenn Smiley | ... | set costumer |
Judi Bell | ... | wardrobe (uncredited) |
Jan Finnell | ... | costume assistant (uncredited) |
Anna M. Welcome | ... | costumer (uncredited) |
Editorial Department
Phil Hetos | ... | color timer |
Christopher Koefoed | ... | associate editor |
Doron Shauly | ... | assistant editor |
Al Hansen | ... | lab post-production coordinator (uncredited) |
Location Management
Ken Lavet | ... | location manager |
Doug Whitley | ... | assistant location manager (as R. Doug Whitley) |
Music Department
Bruce Botnick | ... | music engineer |
Alexander Courage | ... | orchestrations |
Jerry Goldsmith | ... | conductor |
Kenneth Hall | ... | music editor (as Ken Hall) |
G. Marq Roswell | ... | music supervisor (as G. Mark Roswell) |
Nico Abondolo | ... | musician: bass (uncredited) |
Richard Altenbach | ... | musician: violin (uncredited) |
Brooks Arthur | ... | music producer (uncredited) |
Israel Baker | ... | musician: violin (uncredited) |
Arnold Belnick | ... | musician: violin (uncredited) |
Tom Boyd | ... | musician: oboe soloist (uncredited) |
Jacqueline Brand | ... | musician: violin (uncredited) |
Robert Brosseau | ... | musician: violin (uncredited) |
Tom Brown | ... | music preparation (uncredited) |
Denyse Buffum | ... | musician: viola (uncredited) |
Ken Burwood-Hoy | ... | musician: viola (uncredited) |
Stuart Canin | ... | musician: violin (uncredited) |
Russell Cantor | ... | musician: violin (uncredited) |
Ethan Chase | ... | scoring crew (uncredited) |
Tony Cooke | ... | musician: cello (uncredited) |
Rose Corrigan | ... | musician: Bassoons (uncredited) |
Sandy De Crescent | ... | orchestra contractor (uncredited) |
Brian Dembow | ... | musician: viola (uncredited) |
Drew Dembowski | ... | musician: bass (uncredited) |
Greg Dennen | ... | scoring crew (uncredited) |
Alan DeVeritch | ... | musician: viola (uncredited) |
Bonnie Jean Douglas | ... | musician: violin (uncredited) |
Assa Drori | ... | musician: violin (uncredited) |
David Duke | ... | musician: french horn (uncredited) |
Bruce Dukov | ... | musician: violin (uncredited) |
Arni Egilsson | ... | musician: bass (uncredited) |
Dominick Fera | ... | musician: clarinet (uncredited) |
Marlo Fisher | ... | musician: viola (uncredited) |
Berj Garabedian | ... | musician: violin (uncredited) |
Rick Gerding | ... | musician: viola (uncredited) |
James Getzoff | ... | musician: violin (uncredited) |
Julie Gigante | ... | musician: violin (uncredited) |
Jerry Goldsmith | ... | score producer (uncredited) |
Pamela Goldsmith | ... | musician: viola (uncredited) |
Ralph Grierson | ... | musician: keyboards (uncredited) |
Clayton Haslop | ... | musician: violin (uncredited) |
Gwenn Heller | ... | musician: violin (uncredited) |
Todd Hemmenway | ... | musician: cello (uncredited) |
Jim Hoffman | ... | music preparation (uncredited) |
The Hollywood Studio Symphony | ... | music performed by (uncredited) |
Carrie Holzman-Little | ... | musician: viola (uncredited) |
Barbara Hunter | ... | musician: cello (uncredited) |
Patricia Johnson | ... | musician: violin (uncredited) |
Jo Ann Kane | ... | music preparation (uncredited) |
Jim Kanter | ... | musician: clarinet (uncredited) |
Armand Kaproff | ... | musician: cello (uncredited) |
Dennis Karmazyn | ... | musician: cello (uncredited) |
Milton Kestenbaum | ... | musician: bass (uncredited) |
Myra Kestenbaum | ... | musician: viola (uncredited) |
Armen Ksajikian | ... | musician: cello (uncredited) |
Razdan Kuyumjian | ... | musician: violin (uncredited) |
Janet Lakatos | ... | musician: viola (uncredited) |
Michael Lang | ... | musician: keyboards (uncredited) |
Kathleen Lenski | ... | musician: violin (uncredited) |
Rene Mandel | ... | musician: violin (uncredited) |
Susan McLean | ... | score recordist (uncredited) |
Bruce Morgenthaler | ... | musician: bass (uncredited) |
Ralph Morrison | ... | musician: violin (uncredited) |
Kenneth Munday | ... | musician: Bassoons (uncredited) |
Dan Neufeld | ... | musician: viola (uncredited) |
Brian O'Connor | ... | musician: french horn (uncredited) |
Michael O'Donovan | ... | musician: Bassoons (uncredited) |
Mark Poniatowski | ... | assistant score recordist (uncredited) |
Sue Ranney | ... | musician: bass (uncredited) |
Dorothy Remsen | ... | musician: harp (uncredited) |
John Reynolds | ... | musician: french horn (uncredited) |
Meyer Rubin | ... | musician: bass (uncredited) |
Sheldon Sanov | ... | musician: violin (uncredited) |
Haim Shtrum | ... | musician: violin (uncredited) |
Paul Shure | ... | concertmaster (uncredited) |
Steven L. Smith | ... | music preparation (uncredited) |
David Speltz | ... | musician: cello (uncredited) |
Sheridon Stokes | ... | musician: flute (uncredited) |
Linn Subotnick | ... | musician: viola (uncredited) |
Bill Talbott | ... | scoring technician (uncredited) |
James Thatcher | ... | musician: french horn (uncredited) |
Louise Di Tullio | ... | musician: flute solos (uncredited) |
Ian Underwood | ... | musician: keyboards (uncredited) |
Ken Watson | ... | musician: percussion (uncredited) |
Roger Wilkie | ... | musician: violin (uncredited) |
Kenneth Yerke | ... | musician: violin (uncredited) |
David Young | ... | musician: bass (uncredited) |
Bob Zimmitti | ... | musician: percussion (uncredited) |
Mihail Zinovyev | ... | musician: viola (uncredited) |
Script and Continuity Department
Corey B. Yugler | ... | script supervisor |
Bruce Joel Rubin | ... | script revisions (uncredited) |
Transportation Department
James G. Africa | ... | driver (as James Africa) |
Beverly Avery | ... | driver |
Johnny Bartlet | ... | driver (as Johnny Bartlett) |
Rudy Limauro | ... | driver |
William F. Luehm | ... | transportation captain (as William F. Leuhm) |
Skip Steffens | ... | driver |
Tom F. Thomas | ... | transportation coordinator (as Tom Thomas) |
Mike Repeta | ... | driver (uncredited) |
Additional Crew
Patrick Armstrong | ... | craft service |
Leigh Bennett | ... | assistant production coordinator |
De Best | ... | stand-in: Mr. Bergin |
Patricia Birch | ... | choreographer (as Pat Birch) |
Shannon Rayle Bourne | ... | production assistant (as Shannon Rayle) |
Sharon Braverman | ... | assistant: Mr. Goldberg |
C.F. Burton | ... | medic |
Sam Chwat | ... | dialogue coach |
Deborah A. Cornett | ... | assistant production accountant (as Deborah A. Anderson) |
Mick Dalrymple | ... | assistant production coordinator (as Michael S. Dalrymple) |
Francine Decoursey | ... | coordinator: fair (as Francine DeCoursey) |
Thomas S. Dickson | ... | projectionist |
Christopher Draper | ... | sailing consultant |
John Ebert | ... | consultant: theatre |
Michelle R. Erby | ... | assistant: Julia Roberts |
Suzi Fellows | ... | assistant: Mr. Chernov (as Suzanne Wilson-Fellows) |
Lori Freshwater | ... | stand-in: Ms. Roberts |
Jeff Johnson | ... | marine coordinator (as 'Capt. Jeff' Johnson) |
Michael Long | ... | production assistant |
John McClain | ... | consultant: theatre |
Carole Peterman | ... | production secretary (as Carole Sanders) |
Lisa Pomeroy | ... | accounting assistant |
Ben Porter | ... | assistant: Mr. Ruben |
Sharon B. Taksel | ... | accounting assistant |
Dana Lynne Taylor | ... | production coordinator |
Neal Thompson | ... | title designer: The Design Group |
Susan Trembly | ... | unit publicist |
Gary Weddington | ... | production accountant |
James L. Wiggins | ... | production assistant (as James Wiggins) |
Adam Berman | ... | production assistant (uncredited) |
Christie Chaplin | ... | production assistant (uncredited) |
Bruce Gray | ... | sculpture art provided by (uncredited) |
Deena Kilmon | ... | hands double (uncredited) |
Rob McEntegart | ... | production legal (uncredited) |
Chris Nubel | ... | set crew (uncredited) |
Kaitlyn Walker | ... | adr artist (uncredited) |
Thanks
Tabitha McEachern | ... | special thanks to |
George Settles | ... | special thanks to |