Directed by
Lawrence Gough |
Writing Credits (in alphabetical order)
Lawrence Gough | ... | (adapted for the screen by) |
Lawrence Gough | ... | (written by) |
Terry Hughes | ... | (adapted for the screen by) |
Terry Hughes | ... | (from the play by) |
Terry Hughes | ... | (written by) |
Alan Pattison | ... | (adapted for the screen by) |
Alan Pattison | ... | (written by) |
Cast (in credits order)
Olivia Bonamy | ... | Nicole | |
Ben Cura | ... | Steve | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Anton Lesser | ... | Sid | |
Samuel West | ... | Policeman | |
Elsa Winspear | ... | Baby |
Produced by
Kirsty Bell | ... | executive producer / producer |
Craig Conway | ... | producer |
Lawrence Gough | ... | producer |
Alan Latham | ... | producer |
Phil McKenzie | ... | executive producer |
Sarah Poole | ... | producer: for Goldfinch |
Livia Rao | ... | line producer |
Music by
Michael Price |
Cinematography by
Mark Nutkins |
Editing by
Lawrence Gough | ||
Stephen Haren |
Casting By
Sam Claypole |
Production Design by
Boadicea Shouls |
Art Direction by
Tamsin Gandhi |
Set Decoration by
Trisha Birch |
Costume Design by
Terry Herfield |
Makeup Department
Sophie Battersby | ... | makeup supervisor |
Molly Carroll | ... | make-up daily |
Freda Ellis | ... | Hair and Makeup Designer |
Natalia Leniartek | ... | make-up daily |
Production Management
Kirsten Stoddart | ... | production manager |
Kate Wright | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Tian Abrie | ... | third assistant director |
Kim Barnard | ... | first assistant director |
Tom Beacham | ... | second assistant director |
Kerrie Chandler | ... | third assistant director |
Dominic Davey | ... | first assistant director |
Liane O'Toole | ... | third assistant director |
Art Department
Trisha Birch | ... | scenic panter (as Patricia Birch) |
Anastasia Campion | ... | assistant buyer |
Phil Day | ... | set painter |
Matt Evans | ... | construction assistant |
Tina Frank | ... | scenic painter |
Christian Hicks | ... | standby carpenter (as Chris Hicks) |
James Ashley Holloway | ... | carpenter (as James Holloway) |
Craig Jenkins | ... | set dresser |
Archie Knowles | ... | head of construction |
Ben Livingstone | ... | art department trainee / prop assistant |
Dave Martin | ... | carpenter |
Adam Pescott | ... | storyboard artist |
Joe Porter | ... | scaffolder |
Donncha Rahill | ... | Set Decorator |
Michael Taylor | ... | daily prop hand |
Beck Whelpdale | ... | scenic artist / standby art director |
Lewis Williams | ... | construction assistant |
Mike Williams | ... | assistant carpenter |
Emily Wood | ... | art department assistant |
Lyndon Woyon | ... | carpenter |
Sound Department
Tom Beale | ... | dialogue editor |
Udit Duseja | ... | sound designer |
Fred Englefield | ... | head of audio |
Jamie Gamache | ... | sound editor |
Simon Haupt | ... | sound designer |
Roland Heap | ... | re-recording mixer / supervising sound designer |
Karolina Jedrzejczyk | ... | foley artist / foley editor |
James Kum | ... | sound maintenance engineer |
Mario Mooney | ... | sound mixer |
Tiago Morelli | ... | boom operator |
Marc Specter | ... | ADR recordist / dialogue editor |
Claudia Sanchez Torres | ... | foley editor |
James Trusson | ... | assistant re-recording mixer / sound editor |
Visual Effects by
Tim Gathercole | ... | CG artist |
Stephen Grimes | ... | compositor |
Andy Jones | ... | CG supervisor |
Ben Lilley | ... | compositor |
Jamie Lochhead | ... | visual effects supervisor |
Ben Louden | ... | visual effects supervisor |
Thomas Mattinson | ... | VFX producer: for Viridian FX |
Gary Maudsley | ... | compositor |
Kit Monkman | ... | VFX producer: for Viridian FX |
James Moreman | ... | Senior 3D TD |
Richard Van De Steenoven | ... | compositor |
Wenqi Wan | ... | lead digital artist |
Yvette Yang | ... | visual effects editor |
Yanru Yin | ... | compositor |
Stunts
Adam Brashaw | ... | stunt double: for Ben Cura |
Adam Horton | ... | stunt coordinator |
Rob Hunt | ... | stunt double: for Anton Lesser |
Casey Michaels | ... | stunt double: for Olivia Bonamy |
Nicholas Schodel | ... | stunt coordinator |
Camera and Electrical Department
Jack Ainsworth | ... | camera assistant |
Steve Avison | ... | grip (as Stephen Avison) |
John Barker | ... | gaffer |
Matt Barklem | ... | best boy (as Matty Barklem) |
Renny Borthwick | ... | assistant grip |
Ryan Brazier | ... | genny operator |
Stuart Gibson | ... | key grip |
Brendan Harvey | ... | focus puller |
Darren Johnson | ... | focus puller dailies |
Martin Kirkham | ... | electrician |
Theo Kirkpatrick | ... | spark |
Henry Landgrebe | ... | a camera operator/steadicam |
Ben Langley | ... | focus puller dailies |
James Murray-O'Brien | ... | clapper loader dailies |
Kara Nelson | ... | digital imaging technician |
Steve Ramsden | ... | bts cinematographer |
Craig Shepherd | ... | spark |
Thomas Terminet Schuppon | ... | clapper loader (as Thomas Terminet-Schuppon) |
Maximilian Thompson-Clark | ... | stills photographer (as Maksimilian Thompson) |
Charlie Trenholm | ... | camera trainee |
Scott Youlden | ... | lighting supplier: Scott Youlden Electrical Lighting |
Casting Department
Andy Pryor | ... | additional casting (as Andy Prior) |
Costume and Wardrobe Department
Kay Anderson | ... | costume supervisor |
Victoria Burnett | ... | costume assistant |
Nell Rogers | ... | costume assistant |
Editorial Department
Tom Balkwill | ... | head of digital intermediate |
Gareth Bishop | ... | on-line editor |
John Claude | ... | colourist |
Lauren De Rigny | ... | digital Intermediate assistant (as Lauren Derigny) / on-line editor |
Aggela Despotidou | ... | assembly editor (as Angeliki Despotidou) |
David Lale | ... | post-production co-ordinator for dirty looks |
Charlotte Llewelyn | ... | digital intermediate producer |
Matthew Wingad | ... | assistant editor / editorial: picture specialist |
Location Management
Michaela Lewis Pope | ... | location manager (as Michaela Lewis-Pope) |
Music Department
Max Baillie | ... | viola |
Stefano Civetta | ... | sound recordist |
Christopher Elmslie | ... | music orchestrated by |
Nick Hill | ... | associate music producer |
Claire O'Connell | ... | cello |
Michael Price | ... | music conducted by |
Joe Rubel | ... | music recorded and mixed by |
Rakhi Singh | ... | violin 1 |
Michèle Spoonley | ... | music coordinator |
Eloisa-Fleur Thom | ... | violin 2 (as Eloisa Fleur-Thom) |
Script and Continuity Department
Rebecca Babagee | ... | script supervisor |
Transportation Department
Arnold Clarke | ... | vehicle hire: Arnold Clark Film & TV (as Arnold Clark) |
Additional Crew
Colette Aguilar | ... | Worldwide Sales & Distribution |
Margaret Atkin | ... | caterer |
Shelly Bancroft | ... | Acquisition Consultant |
Kirsty Bell | ... | chief executive officer: Goldfinch |
Kyle Biggs | ... | work experience |
Shelley Birchenough | ... | chaperone |
Amy Blackham | ... | accounts manager |
Sarah Bolton | ... | production accountant |
Amanda Bowers | ... | marketing: and assets coordinator |
Liam Byrne | ... | armourer: Shelley Armourer Services Ltd |
Roy Childs | ... | completion guarantor: EG Film & TV Risk Mgt Ltd |
Barry Filby | ... | completion guarantor: EG Film & TV Risk Mgt Ltd |
Claire Gerrard | ... | marketing executive |
Max Goldberg | ... | floor runner |
George Gough | ... | work experience |
Irene Gómez | ... | key floor runner |
Paul Hillier | ... | production insurance: Integro Entertainment |
Sam Johnson | ... | properties: and assets manager |
Keith Kehoe | ... | head of development |
Jessie Kirby | ... | unit medic |
Callum Lloyd-James | ... | floor runner |
Antje Mangeant | ... | set runner |
Ben Mansley | ... | production secretary |
Alex Martin | ... | consultant |
Toby Mathews | ... | legal services: by Lateral 4T Limited |
Phil McKenzie | ... | chief operating officer: Goldfinch |
Stephen Naulls | ... | completion guarantor: EG Film & TV Risk Mgt Ltd |
Suria O'Connor | ... | marketing assistant |
Paul Olivier | ... | studio manager: Highfield Grange Studios |
David Peck | ... | consultant |
Sarah Poole | ... | investment manager |
Steve Ramsden | ... | EPK |
Jim Ranyard | ... | health and safety advisor |
Joe Rayner | ... | accounts |
Marcus Searancke | ... | business affairs |
Mark Shelley | ... | armorer: Shelley Armourer Services Ltd |
Sam Titley | ... | work experience |
Georgia Trowbridge | ... | work experience |
Alena Walker | ... | film acquisitions |
Jane Widgery | ... | business affairs consultant |
Patricia Williams | ... | caterer |
Helen Winspear | ... | chaperone |
Robert Winspear | ... | chaperone |
Emily Wood | ... | work experience |
Maisie Woollard-White | ... | production runner |
Laurice Yusuf | ... | work experience |
Thanks
Andy Dixon | ... | special thanks: Andy Dixon Facilities |
Amy Gough | ... | special thanks |
Oliver Gough | ... | special thanks |
Peter Johnson | ... | special thanks: Peter Johnson Construction |
Michelle Sandiford | ... | special thanks |